Szybkie linki

Treść strony

Protokół nr 14 / 2020

PROTOKÓŁ NR 14/2020

Z POSIEDZENIA KOMISJI ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ

z dnia 21 września 2020 r.

 

Henryka Waligóra, przewodnicząca komisji otworzyła posiedzenie i stwierdziła obecność ośmiu członków komisji. Posiedzenie odbyło się w Starostwie Powiatowym we Wrześni. Ze względu na tematykę, w posiedzeniu uczestniczyli:

1) Anna Maria Kulczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni;

2) Olga Kośmińska – Giera, naczelnik Wydziału Edukacji;

3) Krzysztof Szcześniak z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji we Wrześni;

4) Adam Wojciński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrześni.

Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

 

Przewodnicząca komisji przedstawiła porządek obrad:

  1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.
  2. Przedstawienie i omówienie porządku posiedzenia.
  3. Analiza zadań profilaktycznych realizowanych przez: Komendę Powiatową Policji we Wrześni, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni i szkoły ponadpodstawowe ze szczególnym uwzględnieniem przestępczości nieletnich (alkohol, narkotyki, dopalacze, demoralizacja, przemoc).
  4. Sprawy bieżące.
  5. Wolne głosy i wnioski.
  6. Zakończenie.

Członkowie komisji jednomyślnie przyjęli przedstawiony porządek obrad.

 

Pkt 3 Analiza zadań profilaktycznych realizowanych przez: Komendę Powiatową Policji we Wrześni, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni i szkoły ponadpodstawowe ze szczególnym uwzględnieniem przestępczości nieletnich (alkohol, narkotyki, dopalacze, demoralizacja, przemoc).

Przewodnicząca komisji poprosiła zaproszonych gości o przedstawienie analizy zadań profilaktycznych.

Anna Maria Kulczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni poinformowała, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni corocznie realizuje zadania profilaktyczne w ramach przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy. Dodała, że jednostka posiada powiatowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2016 – 2020. Dopowiedziała, że celem tego programu jest ograniczenie skali problemu i skutków przemocy w rodzinie. Program zakłada podejmowanie kompleksowych działań ukierunkowanych zarówno na ochronę ofiar przemocy, jak i oddziaływanie na osoby stosujące przemoc i ograniczanie agresywnych postaw i zachowań. Program jest kontynuacją programu realizowanego w latach 2013 - 2015 uzupełnionego o zdobyte nowe doświadczenia. Poinformowała, że w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni są realizowane następujące zadania profilaktyczne:

1) Poradnictwo Rodzinne - bezpłatne poradnictwo psychologiczne i prawne dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Zakres udzielanej pomocy obejmuje m.in.:

  • problemy pojawiające się przy składaniu pozwu o alimenty oraz rozwód,
  • sprawy majątkowe,
  • pomoc w radzeniu sobie z depresją i kryzysem psychicznym,
  • uregulowanie kontaktów z dziećmi,
  • informacje o przysługujących uprawnieniach i sytuacji prawnej,
  • zdobycie umiejętności prawidłowego komunikowania się,
  • pomoc osobom z problemami emocjonalnymi,
  • pomoc osobom z problemami wychowawczymi z dziećmi,
  • pomoc z problemami małżeńskimi,
  • problem alkoholowy itp.

2) Zespół Konsultacyjny Ośrodka Interwencji Kryzysowej działający od kwietnia 2011 r. dyżuruje przez dwie godziny w każdą środę w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni. W pracach zespołu uczestniczą: psycholog, terapeuta systemowy rodzin, pedagog oraz były policjant Komendy Powiatowej Policji we Wrześni. Najczęściej zgłaszane problemy to:

  • przemoc fizyczna i psychiczna,
  • skomplikowane relacje rodziców z dziećmi,
  • nasilająca się przemoc fizyczna i psychiczna dzieci,
  • przemoc wnuków wobec osób starszych,
  • alkoholizm współmałżonka,
  • problemy małżeńskie,
  • problemy pokoleniowe,
  • narkomania członka rodziny.

3) Ośrodek Interwencji Kryzysowej działa w ramach powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i obejmuje zadania mające na celu pomoc osobom wymagającym wsparcia interwencyjnego. Ośrodek Interwencji Kryzysowej z dwoma pokojami hostelowymi dla 8 osób z obsługą administracyjno - bytową oraz medyczno – terapeutyczną (Zespołem Konsultacyjnym) zapewnia pomoc w w/w sytuacjach.

4) Superwizje - zadanie realizowane w ramach Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie. W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie odbywają się superwizje dla pracowników pięciu Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu Powiatu Wrzesińskiego, działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Formy prawne superwizji reguluje ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie superwizji pracy socjalnej z 2 grudnia 2016 r. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej superwizja pracy socjalnej polega na:

  • ustawicznym rozwoju zawodowym pracowników socjalnych, służącym utrzymaniu wysokiego poziomu świadczonych usług,
  • zachowaniu i wzmacnianiu kompetencji zawodowych,
  • udzielaniu wsparcia,
  • poszukiwaniu źródeł trudności w pracy i możliwości ich pokonania.

5) Program korekcyjno - edukacyjny dla sprawców przemocy stanowi cykl spotkań indywidualnych i grupowych, prowadzonych corocznie przez doświadczonych specjalistów z obszaru przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Specjaliści pomogli już wielu osobom w bezpiecznym obniżaniu poziomu napięcia i stresu oraz poznawaniu zasad sprawiedliwej kłótni. Osoby dotychczas uczestniczące w programie zyskały możliwość nauki słuchania, rozmawiania i rozwiązywania sporów bez ranienia innych i siebie, co sprzyjało poprawie ich relacji z osobami najbliższymi.

Anna Maria Kulczyńska poinformowała, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni planuje w listopadzie 2020 r. zorganizować konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży dotyczący przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Dodała, że w ostatnich latach odbyły się konkursy : poetycki, plastyczny, literacki i filmowy: „Miej przyjaciół miły nie używaj siły - młodsi rysują starsi rymują”, „Trzeba mądrym być bez przemocy żyć”, „Bez przemocy w dzień i w nocy” i „Super wakacje mamy gdy o bezpieczeństwo dbamy”. Został wydany również kalendarz promocyjny oraz ulotki „Powiedz stop przemocy”. Konkursy miały charakter profilaktyczny i promocyjny. Dopowiedziała, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni w ramach programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie współpracuje z Komendą Powiatową Policji we Wrześni z Wydziałem Prewencji. Poinformowała, że w 2019 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni wraz z Komendą Powiatową Policji we Wrześni zorganizowali szkolenie dla pedagogów, policji, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej oraz pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni. Szkolenie miało na celu przedstawienie współczesnego problemu jakim jest świat cyfrowy. W tym celu został przeprowadzony wykład pod tytułem „Młody człowiek w świecie technologii cyfrowych”.

Radny Grzegorz Trocha poinformował, że otrzymał informację od mieszkańców o utrudnionym kontakcie z radcami prawnymi, którzy świadczą bezpłatne konsultacje i porady prawne.

Anna Maria Kulczyńska odpowiedziała, że osobiste konsultacje z radcami prawnymi odbywają się aktualnie tylko w Miłosławiu. Dodała, że na ten moment nie ma możliwości na udzielanie porad w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni, ponieważ pomieszczenie nie spełnia odpowiednich wymogów, które powinny być zachowane w okresie pandemii. Dopowiedziała, że w związku z tym, konsultacje odbywają się w formie telefonicznej.

Przewodnicząca komisji zapytała, czy zaobserwowano zwiększoną ilość depresji w czasie pandemii.

Anna Maria Kulczyńska odpowiedziała, że w okresie pandemii powstało wiele problemów rodzinnych i małżeńskich. Dodała, że w związku z tym, że szkoły zostały zamknięte i nauka odbywała się w formie zdalnej, dzieci zostawały same w domach bez opieki. Dopowiedziała, że w czasie pandemii rozpadły się dwie rodziny zastępcze.

Radny Jarosław Czyż zapytał, co stało się z dziećmi przebywającymi w rodzinach zastępczych, które rozwiązały się.

Anna Maria Kulczyńska odpowiedziała, że dzieci trafiły do rodzin biologicznych i Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie.

Adam Wojciński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrześni poinformował, że Komenda Powiatowa Policji we Wrześni realizuje niżej wymienione zadania profilaktyczne:

1) Bezpieczna droga do szkoły;

2) Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny;

3) Akcja petarda (sprawdzanie, czy sprzedawcy posiadają zgodę na sprzedaż materiałów pirotechnicznych);

4) Akcja choinka (sprawdzanie, czy sprzedający choinki posiadali zgodę na wycinkę drzew);

5) Bezpieczne ferie zimowe;

6) Bezpieczeństwo w ruchu drogowym;

7) Dopalacze niszczą życie;

8) Niebezpieczeństwo w internecie;

9) Bezpieczne wakacje.

Dodał, że w ramach przeciwdziałania przestępczości nieletnich są prowadzone zajęcia profilaktyczne. Dopowiedział, że współpraca ze szkołami odbywa się na bardzo wysokim poziomie. Przedstawił stan ilościowy czynów karalnych nieletnich m.in.:

  • groźby karalne - w 2019 r. 7 zdarzeń, w 2020 r. (na ten moment) 1 zdarzenie,
  • bójki, pobicia - w 2019 r. 6 zdarzeń, w 2020 r. (na ten moment) 1 zdarzenie,
  • kradzieże powyżej 500,00 zł - w 2019 i 2020 r. nie było takich zdarzeń,
  • zniszczenie mienia - w 2019 r. 2 zdarzenia, w 2020 r. (na ten moment) 2 zdarzenia,
  • naruszenie nietykalności cielesnej - w 2019 r. 7 zdarzeń, w 2020 r. (na ten moment) 1 zdarzenie.

Jarosław Czyż zapytał, czy dzieci, które popełniły już raz czyn karalny i dokonają drugiego są obejmowane nadzorem.

Adam Wojciński odpowiedział, że w tej sprawie decyduje sąd rodzinny.

Radny Stefan Tomczak zapytał, jak wygląda sprawa z piciem alkoholu przez nieletnich w parkach i skwerach. Dodał, że we Wrześni do miejsc, w których młodzież spożywa alkohol należą: skatepark, zalew wrzesiński, park Piłsudskiego i ul. Wrzosowa.

Krzysztof Szcześniak z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji we Wrześni odpowiedział, że ten problem nasila się w okresie letnim. Dodał, że jeśli policja otrzymuje takie zgłoszenie, od razu udaje się na miejsce zdarzenia.

Adam Wojciński dopowiedział, że istnieje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, w której każdy może dokonać zgłoszenia sytuacji w swoim otoczeniu, które uważają za niebezpieczne. Poinformował, że jeśli chodzi o sprzedaż alkoholu osobom nieletnim, to tym tematem zajmują się dzielnicowi.

Radny Rafał Zięty poinformował, że od kilku lat, nie odebrano w żadnym sklepie koncesji ze względu na sprzedaż alkoholu osobom nieletnim.

Radny Marek Kołodziejczyk dodał, że największą uwagę należy skupić na profilaktyce spożywania alkoholu przez osoby nieletnie. Dopowiedział, że zakłóceń porządku i ciszy w okresie letnim jest bardzo dużo.

Radny Grzegorz Trocha poinformował, że należy uświadamiać młodzież o konsekwencjach czynów. Dodał, że ważna jest współpraca rodziców, szkoły i policji.

Olga Kośmińska – Giera, naczelnik Wydziału Edukacji przedstawiła informację na temat zadań profilaktycznych realizowanych na przestrzeni 2019 i 2020 r. przez szkoły ponadpodstawowe:

1) Zespół Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni;

2) Zespół Szkół Politechnicznych we Wrześni;

3) Liceum Ogólnokształcące we Wrześni;

4) Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni;

5) Zespół Szkół Specjalnych we Wrześni;

6) Bursę Międzyszkolną we Wrześni.

Dodała, że w szkołach jest realizowanych wiele programów przy współpracy z pedagogami i instytucjami zewnętrznymi m.in. Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną we Wrześni, Komendą Powiatową Policji we Wrześni, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni, Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrześni, Zakładem Karnym w Gębarzewie, Sądem Rodzinnym i Nieletnich we Wrześni oraz Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną we Wrześni. Dopowiedziała, że we wszystkich szkołach ponadpodstawowych powiatu wrzesińskiego oraz w Powiatowej Szkole Muzycznej we Wrześni i Bursie Międzyszkolnej we Wrześni funkcjonują również programy wychowawczo – profilaktyczne, w których znajdują się zapisy i sposób działania dotyczący profilaktyki zdrowotnej, zapobiegania i reagowania na zachowania agresywne i na przemoc. Poinformowała, że na każdy rok jest ustalany harmonogram działań wychowawczych związanych z zachowaniami ryzykownymi i profilaktyką uzależnień. Dodała, że w programach są zdefiniowane zadania, formy i osoby odpowiedzialne za ich realizację oraz planowane efekty. Dopowiedziała, że każdy z programów jest dostosowany do specyfiki danej jednostki. Poinformowała, że we wszystkich szkołach są zatrudnieni pedagodzy i jest realizowana pomoc psychologiczno – pedagogiczna, głównie przez zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze. Dodała, że Powiat Wrzesiński przystąpił do programu unijnego pn.: „Nauka to lubię”. Dopowiedziała, że jest to program w ramach, którego odbywają się zajęcia dodatkowe oraz zajęcia o charakterze psychoedukacyjnym, terapeutycznym oraz korekcyjno – kompensacyjnym. Poinformowała, że w ramach współpracy szkół z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną we Wrześni, udzielana jest pomoc indywidualnie oraz w sposób zorganizowany w formie warsztatów dla większej grupy osób. Dodała, że Poradnia realizuje dodatkowo sieć współpracy samokształcenia dla pedagogów w szkołach ponadpodstawowych.

Informacja stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

 

W punkcie Sprawy bieżące i Wolne głosy i wnioski członkowie komisji nie podjęli dyskusji. Z uwagi na zrealizowanie porządku obrad przewodnicząca komisji zamknęła posiedzenie.

Na tym protokół zakończono i po zapoznaniu się z jego treścią podpisano.

 

Przewodnicząca komisji

/-/ Henryka Waligóra

 

 

 

Protokołowała:

Marta Maciejczak

drukuj (Protokół nr 14 / 2020)

« wstecz

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10
62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44
fax +48 61 640 20 51

e-mail: starostwo@wrzesnia.powiat.pl

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.