Szybkie linki

Treść strony

Protokół nr 24 / 2021

PROTOKÓŁ NR 24/2021

Z POSIEDZENIA KOMISJI SKARG, WNIOSKÓW I PETYCJI

z dnia 5 maja 2021 r.

 

Mikołaj Kubiaczyk, przewodniczący komisji otworzył posiedzenie i stwierdził obecność wszystkich członków komisji, w składzie:

  1. Mikołaj Kubiaczyk,
  2. Maciej Handkiewicz,
  3. Paweł Skrzypczak,
  4. Grzegorz Trocha
  5. Henryka Waligóra.

Posiedzenie odbyło się w trybie zdalnym.

Członkowie komisji nie zgłosili uwag do proponowanego porządku posiedzenia:

1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.

2. Przedstawienie porządku posiedzenia.

3. Przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej naprawy brukowej nawierzchni na terenie przystanku-muzeum w Borzykowie.

4. Stanowisko w sprawach:

1) wniosku dotyczącego przeprowadzenia kontroli dokumentacji rozbudowy Szpitala Powiatowego we Wrześni,

2) ponownej petycji dotyczącej przebudowy drogi powiatowej w Marzeninie.

5. Sprawy bieżące.

6. Zakończenie.

 

Pkt 3 Przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej naprawy brukowej nawierzchni na terenie przystanku-muzeum w Borzykowie.

Mikołaj Kubiaczyk przedstawił treść petycji dotyczącej naprawy brukowej nawierzchni na terenie przystanku-muzeum w Borzykowie oraz stanowisko Starosty Wrzesińskiego w tej sprawie. Zaprezentował członkom komisji zdjęcia zniszczonej nawierzchni.

Radny Grzegorz Trocha poinformował, że z przedstawionych dokumentów wynika, iż zniszczenia dokonały firmy, które dostarczały materiał na budowę.

Mikołaj Kubiaczyk dodał, że zniszczenia nawierzchni brukowej dokonali przewoźnicy dostarczający materiał na przebudowę drogi powiatowej ul. Niepodległości w Pyzdrach.

Grzegorz Trocha zapytał, czy główny wykonawca udostępnił dane firm, które zrobiły sobie postój na terenie przystanku-muzeum w Borzykowie i dokonały zniszczeń.

Mikołaj Kubiaczyk odpowiedział, że główny wykonawca udostępnił listę firm świadczących dla nich usługi.

Grzegorz Trocha poinformował, że wykonawca powinien poczuwać się do współodpowiedzialności, aby zobowiązać firmy, z których usług, korzystają do naprawy zniszczonej nawierzchni. Zapytał, czy główny wykonawca poinformował  przewoźników o zaistniałej sytuacji  i czy uzgodniono, w jaki sposób zadośćuczynią wyrządzoną szkodę. Dodał, że żądanie wnioskodawczyni o wstrzymanie odbioru przebudowy ul. Niepodległości w Pyzdrach jest bezzasadne, ponieważ roboty budowlane zostały wykonane zgodnie z zamówieniem, a szkody nie wyrządził wykonawca, tylko firma dostarczająca materiał na miejsce budowy.

Mikołaj Kubiaczyk uważa iż, wykonawca poczuwa się do współodpowiedzialności, o czym może świadczyć udostępnienie danych firm przewozowych. Poinformował, że należałoby na przyszłość zabezpieczyć i oznakować takie miejsca, bo tak naprawdę każdy może z niego skorzystać. Dodał, że należałoby zgłosić się do przewoźnika o naprawę powstałych szkód. Dopowiedział, że Starostwo Powiatowe we Wrześni nie powinno odpowiadać za zaistniałą sytuację.

Grzegorz Trocha zgodził się z przewodniczącym komisji, iż starostwo nie jest odpowiedzialne za powstałe zniszczenia nawierzchni. Dodał, że szkodę powinien naprawić dostawca.

Radny Maciej Handkiewicz zapytał, jakie proponuje się rozwiązanie zaistniałej sytuacji.

Mikołaj Kubiaczyk poinformował, że z treści petycji wynika, iż starostwo powinno zająć się naprawą brukowej nawierzchni na terenie przystanku-muzeum w Borzykowie. Uważa, że petycję należałoby rozpatrzyć pod kątem zasadności, czy starostwo powinno zająć się tą sprawą i czy wnioskodawca powinien bezpośrednio skontaktować się z przewoźnikami w celu wyegzekwowania szkody.

Grzegorz Trocha zapytał, czy wszystkie firmy przewozowe wskazane przez wykonawcę odbywały postój na terenie przystanku-muzeum w Borzykowie, czy jednak są to firmy, które świadczyły tego dnia usługi.

Mikołaj Kubiaczyk odpowiedział, że są to przewoźnicy, którzy danego dnia dostarczali materiał na budowę.

Grzegorz Trocha dodał, że w takim razie nie wiadomo, którzy przewoźnicy odbywali postój na terenie przystanku-muzeum w Borzykowie. Zapytał, czy wnioskodawczyni otrzymała dane tych firm.

Mikołaj Kubiaczyk odpowiedział, że wnioskodawczyni otrzymała dane firm przewozowych, które świadczą usługi dla wykonawcy.

Maciej Handkiewicz poinformował, że ponoszenie winy przez zarządcę drogi, czy starostwo jest bezzasadne. Dodał, że trudno skontrolować, gdzie przewoźnicy odbywają postoje. Dopowiedział, że w umowach często stosuje się zapis dotyczący ubezpieczenia i odpowiedzialności za wyrządzone szkody zarówno przez zleceniodawcę, jak i strony trzecie. Zapytał, czy takie zapisy znajdują się w umowie, iż wykonawca odpowiada za szkody wyrządzone stronie trzeciej. Zaproponował, aby starostwo wystosowało pismo do wykonawcy o naprawę powstałej szkody.

Radny Paweł Skrzypczak poinformował, że nie jest znana treść umowy, jednak można zawrzeć w stanowisku komisji, iż jeśli istnieją w umowie zapisy dotyczące ubezpieczenia i odszkodowania, aby rozważyć z tego tytułu możliwość naprawienia szkody.

Maciej Handkiewicz dodał, że chodziło mu o to, aby starostwo wsparło wnioskodawczynię i potwierdziło konieczność naprawy wyrządzonej szkody.

Mikołaj Kubiaczyk dopowiedział, że w umowach zazwyczaj znajdują się zapisy dotyczące odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Poinformował, że nie ma 100% pewności, czy szkodę wyrządził pojazd dostawczy materiał na budowę, ponieważ przystanek-muzeum w Borzykowie nie jest zabezpieczone i każdy może na jego teren wjechać. Uważa, że kierowanie pisma do starostwa nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Dodał, że wnioskodawczyni powinna zgłosić sprawę na policję, jeśli posiada świadka zdarzenia i dokumentację w tej sprawie. Dopowiedział, że policja podejmie decyzję o winie i na podstawie tego można uzyskać ewentualne odszkodowanie. Poinformował, że zadaniem komisji jest skoncentrowanie się na tym, czy zasadne jest, aby Starostwo Powiatowe we Wrześni odpowiadało za wyrządzoną szkodę i naprawiło uszkodzoną nawierzchnię.

Maciej Handkiewicz poinformował, że jest za tym, aby starostwo zawnioskowało do wykonawcy o naprawienie wyrządzonej szkody. Dodał, że jeśli nie będzie ujętego takiego zapisu w stanowisku komisji wstrzyma się od głosu.

Paweł Skrzypczak dopowiedział, że petycja jest niezasadna, ponieważ dotyczy żądania naprawy nawierzchni na terenie przystanku-muzeum w Borzykowie przez Starostwo Powiatowe we Wrześni bądź wykonawcę.

Grzegorz Trocha poinformował, że ciężko odnieść się do zapisów umowy, kiedy członkowie komisji nie znają treści umowy.

Mikołaj Kubiaczyk zaproponował, aby rozpatrzyć petycję, jako niezasadną, ponieważ starostwo nie powinno odpowiadać za szkodę wyrządzoną przez przewoźnika dostarczającego materiał na budowę. Dodał, że również jest za stanowiskiem pozostałych członków komisji, iż jako Komisja Skarg, Wniosków i Petycji może wystosować pismo do Zarządu Powiatu, aby przeanalizować umowę.

Grzegorz Trocha dopowiedział, że trudno stwierdzić zasadność bądź niezasadność tej petycji.

Mikołaj Kubiaczyk poinformował, że szkody dokonał przewoźnik, a nie wykonawca, dlatego uważa, iż starostwo nie powinno ponosić odpowiedzialności za powstałe zniszczenia.

Maciej Handkiewicz poinformował, że zgadza się z tym, iż starostwo nie ponosi odpowiedzialności za szkodę. Dodał, że w umowach na wykonanie inwestycji znajdują się również zazwyczaj zapisy dotyczące podwykonawstwa, tym bardziej w przypadku robót budowlanych. Dopowiedział, że jeżeli przewoźnicy byli podwykonawcami (tego natomiast nie wiadomo), to podwykonawca odpowiada na takich samych zasadach i warunkach, jak główny wykonawca. Poinformował, że jeśli w uzasadnieniu zawarta będzie informacja, iż komisja wystąpi do Zarządu Powiatu z prośbą o przeanalizowanie zapisów umowy i poparcie wniosku do głównego wykonawcy, będzie za przyjęciem treści projektu uchwały.

Paweł Skrzypczak dodał, że petycja jest niezasadna co do żądania, natomiast komisja może poprosić o przeanalizowanie prawne umowy, czy nie zawiera zapisu, który umożliwi wyegzekwowanie od wykonawców, czy podwykonawców jakiegoś zadośćuczynienia.

Radna Henryka Waligóra przytoczyła stanowisko starosty, w którym pisze, iż: „Zarówno Powiat Wrzesiński, jak i wykonawca nie wskazywał przystanku-muzeum w Borzykowie jako bazy postojowej. Powiat przekazując plac budowy wskazał jako bazę pas drogowy ul. Niepodległości w Pyzdrach, a przewoźnicy zostali poinformowani przez wykonawcę, że oczekując na rozładunek, jako miejsce postoju ma być wykorzystana ul. Rynek w Pyzdrach”. Dodała, że przewoźnicy byli poinformowani, gdzie mogą udać się na postój i to od nich należałoby wymagać usunięcia szkód, a nie od starostwa. 

Maciej Handkiewicz dopowiedział, że petycja będzie rozpatrzona negatywie, natomiast w uzasadnieniu do projektu uchwały można zawrzeć zapis dotyczący przeanalizowania zapisów umowy.

Zgodnie z § 91 ust. 2 Statutu Powiatu Wrzesińskiego przyjętego uchwałą nr 318/XLIX/2018 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 25 października 2018 r. członkowie komisji opracowali projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jednogłośnie rekomenduje uznanie za bezzasadną petycji w sprawie naprawy brukowej nawierzchni na terenie przystanku-muzeum w Borzykowie przez Powiat Wrzesiński. Jednakże Komisja Skarg, Wniosków i Petycji wystąpi do Zarządu Powiatu Wrzesińskiego z wnioskiem o przeanalizowanie umowy na realizację przedmiotowej inwestycji pod kątem zapisów, które umożliwiłyby wyegzekwowanie naprawienia zaistniałej szkody przez podmioty za nią odpowiedzialne.

Projekt uchwały Rady znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2021.

Projekt uchwały Rady został przekazany przewodniczącemu Rady.

 

Pkt 4.1 Stanowisko w sprawie wniosku dotyczącego przeprowadzenia kontroli dokumentacji rozbudowy Szpitala Powiatowego we Wrześni.

Mikołaj Kubiaczyk przedstawił wniosek radnej Wiesławy Kowalskiej skierowany do przewodniczącego Komisji Rewizyjnej dotyczącego przeprowadzenia kontroli dokumentacji rozbudowy Szpitala Powiatowego we Wrześni. Wniosek został przekazany do rozpatrzenia przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji. Odczytał stanowisko przewodniczącego Rady Powiatu oraz radcy prawnego. Poinformował, że wniosek dotyczy zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Rewizyjnej w celu rozpatrzenia pisma wnioskodawcy. Dodał, że jego zdaniem Komisja Skarg, Wniosków i Petycji nie powinna zajmować się rozpatrzeniem wniosku, tak jak jest to zapisane w opinii radcy prawnego, iż Rada Powiatu nie jest uprawniona do zlecenia przeprowadzenia takiej kontroli. Dopowiedział, że kontrolę ewentualnie powinna przeprowadzać Komisja Rewizyjna.

Henryka Waligóra odczytała stanowisko przewodniczącego Rady Powiatu, w którym informuje, iż Komisja Rewizyjna rekomenduje przekazanie wniosku, jako wniosku obywatelskiego do rozpatrzenia przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji.

Mikołaj Kubiaczyk poinformował, że jest to sprawa zbyt szeroka, aby mogła rozpatrzyć ją Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.

Maciej Handkiewicz zgodził się z tym, iż niewłaściwe jest, że Komisja Rewizyjna skierowany do niej wniosek przekazała do rozpatrzenia przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji. Stwierdził, że jeśli wnioskodawca skierował pismo do przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia, to Komisja Rewizyjna powinna ustosunkować się do złożonego wniosku. Poinformował, że jego zdaniem należy sprawę zwrócić do Komisji Rewizyjnej, która podejmie decyzję o tym, czy zwoła nadzwyczajne posiedzenie, czy też nie. Dodał, że był to wniosek skierowany do przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Grzegorz Trocha zgodził się z przedmówcami, iż wniosek dotyczy zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Rewizyjnej w celu przeprowadzenia kontroli dokumentacji rozbudowy Szpitala Powiatowego we Wrześni. Dodał, że Komisja Rewizyjna nie powinna przekierowywać wniosku do rozpatrzenia przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji, skoro jego adresatem jest przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Dopowiedział, że również jest za tym, aby wniosek zwrócić do Komisji Rewizyjnej.

Paweł Skrzypczak poinformował, że w związku, iż jest członkiem Komisji Rewizyjnej i Komisji Skarg, Wniosków i Petycji trudno mu wypowiedzieć się w tej sprawie.

Mikołaj Kubiaczyk oznajmił, że jego zdaniem należy skierować wniosek do Komisji Rewizyjnej.

Henryka Waligóra poinformowała, że jest członkiem Komisji Rewizyjnej i Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Dodała, że w piśmie przewodniczącego Rady Powiatu uwzględniono, że zgodnie ze Statutem Powiatu Wrzesińskiego „Komisja Rewizyjna  kontroluje działalność Zarządu i jednostek organizacyjnych powiatu, biorąc pod uwagę kryteria: zgodności z prawem, celowości, rzetelności, gospodarności i zgodności dokumentacji ze stanem faktycznym. Komisja Rewizyjna bada w szczególności gospodarkę finansową kontrolowanych podmiotów, w tym wykonanie budżetu Powiatu”, zatem nie jest właściwa do zaopiniowania przedmiotowego wniosku.

Paweł Skrzypczak dodał, że zgadza się z wypowiedzią radnej Henryki Waligóry. Dopowiedział, że również radca prawny w swojej opinii wskazał zakres, w jakim może działać Komisja Rewizyjna.

Maciej Handkiewicz poinformował, że w opinii radcy prawego wskazano, iż istnieje katalog podmiotów mogących zlecać przeprowadzenie kontroli przez NIK jest katalogiem zamkniętym. Dodał, że wniosek dotyczy zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Rewizyjnej i to należy przez nią rozpatrzyć.

Mikołaj Kubiaczyk poddał pod głosowanie stanowisko Komisji Skarg, Wniosków i Petycji dotyczące sporządzenia pisma do przewodniczącego Rady, iż Komisja nie jest właściwą do rozpatrzenia wniosku oraz, że w związku z tym rekomenduje przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez Komisję Rewizyjną.

Stanowisko zostało przyjęte 3 głosami „za” i 2 głosami „wstrzymującymi się”.

Radni: Henryka Waligóra i Paweł Skrzypczak wstrzymali się od głosu ze względu na to, iż są członkami Komisji Rewizyjnej i Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.  

 

Pkt 4.1 Stanowisko w sprawie ponownej petycji dotyczącej przebudowy drogi powiatowej w Marzeninie.

Zgodnie z § 91 ust. 2 Statutu Powiatu Wrzesińskiego przyjętego uchwałą nr 318/XLIX/2018 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 25 października 2018 r. członkowie komisji opracowali projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jednogłośnie rekomenduje pozostawienie bez rozpatrzenia ponownej petycji i podtrzymuje stanowisko wyrażone w uchwale nr 149/XXII/2020 z dnia 28 września 2020 r., w której Rada Powiatu Wrzesińskiego uznała za zasadną petycję wielokrotną w sprawie przebudowy drogi powiatowej nr 2947P w miejscowości Marzenin

Projekt uchwały Rady znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2021.

Projekt uchwały Rady został przekazany przewodniczącemu Rady.

 

W pkt. Sprawy bieżące członkowie komisji nie podjęli dyskusji. Z uwagi na zrealizowanie porządku obrad przewodniczący komisji zamknął posiedzenie.

 

Na tym protokół zakończono i po zapoznaniu się z jego treścią podpisano.

 

Przewodniczący komisji

/-/ Mikołaj Kubiaczyk

 

 

 

Protokołowała:

Marta Maciejczak

 

drukuj (Protokół nr 24 / 2021)

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Mikołaj Kubiaczyk
  • opublikował: Marta Mittmann
    data publikacji: 2021-06-23 12:29

« wstecz

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10
62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44
fax +48 61 640 20 51

e-mail: starostwo@wrzesnia.powiat.pl

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.