Szybkie linki

Treść strony

Protokół nr 18 / 2021

PROTOKÓŁ NR 18/2021

Z POSIEDZENIA KOMISJI EDUKACJI, KULTURY, SPORTU, TURYSTYKI

z dnia 17 września 2021 r.

 

Paweł Skrzypczak, przewodniczący komisji otworzył posiedzenie i stwierdził obecność 11 członków komisji. Posiedzenie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni. W posiedzeniu ze względu na tematykę uczestniczyli:

  • Joanna Musiałkiewicz, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu;
  • Magdalena Zając, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni;
  • Olga Kośmińska – Giera, naczelnik Wydziału Edukacji;
  • Anna Wolska – Wróblewska, naczelnik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Funduszy Europejskich;
  • Marek Dyba, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni.

Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

 

Przewodniczący komisji przedstawił porządek obrad:

  1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.
  2. Przedstawienie i omówienie porządku posiedzenia.
  3. Przedstawienie projektu „Programu współpracy powiatu wrzesińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2022 r.”
  4. Przedstawienie realizacji kształcenia zawodowego w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni.
  5. Zapoznanie z problemami szkolnictwa specjalnego i pozyskiwaniem środków zewnętrznych np. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i inne.
  6. Przedstawienie informacji na temat liczby uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  7. Zapoznanie z informacjami dotyczącymi ostatecznych wyników naboru do szkół prowadzonych przez powiat wrzesiński, w tym do szkoły muzycznej i ewentualnych zmianach z tym związanych w stosunku do zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych.
  8. Przedstawienie informacji dyrektorów szkół ponadpodstawowych o wynikach egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe i egzaminów maturalnych.
  9. Przedstawienie informacji o stanie prac remontowych/inwestycyjnych w Zespole Szkół Zawodowych we Wrześni i Powiatowej Scenie Kultury „Zamkowa” w Miłosławiu.
  10. Sprawy bieżące.
  11. Wolne głosy i wnioski.
  12. Zakończenie.

Członkowie komisji jednomyślnie przyjęli przedstawiony porządek obrad.

 

Pkt. 3 Przedstawienie projektu „Programu współpracy powiatu wrzesińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2022 r.”

Przewodniczący komisji poprosił o przedstawienie projektu Programu Joannę Musiałkiewicz, naczelnika Wydziału Promocji, Kultury i Sportu.

Joanna Musiałkiewicz przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą projektu „Programu współpracy Powiatu Wrzesińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2022 r.”

Prezentacja stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

Przewodniczący komisji zapytał, czy została utworzona nowa baza danych organizacji pozarządowych, która umożliwi dostarczanie do nich informacji np. o otwarciu konkursu ofert.

Joanna Musiałkiewicz odpowiedziała, że próbowano stworzyć nową bazę danych, jednak nie było żadnego odzewu ze strony organizacji pozarządowych. Poinformowała, że próba kontaktu zostanie powielona. Dodała, że przygotowano formularz, który podmioty będą zobowiązane wypełnić. Dopowiedziała, że z przeprowadzanych rozmów wynika, iż organizacje, które są zainteresowane złożeniem ofert, czy uzyskaniem jakiś informacji same potrafią poszukać odpowiedzi lub kontaktują się bezpośrednio z pracownikiem Wydziału Promocji, Spraw Społecznych i Sportu. Poinformowała, że trwa aktualizacja i weryfikacja danych organizacji pozarządowych.

 

Pkt. 4 Przedstawienie realizacji kształcenia zawodowego w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni.

Przewodniczący komisji poprosił o przedstawienie punktu Marka Dybę, dyrektora Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni.

Marek Dyba poinformował, że w 2020 r. w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej (PCEZ) we Wrześni ze względu na projekt pn. „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego” była prowadzona kompleksowa modernizacja głównej hali, w której odbywały się zajęcia praktyczne. Dodał, że w związku z tym znaczna część zajęć została przeniesiona do Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach (CBiRNT). Dopowiedział, że podpisano z firmą WA-MA świadczącą usługi transportowe umowę na dowóz uczniów do Grzymysławic. Poinformował, że zajęcia w CBiRNT w Grzymysławicach odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku. Dodał, że zajęcia praktycznie w Grzymysławicach realizowało około 157 uczniów, pozostałe zajęcia odbywały się w PCEZ we Wrześni. Dopowiedział, że w roku szkolnym 2020/2021 objętych kształceniem zawodowym było 392 uczniów:

  • 307 uczniów z Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni (kierunki kształcenia: technik mechanik, operator obrabiarek skrawających, mechanik precyzyjny, mechatronik),
  • 79 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni (kierunek kształcenia: technik logistyk, operator obrabiarek skrawających),
  • 6 uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni (kierunek: elektryk, ślusarz).

Poinformował, że natomiast w roku bieżącym, czyli roku szkolnym 2021/2022 z kształcenia zawodowego korzystało ogółem 385 uczniów:

  • 300 uczniów z Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni (kierunki kształcenia: technik mechanik, operator obrabiarek skrawających, mechanik precyzyjny, mechatronik),
  • 48 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni (kierunki kształcenia: operator obrabiarek skrawających),
  • 6 uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni (kierunek kształcenia: ślusarz),
  • 31 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni (kierunki kształcenia: (technik kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki).

Dodał, że modernizacja PCEZ we Wrześni zakończyła się w 2021 r. Dopowiedział, że od 1 września 2021 r. rozpoczęły się zajęcia w zmodernizowanym budynku. Poinformował, że aktualnie trwa odbiór nowych sprzętów i maszyn, co zakończy się najprawdopodobniej do 9 października 2021 r. Dodał, że co roku przybywa uczniów, a to wiąże się z pozyskaniem nowych nauczycieli do kształcenia zawodowego.

Radny Stefan Tomczak zapytał, jakie są problemy z kadrą kształcenia zawodowego.

Marek Dyba odpowiedział, że brakuje specjalistów do obsługi maszyn np. skrawających.

Radny Grzegorz Trocha zapytał, czy kadrę stanowią również nauczyciele emerytowani.

Marek Dyba odpowiedział, że kadrę stanowią również emeryci.

Radny Mikołaj Kubiaczyk zapytał, ilu przyjęto uczniów do technikum budowlanego.

Marek Dyba odpowiedział, że uczniów przyjmują szkoły, natomiast PCEZ organizuje uczniom zajęcia praktyczne. Dodał, że pracownia budowlana znajduje się w PCEZ i w nim odbywają się zajęcia dla uczniów.

Mikołaj Kubiaczyk zapytał, na czym polegają zajęcia praktyczne uczniów technikum budowlanego oraz czy kształci się również uczniów w takich zawodach jak: murarz, betoniarz, stolarz i zbrojarz.

Marek Dyba odpowiedział, że takie zawody jak: murarz, betoniarz, stolarz i zbrojarz są objęte systemem dla młodocianych, czyli ich kształcenie odbywała się poprzez zakłady rzemieślnicze, w których przeprowadza się szkolenie praktyczne. Następnie są organizowane kursy doszkalające dla młodocianych.

Waldemar Grzegorek, wicestarosta wrzesiński zaproponował, aby kolejne posiedzenie komisji odbyło się w formie wyjazdowej i aby członkowie komisji udali się do Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w celu zapoznania się z funkcjonowaniem jednostki.

Radny Jarosław Czyż zapytał, czy wymiana sprzętu w PCEZ we Wrześni będzie dokonywana sukcesywnie.

Marek Dyba odpowiedział, że w ubiegłym roku złożył pismo do Zarządu Powiatu dotyczące wyrażenia zgody o możliwość sprzedaży i złomowania maszyn, które nie nadawały się już do użytkowania. Dodał, że sprzęt jest sukcesywnie wymieniany.

Radny Mikołaj Kubiaczyk zapytał, czy roboty znajdujące się w CBiRNT w Grzymysławicach będą służyć przez cały czas, czy po jakimś czasie użytkowania stracą przydatność i też będzie trzeba je zezłomować.

Marek Dyba odpowiedział, że roboty i maszyny, które znajdują się w CBiRNT bardzo szybko się dekapitalizują. Dodał, że mimo to, będą one służyć i nadawać się do użytkowania. Dopowiedział, że aby wprowadzić nowe oprogramowania do maszyn będzie trzeba wykupić licencję.

Przewodniczący komisji zapytał, czy sprzęt, maszyny i urządzenia, które znajdują się w PCEZ i CBiRNT zabezpieczają w pełni możliwości kształcenia zawodowego kierunków, które oferują szkoły.

Marek Dyba odpowiedział, że wyposażenie PCEZ i CBiRNT umożliwiają w pełni kształcenie uczniów.

Radny Grzegorz Trocha zapytał, czy w ramach zajęć praktycznych są wykonywane jakieś wyroby, które służą zbyciu.

Marek Dyba odpowiedział, że w ramach zajęć praktycznych są wykonywane wyroby, które służą zbyciu, natomiast jest ich coraz mniej. Poinformował, że robiono płoty, ogrodzenia, bramy, bramy automatyczne. Dodał, że w PCEZ znajdują się ławki wykonane przez uczniów. Dopowiedział, że Urząd Miasta i Gminy Września zleca prace np. wyremontowanie butki telefonicznej i wagi, która znajduje się przy kolejce wąskotorowej przy ul. Kaliskiej we Wrześni.

 

Pkt. 5 Zapoznanie z problemami szkolnictwa specjalnego i pozyskiwaniem środków zewnętrznych np. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i inne.

Przewodniczący komisji poprosił o przedstawienie punktu Magdalenę Zając, dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni.

Magdalena Zając przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą problemów szkolnictwa specjalnego i pozyskiwania środków zewnętrznych np. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Prezentacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Waldemar Grzegorek zapytał, na czym polega urządzenie do komunikacji o nazwie Eye Tracker i czy spełnia swoją rolę.

Magdalena Zając odpowiedziała, że Eye Tracker sprawdza się w zależności od kondycji dziecka. Poinformowała, że dziecko, aby mogło korzystać z jakiegokolwiek alternatywnego sposobu komunikowania się, musi być na to gotowe. Dodała, że pierwszą kwestią jest etap przygotowania dziecka do komunikacji alternatywnej, a drugą kwestią jest kondycja zdrowotna i emocjonalna dziecka. Dopowiedziała, że korzystając z Eye Tracker dziecko wykorzystuje wzrok do komunikowania się. Poinformowała, że czasami jest tak, że dziecko nie zakomunikuje swojej potrzeby, ale pokaże swoją aktywność.  Dodała, że urządzenie jest bardzo pomocne i dedykowane konkretnemu dziecku, dlatego planuje się zakupić kolejne Eye Trackery w ramach projektu „Aktywna Tablica”. Dopowiedziała, że jest to długi proces, aby dziecko nauczyło się obsługiwać Eye Trackera, ponieważ rozpoczyna od wskazania jednej rzeczy do stworzenia prostego komunikatu jak np. pić, jeść. Poinformowała, że to urządzenie u każdego dziecka przynosi inny efekt, wszystko zależy od tego w jakiej kondycji jest dziecko.

 

Pkt. 6 Przedstawienie informacji na temat liczby uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Przewodniczący komisji poprosił o przedstawienie informacji Olgę Kośmińską-Gierę, naczelnika Wydziału Edukacji.

Olga Kośmińska-Giera przedstawiła zestawienie liczby uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych w roku szkolnym 2020/2021.

Zestawienie stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Przewodniczący komisji zapytał, jak wygląda obecnie indywidualne nauczanie uczniów szkół ponadpodstawowych.

Olga Kosmińska-Giera odpowiedziała, że z indywidualnego nauczania korzysta kilkunastu uczniów w ciągu całego roku szkolnego. Poinformowała, że w sierpniu 2021 r. weszło w życie rozporządzenie umożliwiające prowadzenie indywidualnego nauczania w formie zdalnej, przede wszystkim dla uczniów z obniżoną odpornością. Dodała, że dokładna liczba uczniów korzystająca z indywidualnego nauczania będzie znana po 30 września 2021 r., ponieważ nadal są składane wnioski.

 

Pkt. 7 Zapoznanie z informacjami dotyczącymi ostatecznych wyników naboru do szkół prowadzonych przez powiat wrzesiński, w tym do szkoły muzycznej i ewentualnych zmianach z tym związanych w stosunku do zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych.

Przewodniczący komisji poprosił o przedstawienie informacji Olgę Kośmińską-Gierę.

Olga Kośmińska-Giera przedstawiła zestawienie wyników naboru do szkół prowadzonych przez Powiat Wrzesiński w roku szkolnym 2021/2022.

Zestawienia stanowią załączniki od nr 5 do nr 7 do protokołu.

Radna Wiesława Kowalska zapytała, jak wygląda sytuacja z przyjmowaniem do szkół dzieci posiadających Kartę Polaka. Do jakiej szkoły i na jaki kierunek mogą zostać przyjęte dzieci, które ukończyły szkołę w innym państwie i obowiązywał tam zupełnie inny system oceniania.

Olga Kośmińska-Giera odpowiedziała, że w szkołach prowadzone są zajęcia dla obcokrajowców, przede wszystkim z nauki języka polskiego. Poinformowała, że jeśli uczeń nie zna w ogóle języka polskiego, to jest zatrudniany, wtedy nauczyciel na podstawie kodeksu pracy, który przebywa z uczniem na wybranych przedmiotach lekcyjnych. Dodała, że taka pomoc może trwać maksymalnie 12 miesięcy.

 

Pkt. 8 Przedstawienie informacji dyrektorów szkół ponadpodstawowych o wynikach egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe i egzaminów maturalnych.

Przewodniczący komisji poprosił o przedstawienie informacji Olgę Kośmińską-Gierę.

Olga Kośmińska-Giera przedstawiła zestawienie wyników egzaminu maturalnego w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Wrzesiński, a także poziom zdawalności egzaminu maturalnego.

Zestawienia stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Tabela z poziomem zdawalności stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Olga Kośmińska-Giera przedstawiła również wyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Wrzesińskiego.

Zestawienie stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

 

Pkt. 9 Przedstawienie informacji o stanie prac remontowych/inwestycyjnych w Zespole Szkół Zawodowych we Wrześni i Powiatowej Scenie Kultury „Zamkowa” w Miłosławiu.

Przewodniczący komisji poprosił o przedstawienie punktu Annę Wolską–Wróblewską, naczelnika Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Funduszy Europejskich.

Anna Wolska-Wróblewska przedstawiła prezentację odnośnie informacji o stanie prac remontowych i inwestycyjnych w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni i Powiatowej Scenie Kultury „Zamkowa” w Miłosławiu.

Prezentacja stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

 

W pkt. Sprawy bieżące i Wolne głosy i wnioski członkowie komisji nie zabrali głosu.

 

Z uwagi na zrealizowanie porządku obrad przewodniczący komisji zamknął posiedzenie.

Na tym protokół zakończono i po zapoznaniu się z jego treścią podpisano.

 

Przewodniczący komisji

/-/ Paweł Skrzypczak

 

 

 

Protokołowała:

Marta Mittmann

drukuj (Protokół nr 18 / 2021)

« wstecz

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10
62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44
fax +48 61 640 20 51

e-mail: starostwo@wrzesnia.powiat.pl

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.