Szybkie linki

Ścieżka nawigacyjna

Nawigacja:

Treść strony

Protokół nr XIV / 2016

PROTOKÓŁ NR XIV / 2016

Z SESJI RADY POWIATU WRZESIŃSKIEGO

z dnia 24 lutego 2016 r.

 

Pkt 1 Otwarcie sesji Rady Powiatu.

Grzegorz Kaźmierczak, przewodniczący Rady o godz. 16.00 otworzył XIV sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni. Powitał Bożenę Nowacką, radną Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, radnych, starostę, pracowników Starostwa, przedstawicieli służb, inspekcji, straży, jednostek organizacyjnych powiatu i lokalnych mediów oraz zaproszonych gości.

Na podstawie listy obecności stwierdził, że w posiedzeniu biorą udział wszyscy członkowie Rady. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

 

Pkt 2 Przyjęcie protokołu z XIII sesji Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z poprzedniej sesji Rady został sporządzony w statutowym terminie, a z jego treścią radni mogli się zapoznać w biurze Rady. Z uwagi na brak poprawek i uzupełnień, przewodniczący Rady stwierdził przyjęcie protokołu z XIII sesji Rady Powiatu Wrzesińskiego.

                                         

Pkt 3 Przedstawienie porządku obrad.

Przewodniczący Rady poinformował, że porządek obrad został przedłożony z materiałami na sesję Rady. Zapytał, czy radni chcą wnieść zmiany do treści proponowanego porządku posiedzenia. Z uwagi na brak wniosków o zmianę, stwierdził, że porządek obrad pozostaje bez zmian.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

 

Pkt 4.1 Przedstawienie informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący Rady zapoznał członków z terminami odbytych posiedzeń Zarządu i komisji oraz pismami, które wpłynęły do Biura Rady w okresie międzysesyjnym od 29.12.2015 r. do 24.02.2016 r.

Informacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

 

Pkt 4.2 Przedstawienie sprawozdania przewodniczącego Zarządu z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał podjętych na XIII sesji Rady.

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał podjętych na XIII sesji Rady. Ponadto powitał Annę Kulczyńską, która od 01.02.2016 r. objęła stanowisko dyrektora Domu Pomocy Społecznej. Nadmienił, że dotychczasowy dyrektor, Zbigniew Dworczak przeszedł na emeryturę.

Sprawozdanie stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

W dyskusji głos zabrał radny Mirosław Balicki, który zapytał o wysokość kwoty, jaką Spółdzielnia Inwalidów „Wiosna Ludów” we Wrześni płaci za bezumowne korzystanie z części nieruchomości stanowiącej już własność powiatu.

Dionizy Jaśniewicz odpowiedział, że powiat wrzesiński płaci Spółdzielni Inwalidów za korzystanie z energii elektrycznej i wody, gdyż rozliczanie ich zużycia następuje jeszcze za pośrednictwem firmy. Podkreślił, że należność za bezumowne korzystanie z części nieruchomości, będącej własnością powiatu jest naliczana, gdyż powiat nie może zawrzeć umowy najmu ze Spółdzielnią, ponieważ obiekt został przekazany na cel edukacji publicznej i pomocy społecznej. Dodał, że kwestia rozliczeń w ten sposób kompensuje się, natomiast sporna kwestia dotyczy okresu między podpisaniem aktu notarialnego, a przejęciem obiektu.

 

Pkt 4.3 Przedstawienie sprawozdania starosty wrzesińskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2015 rok.

Pkt 4.4 Przedstawienie sprawozdania z realizacji Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami dla Powiatu Wrzesińskiego na lata 2014 – 2017 za okres 2014 – 2015.

Przewodniczący Rady poinformował, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2015 rok oraz sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami dla Powiatu Wrzesińskiego.

Sprawozdania stanowią odpowiednio załączniki nr 5 i 6 do protokołu.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionymi sprawozdaniami.

 

Pkt 5.1 Przedstawienie sprawozdań z działalności komisji stałych Rady Powiatu Wrzesińskiego w 2015 roku.

Przewodniczący Rady poprosił przewodniczących komisji Rady o przedstawienie sprawozdań z działalności komisji w 2015 roku, w kolejności:

1) Henryka Waligóra, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej;

2) Bogdan Kruk, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa;

3) Maria Taciak, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej;

4) Janusz Balcerzak, przewodniczący Komisji Rozwoju Lokalnego;

5) Stefan Tomczak, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki;

6) Józef Szafarek, przewodniczący Komisji Budżetowo-Finansowej.

Sprawozdania stanowią odpowiednio załączniki od nr 7 do nr 12 do protokołu.

Radni nie zgłosili uwag do treści odczytanych sprawozdań z działalności poszczególnych komisji Rady w 2015 roku.

 

Pkt 5.2 Przedstawienie planów pracy komisji stałych Rady Powiatu Wrzesińskiego na 2016 rok.

Przewodniczący komisji zapoznali zebranych z planami pracy komisji na 2016 rok w kolejności wskazanej przez przewodniczącego Rady:

1) Henryka Waligóra, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej;

2) Bogdan Kruk, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa;

3) Janusz Balcerzak, przewodniczący Komisji Rozwoju Lokalnego;

4) Stefan Tomczak, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki;

5) Józef Szafarek, przewodniczący Komisji Budżetowo-Finansowej.

Sprawozdania stanowią odpowiednio załączniki od nr 13 do nr 17 do protokołu.

Radni nie zgłosili uwag do treści planów pracy poszczególnych komisji Rady na 2016 rok.

 

Pkt 6.1 Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Wrzesińskim na lata 2016 – 2020”.

Przewodniczący Rady poprosił Joannę Musiałkiewicz, kierownika Referatu Promocji Zatrudnienia, Spraw Obywatelskich i Zdrowia o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Rady.

Joanna Musiałkiewicz poinformowała, że konieczność podjęcia uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Wrzesińskim na lata 2016 – 2020” wynika z ustawy o pomocy społecznej, która nakłada na powiat obowiązek opracowania i realizacji takiego dokumentu. Zaznaczyła, że dotychczasowa Strategia obowiązywała do końca ubiegłego roku, dlatego należało przygotować nowy dokument. Dodała, że w czerwcu 2015 roku, w drodze uchwały Zarząd powołał zespół do spraw opracowania Strategii. Nadmieniła, że projekt Strategii został poddany konsultacjom społecznym. Podkreśliła, że zostały określone główne obszary wsparcia: wspieranie rodziny i dziecka, wspieranie osób niepełnosprawnych, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, zapobieganie uzależnieniom i profilaktyka zdrowia oraz aktywność społeczna mieszkańców.

W dyskusji głos zabrała radna Maria Taciak.

Maria Taciak zauważyła, że przy opracowaniu Strategii korzystano z danych uwzględnionych w programach powiatowych dotyczących realizacji polityki społecznej m. in. z programu zdrowotnego powiatu wrzesińskiego na lata 2010 – 2015. Przypomniała, że w wyniku kontroli stanowiska do spraw promocji i ochrony zdrowia, Komisja Rewizyjna stwierdziła, że ww. program zdrowotny był realizowany w ograniczony sposób. W związku z powyższym zapytała, w jakim zakresie pochodzące z niego dane, zostały ujęte w projekcie Strategii, czy zostały sprawdzone i poddane analizie, której brakowało w przypadku realizacji programu zdrowotnego.

Joanna Musiałkiewicz poinformowała, że program zdrowotny, z którego były zaczerpnięte dane stracił ważność z końcem 2015 roku. Podkreśliła, że na potrzeby opracowania Strategii zostały wykorzystane dane demograficzne i dane o bazie pomocy społecznej, które nie ulegają zmianie, natomiast informacje o działaniach zdrowotnych zostały wykluczone, gdyż dokument ten jest już nieaktualny. Dodała, że jest opracowywana Strategia Zdrowotna Powiatu Wrzesińskiego na lata 2016 – 2020, a zawarte w niej dane będą spójne ze Strategią Rozwiazywania Problemów Społecznych.

Maria Taciak poinformowała, że w Strategii Zdrowotnej, która obowiązywała w latach 2010 – 2015 cele operacyjne były opisane pobieżnie. Wyraziła nadzieję, że w nowej Strategii Zdrowotnej ten obszar będzie przedstawiony w sposób szczegółowy.

Joanna Musiałkiewicz poinformowała, że przygotowywana Strategia Zdrowotna będzie dokumentem o znacznie większym zakresie tematycznym i bardziej szczegółowym niż program, który obowiązywał do 2015 roku. Ponadto zaznaczyła, że Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych jest dokumentem otwartym i w każdym momencie można wnieść do niego zmiany.

Następnie głos zabrał radny Krzysztof Strużyński, który odniósł się do działalności warsztatów terapii zajęciowej na terenie powiatu wrzesińskiego. Stwierdził, że najbardziej wyróżniający się spośród nich jest wrzesiński warsztat, gdyż 14 uczestników zostało zatrudnionych na otwartym rynku pracy w 2013 i 2014 roku. Zapytał, jakie są możliwości zachęcenia i zmobilizowania pozostałych grup warsztatowych do podejmowania działań w zakresie przyszłości zawodowej ich podopiecznych.

Joanna Musiałkiewicz poinformowała, że jest to uzależnione od stopnia niepełnosprawności, jaki posiadają uczestnicy warsztatów oraz od ich własnej chęci zmiany swojego życia.

Krzysztof Strużyński zapytał, czy są kryteria, które wskazują, jakie osoby będą mogły korzystać z zajęć w warsztatach terapii zajęciowej, by móc w większym stopniu pomagać osobom niepełnosprawnym mającym więcej możliwości i predyspozycji na podjęcie pracy.

Joanna Musiałkiewicz poinformowała, że na ten moment nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie i udzieli informacji w późniejszym terminie.

Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie przedstawionego projektu uchwały Rady. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 82/XIV/2016 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Wrzesińskim na lata 2016 - 2020” została podjęta jednomyślnie.

 

Pkt 6.2 Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2016 – 2020.

Przewodniczący Rady poinformował, że w zastępstwie Jerzego Nowaczyka, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni, uzasadnienie do projektu uchwały Rady przedstawi Iwona Pietraszak, inspektor Sekcji Opieki Zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Iwona Pietraszak poinformowała, że zgodnie z art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie do zadań własnych powiatu należy przygotowanie i realizacja powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie. Zaznaczyła, że dotychczasowy program wygasł z końcem 2015 roku. Podkreśliła, że w przedstawionym programie została opisana skala zjawisk przemocy w powiecie wrzesińskim na podstawie informacji zebranych z Ośrodków Pomocy Społecznej i Komendy Powiatowej Policji we Wrześni. Nadmieniła, że zostały przedstawione działania podejmowane dotychczas na rzecz przeciwdziałania przemocy i ochrony ofiar oraz cele i działania, które przewiduje nowy program.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnej Marii Taciak.

Maria Taciak poinformowała, że w jej opinii projekt Powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2016 – 2020 nie został zmodyfikowany, a jego treść stanowi powielenie informacji zawartych w przyjętej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Zauważyła, że tabele źródłowe są identyczne z danymi zawartymi w Strategii i to nie jest zastanawiające, bo są to dane statystyczne, jednak autor projektu uchwały skopiował również treść opisów tych tabel. Zaznaczyła, że program nie zawiera bibliografii wskazującej z jakich źródeł korzystano przy jego opracowywaniu. Poinformowała, że nie jest przeciwna przyjęciu programu, a przedstawione przez nią uwagi wynikają z analizy dokumentów przedłożonych Radzie do zaopiniowania.

Krzysztof Strużyński zapytał o współpracę z pracownikami socjalnymi, z komisjami gminnymi AA i komisariatami policji w sprawach dotyczących przemocy w rodzinie.

Iwona Pietraszak odpowiedziała, że przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie działa Zespół Konsultacyjny Ośrodka Interwencji Kryzysowej, w którego skład wchodzi przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji we Wrześni. Poinformowała, że Centrum uzyskuje informacje dotyczące niebieskich kart, dzięki czemu pracownicy mają dostęp do danych osób i rodzin, które doświadczają przemocy, a także do sprawców przemocy. Dopowiedziała, że pracownicy zapraszają te osoby do udziału w programach „korygujących”.

Krzysztof Strużyński zauważył, że działania Komendy Policji są ograniczone, gdyż ich interwencje kończą się na przekazaniu informacji do Centrum. Zaznaczył, że ważne jest, by następowała większa współpraca między policją a pracownikami socjalnymi, gdyż wiele sytuacji przemocy, dzieje się w godzinach wieczornych i w weekendy, po czasie urzędowania.

Iwona Pietraszak poinformowała, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie zatrudnia pracowników socjalnych, którzy mieliby bezpośredni kontakt z rodzinami. Dodała, że taką funkcję pełnią pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej i to oni mają bezpośredni kontakt z rodzinami, w których występuje przemoc. Poinformowała, że przy Ośrodkach Pomocy Społecznej działają Zespoły Interdyscyplinarne, które na poziomie gminnym udzielają tym rodzinom wsparcia.

Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przeprowadził głosowanie przedstawionego projektu uchwały Rady. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 83/XIV/2016 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie przyjęcia Powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2016 – 2020 została podjęta jednomyślnie.

 

Pkt 6.3 Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni do projektu w ramach Osi priorytetowej 7. Włączenie społeczne Działanie 7.2 Usługi społeczne i zdrowotne Poddziałanie 7.2.1 Usługi społeczne – projekty pozakonkursowe realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 (nabór NR RPWP.07.02.01-IZ-00-30-001/15).

Przewodniczący Rady poprosił Iwonę Pietraszak o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Rady.

Iwona Pietraszak poinformowała, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie planuje złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego na realizację projektu w ramach Osi priorytetowej 7. Włączenie społeczne Działanie 7.2 Usługi społeczne i zdrowotne Poddziałanie 7.2.1 Usługi społeczne – projekty pozakonkursowe. Powiadomiła, że kwota dofinansowania wynosi 2.425.506,14 zł, koszt własny 127.658,22 zł, a całkowita wartość projektu wyniesie 2.553.164,36 zł. Dodała, że projekt będzie realizowany we współpracy z Ośrodkami Pomocy Społecznej Miłosławia, Nekli, Pyzdr i Kołaczkowa oraz z podmiotem ekonomii społecznej lub organizacją pozarządową prowadzącą działalność w obszarze włączenia społecznego. Poinformowała, że projekt będzie realizowany przez 24 miesiące od 01.07.2016 r. do 30.06.2018 r. i wezmą w nim udział 274 osoby.

Radni nie podjęli dyskusji w przedmiotowej sprawie.

Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie przedstawionego projektu uchwały Rady. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 84/XIV/2016 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni do projektu w ramach Osi priorytetowej 7. Włączenie społeczne Działanie 7.2 Usługi społeczne i zdrowotne Poddziałanie 7.2.1 Usługi społeczne – projekty pozakonkursowe realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 (nabór NR RPWP.07.02.01-IZ-00-30-001/15) została podjęta jednomyślnie.

 

Pkt 6.4 Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na złożenie wniosku o dofinansowanie projektu „Bądź na topie – zdobądź poszukiwane kwalifikacje!” w ramach „Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020” – Działanie 8.3 „Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy”, Poddziałanie 8.3.2. Kształcenie zawodowe dorosłych, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

Przewodniczący Rady poinformował, że Marek Dyba, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni jest nieobecny i poprosił Bożenę Nowacką, sekretarza powiatu o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Rady.

Bożena Nowacka poinformowała, że Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej planuje złożyć wniosek o dofinansowanie projektu „Bądź na topie – zdobądź poszukiwane kwalifikacje!”. Zaznaczyła, że projekt jest komplementarny z działaniami podejmowanymi w zakresie rozwoju infrastruktury szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu. Dodała, że projekt będzie realizowany od 01.12.2016 r. do 30.11.2018 r. i jest kierowany do osób dorosłych, które chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Radni nie podjęli dyskusji w przedmiotowej sprawie.

Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie przedstawionego projektu uchwały Rady. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 85/XIV/2016 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia zgody na złożenie wniosku o dofinansowanie projektu „Bądź na topie – zdobądź poszukiwane kwalifikacje!” w ramach „Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020” – Działanie 8.3 „Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy”, Poddziałanie 8.3.2. Kształcenie zawodowe dorosłych, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa została podjęta jednomyślnie.

 

Pkt 6.5 Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia przystąpienia powiatu wrzesińskiego do złożenia wniosku o dofinansowanie projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego – stawiamy na kształcenie fachowców!” w ramach „Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020” – Działanie 8.3 „Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przewodniczący Rady poprosił Bożenę Nowacką o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Rady.

Bożena Nowacka poinformowała, że powiat wrzesiński planuje złożyć wniosek o dofinansowanie projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego – stawiamy na kształcenie fachowców!”. Zaznaczyła, że projekt kierowany jest do młodzieży i nauczycieli. Dodała, że projekt umożliwia także uzyskanie 30% dofinansowania na doposażenie pracowni i klas do praktycznej nauki zawodu.

Radni nie podjęli dyskusji w przedmiotowej sprawie.

Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie przedstawionego projektu uchwały Rady. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 86/XIV/2016 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie zatwierdzenia przystąpienia powiatu wrzesińskiego do złożenia wniosku o dofinansowanie projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego – stawiamy na kształcenie fachowców!” w ramach „Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020” – Działanie 8.3 „Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego została podjęta jednomyślnie.

 

Pkt 6.6 Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości, będących własnością powiatu wrzesińskiego, położonych w Bierzglinku, gmina Września, oznaczonych geodezyjnie jako działki: nr 146/3 o powierzchni 7,7200 ha, nr 375/153 o powierzchni 1,4733 ha, nr 139/73 o powierzchni 7,6421 ha, nr 139/75 o powierzchni 11,5360 ha.

Przewodniczący Rady poprosił Jolantę Pielak, naczelnika Wydziału Geodezji, Kartografii i Nieruchomości o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Rady.

Jolanta Pielak poinformowała, że projekt dotyczy sprzedaży 4 działek, położonych w miejscowości Bierzglinek o łącznej powierzchni 28,3714 ha. Zaznaczyła, że stwierdzenie prawa własności powiatu nastąpiło w drodze decyzji wojewody wielkopolskiego. Dodała, że aktualnie działki te wykorzystywane są do celów rolniczych i stanowią przedmiot umowy dzierżawy. Dopowiedziała, że trwają prace nad planem zagospodarowania przestrzennego działek o numerach 375/153, 139/73, 139/75, które będą przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną, handel oraz usługi, wobec czego zmiana przeznaczenia tych gruntów i ich sprzedaż są uzasadnione.

Radni nie podjęli dyskusji w przedmiotowej sprawie.

Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie przedstawionego projektu uchwały Rady. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 87/XIV/2016 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości, będących własnością powiatu wrzesińskiego, położonych w Bierzglinku, gmina Września, oznaczonych geodezyjnie jako działki: nr 146/3 o powierzchni 7,7200 ha, nr 375/153 o powierzchni 1,4733 ha, nr 139/73 o powierzchni 7,6421 ha, nr 139/75 o powierzchni 11,5360 ha została podjęta jednomyślnie.

 

Pkt 6.7 Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2016 rok.

Przewodniczący Rady poprosił Marię Taciak, przewodniczą Komisji Rewizyjnej o zaprezentowanie planu kontroli komisji na 2016 rok.

Maria Taciak poinformowała, że:

1) w pierwszym kwartale zostanie przeprowadzona kontrola Wydziału Promocji i Kultury w zakresie wydatków poniesionych na promocję powiatu wrzesińskiego oraz kontrola dotacji udzielonych organizacjom pozarządowym na realizację zadań;

2) w drugim kwartale roku nastąpi kontrola Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Funduszy Europejskich w zakresie dokonanych zamówień publicznych, kontrola sprawozdania z wykonania budżetu powiatu wrzesińskiego i Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz kontrola Wydziału Komunikacji, Dróg i Transportu w zakresie realizowanych zadań;

3) w trzecim kwartale zostanie skontrolowany Powiatowy Urząd Pracy w zakresie działań dotyczących aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i osób młodych pozostających bez pracy, wyniki kontroli zarządczej sprawowanej przez Starostę Wrzesińskiego oraz gospodarka finansowa Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 we Wrześni.

Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie przedstawionego projektu uchwały Rady. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 88/XIV/2016 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie zatwierdzenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2016 rok została podjęta jednomyślnie.

 

Pkt 6.8 Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania komisji stałych Rady Powiatu we Wrześni V kadencji.

Przewodniczący Rady poinformował, że zmieniły się składy komisji stałych, gdyż członkowie Zarządu złożyli rezygnację z uczestnictwa z pracy w jednej z dwóch wybranych komisji. Zauważył, że zgodnie z nowym Statutem, członkowie Zarządu są zobowiązani przynależeć do co najmniej jednej komisji.

Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie przedstawionego projektu uchwały Rady. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 89/XIV/2016 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie powołania komisji stałych Rady Powiatu we Wrześni V kadencji została podjęta jednomyślnie.

 

Pkt 6.9 Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Miłosław.

Przewodniczący Rady poprosił Urszulę Łabędę, naczelnika Wydziału Budownictwa, Środowiska i Rolnictwa o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Rady.

Urszula Łabęda poinformowała, że gmina Miłosław złożyła wniosek o dotację na ochronę kasztanowców. Podkreśliła, że udzielenie pomocy finansowej w kwocie 4.000,00 zł jest uzasadnione, gdyż tego rodzaju działania zostały ujęte w powiatowych przedsięwzięciach z zakresu ochrony przyrody, a realizowany od 10 lat program ochrony środowiska przynosi widoczne rezultaty.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Januszowi Balcerzakowi.

Janusz Balcerzak zapytał, czy inne gminy złożyły wnioski o dofinansowanie ochrony kasztanowców.

Urszula Łabęda odpowiedziała, że przyznawane dofinansowanie jest udzielane na wniosek, który został złożony w ubiegłym roku. Dodała, że takie wnioski wpływają zazwyczaj z Gminy Miłosław i Gminy Września.

Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie przedstawionego projektu uchwały Rady. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 90/XIV/2016 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Miłosław została podjęta jednomyślnie.

 

Pkt 6.10 Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2016 – 2027.

Pkt 6.11 Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2016 rok.

W dyskusji głos zabrał Dionizy Jaśniewicz, który zgłosił autopoprawki do przedmiotowych projektów uchwał Rady. Starosta poprosił Beatę Walkowiak, skarbnika powiatu o ich przedstawienie.

Omawiając autopoprawkę do projektu uchwały zmieniającej budżet powiatu na 2016 rok Beata Walkowiak poinformowała, że:

1) Gmina Kołaczkowo podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do programu usuwania azbestu i przekazała powiatowi na ten cel kwotę 10.000,00 zł;

2) zwiększą się wydatki Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie o kwotę 10.000,00 zł z przeznaczeniem na zadanie majątkowe pn. „Modernizacja sieci kanalizacyjnej w Ośrodku Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie”. Dodała, że środki na ten cel będą przekazane z wolnych środków, które pozostały na rachunku bankowym za ubiegły rok.

Ponadto poinformowała, że powiat wrzesiński otrzymał 165.000,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na realizację programu usuwania azbestu. Dodała, że Ośrodek Wspomagania Dziecka i Rodziny otrzymał darowiznę w wysokości 2.600,00 zł i odszkodowanie w kwocie 5.018,00 zł od ubezpieczyciela na naprawę monitoringu uszkodzonego w wyniku wyładowania atmosferycznego. Poinformowała, że Zespół Szkół Zawodowych nr 2 otrzymał darowiznę w kwocie 1.100,00 zł na XXI Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz – Cukiernik oraz zostały zwiększone wpływy Powiatowego Urzędu Pracy w kwocie 2.200,00 zł z tytułu rozliczeń z lat ubiegłych.

Beata Walkowiak przedstawiła kwoty wydatków informując, że:

1) 1.766,00 zł zostanie przekazane Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na zakup pomocy dydaktycznych;

2) po 100.000,00zł otrzymają szkoły ponadgimnazjalne na modernizację klas lekcyjnych i korytarzy;

3) 5.850,00zł zostanie przekazane Liceum Ogólnokształcącemu w związku z ubieganiem się o dofinansowanie remontu dekoracyjnego ogrodzenia z ozdobnych prętów wokół terenu szkoły;

4) zostaną zwiększone plany finansowe jednostek oświatowych na organizację konkursów edukacyjnych, w łącznej kwocie 3.500,00 zł i na dofinansowanie form doskonalenia zawodowego nauczycieli, w łącznej kwocie 40.300,00 zł;

5) 4.000,00zł zostanie przekazane Gminie Miłosław, zgodnie z podjętą wcześniej uchwałą, w formie dotacji celowej na ochronę kasztanowców;

6) 14.667,00zł zostanie przekazane warsztatom terapii zajęciowej tytułem 10% partycypacji powiatu w kosztach ich działalności;

7) 95.434,00 zł zostanie zwrócone Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Poinformowała, że w wykazie przedsięwzięć Wieloletniej Prognozy Finansowej zostanie ujęte nowe zadanie pn. „Kompleksowe sprzątanie pomieszczeń Starostwa Powiatowego we Wrześni”, które będzie realizowane od 01.05.2016 r. do 30.04.2018 r. Dodała, że na to zadanie jest przewidziana kwota w wysokości 246.340,00 zł.

Radni nie podjęli dyskusji w przedmiotowej sprawie.

Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały Rady zmieniającego uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2016 – 2027. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Autopoprawka do ww. projektu uchwały Rady została przyjęta jednomyślnie.

Przewodniczący Rady przeprowadził następnie głosowanie przedstawionego projektu uchwały Rady wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 91/XIV/2016 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2016 – 2027 została podjęta jednomyślnie.                                                                              

Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały Rady w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2016 rok. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Autopoprawka do ww. projektu uchwały Rady została przyjęta jednomyślnie.

Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie przedstawionego projektu uchwały Rady wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 92/XIV/2016 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2016 rok została podjęta jednomyślnie.

 

Pkt 7 Interpelacje i zapytania radnych.

Przewodniczący Rady poinformował, że w okresie międzysesyjnym nie wpłynęła żadna interpelacja i zapytanie. Następnie udzielił głosu radnemu Przemysławowi Hirschfeldowi

Przemysław Hirschfeld zapytał, czy stanowisko do spraw promocji i ochrony zdrowia nadal funkcjonuje w strukturze Starostwa i czy przewidziane są zmiany w realizacji zadań, które należą do jego kompetencji.

Dionizy Jaśniewicz odpowiedział, że sprawami z zakresu promocji i ochrony zdrowia zajmuje się, zgodnie z nowym Regulaminem, Referat Promocji Zatrudnienia, Spraw Obywatelskich i Zdrowia, którego kierownikiem jest Joanna Musiałkiewicz. Dodał, że Referat ten zajmuje się również sprawami związanymi ze współpracą z organizacjami pozarządowymi w zakresie zadań publicznych i jednostkami powiatowymi w zakresie promocji zatrudnienia.

Przemysław Hirschfeld zapytał o wysokość kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2016 rok, w tym kwoty wyszczególnionej na oddział ratunkowy. Ponadto prosił o przedstawienie planu zagospodarowania terenu wokół szpitala i koncepcji budowy kostnicy.

Dionizy Jaśniewicz poprosił, aby na zgłoszone pytania odpowiedział Zbyszko Przybylski, prezes Spółki „Szpital Powiatowy we Wrześni”.

Zbyszko Przybylski poinformował, że kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia jest większy o 7% od kwoty przyznanej w ubiegłym roku, w tym uwzględniona jest wysokość środków przekazywanych na szpitalny oddział ratunkowy, która jest większa o około 1.000.000,00 zł. Dodał, że odział ratunkowy funkcjonuje od 01.11.2015 r. Wspomniał, że wzrosną wysokości kontraktu na pozostałe oddziały, szczególnie dotyczy to oddziału udarowego, rehabilitacyjnego i hospicyjno – paliatywnego. Poinformował, że należy wyremontować budynek przychodni, na którego modernizację będzie potrzebna kwota około 2.000.000,00 zł. Nadmienił, że w tej chwili jest przeprowadzany audyt mający na celu oszacowanie wartości robót i ubieganie się o środki zewnętrzne. Odnosząc się do koncepcji zagospodarowania starego budynku Szpitala Zbyszko Przybylski poinformował, że:

1) rozpatrywana jest koncepcja uruchomienia stacji dializ i chemioterapii dziennej;

2) oddział pediatryczny powstanie w miejscu oddziału ginekologiczno-położniczego;

3) Fundusz jest zainteresowany kontraktowaniem oddziału dla pacjentów przewlekle chorych.

Poinformował, że Zarząd Spółki uzyskał zgodę na adaptację pomieszczeń na potrzeby kostnicy i pod koniec tygodnia będzie rozstrzygany przetarg na wyłonienie wykonawcy tych prac.

Janusz Balcerzak zapytał, czy Spółka jest w stanie dokonać wykupu wyemitowanych obligacji.

Zbyszko Przybylski odpowiedział, że Spółka nie jest w stanie dokonać samodzielnego wykupu obligacji i spłaty rat kapitałowych w całości. Zaznaczył, że zostaną zbilansowane możliwości finansowe Spółki. Dodał, że następuje proces kolejnej przebudowy sektora ochrony zdrowia i trudno przewidzieć, jakie decyzje zostaną podjęte. Zauważył, że jest przewidywany wzrost PKB, odejście od kontraktowania na zasadzie konkursu ofert i finansowanie ambulatoryjnej pomocy lekarskiej. Nadmienił, że Szpital we Wrześni spełnił warunki dostosowawcze, które zostały narzucone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2012 roku.

Dionizy Jaśniewicz poprosił prezesa Spółki o informację na temat montażu rezonansu i uruchomienia stacji krwiodawstwa.

Zbyszko Przybylski odpowiedział, że została podpisana umowa i rezonans magnetyczny będzie zamontowany w dawnej pracowni tomografii komputerowej. Podkreślił, że stacja krwiodawstwa wyraziła chęć wykupu pomieszczenia, aby móc otworzyć swój punkt w budynku Szpitala.

 

Pkt 8 Wolne głosy, wnioski i informacje.

Radni otrzymali imienne zaproszenia na sympozjum pn. „Nowoczesny samorząd w procesie kształtowania postaw obywatelskich”, które jest organizowane przez Stowarzyszenie „Czysta Nekla” i Stowarzyszenie „Projekt Września”.

 

Pkt 9 Zamknięcie obrad.

Przewodniczący Rady wypowiedział o godz. 18:10 formułę zamykającą XIV sesję Rady.

 

Na tym protokół został zakończony. Protokół został podpisany po przyjęciu jego treści przez Radę.

 

Przewodniczący Rady

/-/ Grzegorz Kaźmierczak

 

 

Protokołowała:

Natalia Kowalczyk

Podinspektor

Referat Kontroli,

Obsługi Rady i Zarządu

 

drukuj (Protokół nr XIV / 2016)

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Grzegorz Kaźmierczak
  • opublikował: Marta Mittmann
    data publikacji: 2016-03-31 10:22
  • zmodyfikował: Marta Mittmann
    ostatnia modyfikacja: 2016-03-31 10:54

« wstecz

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10
62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44
fax +48 61 640 20 51

e-mail: starostwo@wrzesnia.powiat.pl

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.