Szybkie linki

Banery

Powiat Wrzesiński

Informacje

ilość odwiedzin tej strony: 1845
ostatnia aktualizacja tej strony:
2020-07-20 14:57
ostatnia aktualizacja w BIP:
2024-06-15 07:25

Treść strony

Protokół nr 12 / 2016

PROTOKÓŁ NR 12/2016

Z POSIEDZENIA KOMISJI OCHRONY ŚRODOWISKA, GOSPODARKI WODNEJ, ROLNICTWA I LEŚNICTWA

z dnia 24 października 2016 roku

 

Przewodniczący komisji otworzył posiedzenie i stwierdził obecność wszystkich członków komisji. W posiedzeniu wziął udział Romuald Juściński, Powiatowy Lekarz Weterynarii. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

Przewodniczący komisji przedstawił porządek obrad, a po akceptacji przez członków komisji przystąpił do realizacji jego merytorycznych punktów:

1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.

2. Przedstawienie i omówienie porządku posiedzenia.

3. Ocena stanu bezpieczeństwa sanitarno – weterynaryjnego w powiecie.

4. Omówienie materiałów na XXV sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego.

5. Sprawy bieżące.

6. Wolne głosy i wnioski.

 

Przewodniczący komisji poinformował, że ze względu na zmianę terminu sesji Rady punkt 4 porządku obrad nie zostanie omówiony, ponieważ materiały na XXV sesję nie zostały jeszcze przygotowane.

 

Pkt 3 Ocena stanu bezpieczeństwa sanitarno – weterynaryjnego w powiecie.

Przewodniczący komisji poprosił o przedstawienie oceny Romualda Juścińskiego, Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Romuald Juściński omawiając stan bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego w powiecie wrzesińskim poinformował, że afrykański pomór świń (ASF) nadal stanowi zagrożenie dla obszarów Polski. Dodał, że jest groźną i nieuleczalną chorobą świń oraz dzików, jednak nie stanowi zagrożenia dla życia ludzi. Dopowiedział, że wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy do Gruzji przypłynął statek z Afryki, z którego wyrzucono odpadki zarażone wirusem. Oznajmił, że wirus rozprzestrzenił się na państwa Kaukazu, dotarł do Rosji, a następnie na Litwę, Ukrainę i Białoruś. Poinformował, że pierwszy przypadek choroby w Polsce stwierdzono w lutym 2014 r. u dzika przy granicy z Białorusią. Dodał, że największy problem powstał, kiedy zidentyfikowano w 2015 roku pierwszy przypadek choroby w gospodarstwie u świni domowej. Dopowiedział, że choroba się rozprzestrzenia, dlatego, że rolnicy sprzedają prosięta bez świadectw zdrowia i zarażają tym samym zdrowe świnie. Oznajmił, że choroba rozniosła się po województwie lubelskim i mazowieckim. Poinformował, że zostały umieszczone informacje na temat choroby na stronie internetowej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, w Przeglądzie Powiatowym i Wiadomościach Wrzesińskich. Dodał, że najważniejsze jest przestrzeganie zasad bioasekuracji:

1) nie kupowanie świń z niewiadomego źródła pochodzenia;

2) izolacja gospodarstw;

3) maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wyjazdami i wjazdami z gospodarstwa;

4) nie wpuszczanie do pomieszczeń ze zwierzętami osób postronnych;

5) zmiana odzieży przy pracy ze zwierzętami.

Romuald Juściński poinformował, że wprowadzono zmiany w ustawach o:

a) ochronie zwierząt,

b) ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt,

c) systemie  identyfikacji i rejestracji zwierząt,

d) służbie cywilnej.

Dodał, że 18.10.2016 r. odbył się akt powołania nowych powiatowych lekarzy oraz Prezes Rady Ministrów wydał Zarządzenie w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Dopowiedział, że koszty likwidacji ogniska choroby w promieniu 10 km na Podlasiu kosztowałyby około 1,2 mln zł, zaś w Wielkopolsce około 36 mln zł.

Bogdan Kruk zapytał, czy na wschodzie zwalczana jest choroba afrykańskiego pomoru świń.

Romuald Juściński odpowiedział, że wirus nadal jest na wschodzie i się rozprzestrzenia, ponieważ powstają nowe gospodarstwa. Poinformował, że powiatowy lekarz weterynarii może wydać zgodę myśliwym z koła łowieckiego na odszczał dzików. Dodał, że przysługuje, wtedy rekompensata w wysokości 70% dla myśliwych i 30% dla koła łowieckiego. Dopowiedział, że rolnicy, którzy nie są w stanie sami zabezpieczyć gospodarstwa przed chorobą mogą złożyć wniosek do lekarza powiatowego, który wydaje decyzję o uboju lub zabiciu świń, a właściciel otrzymuje odszkodowanie. Poinformował, że natomiast w przypadku, kiedy rolnik nie zgłosi informacji, że jego gospodarstwo jest niezabezpieczone, lub sprzedaje i kupuje bez zgody i świadectw zdrowia, wtedy wydawany jest mandat w wysokości 500,00 zł. Oznajmił, że wprowadzono kary pieniężne za nieprzestrzeganie zasad.

Radny Waldemar Bartkowiak zapytał, kto jest odpowiedzialny za kolczykowanie świń.

Romuald Juściński odpowiedział, że rolnik ma obowiązek kolczykowania świń. Dodał, że w ciągu 30 dni od urodzenia, czy zakupienia zwierząt należy oznaczyć lewe ucho, natomiast jeśli zwierzę przebywa dłużej niż 30 dni u nowego gospodarza, należy nadać tatuaż z numerem identyfikacyjnym nowego właściciela.

Bogdan Kruk zapytał, czy na targowiskach odbywa się jeszcze handel prosiętami.

Romuald Juściński odpowiedział, że na targowisku we Wrześni już się nie prowadzi handlu prosiętami.

Radny Krzysztof Strużyński poinformował, że przeważnie chorobę roznoszą dziki, a jest ich coraz więcej, gdyż myśliwi dokarmiają je i w ten sposób zwierzęta mają szansę przeżyć.

Romuald Juściński dodał, że dziki żywią się kukurydzą z pól, brak silnej zimy również powoduje, że zwierzęta potrafią radzić sobie w trudnych warunkach.

Radny Przemysław Kuczora zapytał, czy na targowisku we Wrześni nie sprzedaje się prosiąt z powodu zakazu handlu zwierzętami.

Romuald Juściński odpowiedział, że nie ma zakazu handlu zwierzętami, tylko stało się to niepraktykowane.

Radny Przemysław Kuczora zapytał, czy powiatowy lekarz weterynarii przebywa w dniu targu na jego terenie.

Romuald Juściński odpowiedział, że przedstawiciel z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii przez określony czas jest obecny na terenie targowiska.

Bogdan Kruk zapytał, czy istnieje zagrożenie chorobami takimi jak np. gruźlica, bruceloza, wścieklizna. Dodał, że jest bardzo dużo lisów.

Romuald Juściński odpowiedział, że aktualnie nie ma zagrożenia wścieklizną. Były stosowane szczepionki. Dodał, że lisów jest bardzo dużo, a za tym idzie brak kuropatw i bażantów.

Bogdan Kruk zapytał, czy na terenie powiatu wrzesińskiego są przypadki włośnicy.

Romuald Juściński odpowiedział, że na terenie powiatu wrzesińskiego nie ma włośnicy. Poinformował, że były 2 przypadki włośnicy w lasach czerniejewskich. Dodał, że w ciągu 24 godzin należy zgłosić ubój świni i dostarczyć próbkę mięsa do zbadania u powiatowego lekarza weterynarii, bądź upoważnionych przez niego innych lekarzy lub rzeźnika. Dopowiedział, że na terenie powiatu wrzesińskiego są 2 laboratoria w Miłosławiu i Górnych Grądach.

Przemysław Kuczora zapytał, czy w powiecie wrzesińskim i sąsiadujących powiatach wykryto przypadki salmonelli.

Romuald Juściński odpowiedział, że zdarzają się przypadki salmonelli. Dodał, że przed każdą wysyłką jaj pobiera się próbki do zbadania i wystawiane jest świadectwo, że zostały sprawdzone. 

Bogdan Kruk zapytał, czy usmażone lub ugotowane jajko również może zawierać salmonellę.

Romuald Juściński odpowiedział, że tylko salmonellę mogą posiadać jajka surowe. Dodał, że gotowane jajka w temperaturze 70 stopni nie mają możliwości posiadania salmonelli, ponieważ w takiej temperaturze ona ginie.

Bogdan Kruk zapytał, czy istnieje program samorządowy na zabijanie lisów.

Romuald Juściński odpowiedział, że nie ma takiego programu. Dodał, że natomiast wprowadzono przepis, który zawiera informację, że powiatowy lekarz weterynarii może wydać zgodę myśliwym z koła łowieckiego na odszczał lisów, ale tylko w momencie, kiedy zwierzę zaraża chorobą. 

 

W pkt. Wolne głosy i wnioski członkowie komisji nie podjęli dyskusji. Z uwagi na zrealizowanie porządku obrad Bogdan Kruk zamknął posiedzenie.

Na tym protokół zakończono i po zapoznaniu się z jego treścią podpisano.

 

 

Przewodniczący komisji

/-/ Bogdan Kruk

 

 

Protokołowała:

Marta Maciejczak

Referat Kontroli,

Obsługi Rady i Zarządu

drukuj (Protokół nr 12 / 2016)

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Bogdan Kruk
  • opublikował: Grzegorz Kolecki
    data publikacji: 2020-07-20 14:57

« wstecz

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10
62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44
fax +48 61 640 20 51

e-mail: starostwo@wrzesnia.powiat.pl

epuap: /pwrzesinski/skrytka

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.