PROTOKÓŁ NR 34/2022
Z POSIEDZENIA KOMISJI SKARG, WNIOSKÓW I PETYCJI
z dnia 17 maja 2022 r.
Mikołaj Kubiaczyk, przewodniczący komisji otworzył posiedzenie i stwierdził obecność wszystkich członków komisji. Posiedzenie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni.
Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
Przewodniczący komisji przedstawił porządek obrad:
Członkowie komisji jednomyślnie przyjęli przedstawiony porządek obrad.
Pkt 3 Przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i opracowanie projektu uchwały Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie petycji o zawieszeniu umowy partnerskiej z samorządem niemieckim Wolfenbüttel.
Przewodniczący komisji przeczytał treść petycji, która wpłynęła do Starostwa Powiatowego we Wrześni dnia 18 marca 2022 r. w sprawie zawieszenia umowy partnerskiej z samorządem niemieckim Wolfenbüttel. Zapoznał również członków komisji ze stanowiskiem dyrektora Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni w sprawie współpracy ze szkołą CGLS w powiecie Wolfenbüttel.
Sprawa znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.1510.2.2021.
Radna Henryka Waligóra poinformowała, że poruszone kwestie w treści petycji są zbyt daleko idące i uważa, że należy uznać petycję za niezasadną.
Radny Grzegorz Trocha dodał, że aby podjąć słuszną decyzję w przedmiotowej sprawie, należałoby najpierw zwrócić się do Powiatu Wolfenbüttel z zapytaniem, czy podjęli jakiekolwiek działania zmierzające do pomocy obywatelom Ukrainy.
Radny Maciej Handkiewicz poinformował, że zawieszenie umowy partnerskiej z samorządem niemieckim Wolfenbüttel byłoby na ten moment zbyt radykalnym rozwiązaniem. Uważa, tak jak radny Grzegorz Trocha, że najpierw należałoby przedstawić Powiatowi Wolfenbüttel działania prowadzone przez Powiat Wrzesiński w celu pomocy obywatelom Ukrainy i zapytać, w jaki sposób oni angażują w pomoc Ukrainie. Dodał, że w interesie Polski jest, aby sankcje nakładane na Rosję były jak najdalej idące. Dopowiedział, że prawdą, którą poruszona została w treści petycji, jest to, że na samym początku rozpoczęcia wojny, można było odczuć, iż działania podejmowane przez rząd niemiecki były niewystarczające, przede wszystkim patrząc z perspektywy interesu państwa polskiego, który jest bezpośrednio przy granicy państwa, w którym trwa wojna. Dodał, że nie jest za zawieszeniem współpracy partnerskiej z Powiatem Wolfenbüttel, ponieważ jest to zbyt radykalne działanie. Uważa, że należy wystosować pismo do Powiatu Wolfenbüttel z pytaniem, w jaki sposób oni angażują się w pomoc obywatelom Ukrainy.
Radny Paweł Skrzypczak poinformował, że również nie będzie przychylał się nad zawieszeniem współpracy partnerskiej z samorządem niemieckim Wolfenbüttel. Uważa, że byłoby to nieodpowiednie działanie.
Członkowie komisji uznali jednogłośnie, że zawieszenie umowy partnerskiej z samorządem niemieckim Wolfenbüttel jest zbyt daleko idącym działaniem. Jednogłośnie zadecydowali, że należy przedstawić Powiatowi Wolfenbüttel działania, jakie są prowadzone na terenie Powiatu Wrzesińskiego w celu pomocy obywatelom Ukrainy i zapytać ich, czy również niosą pomoc Ukrainie i jakie podejmują działania.
Z uwagi na zrealizowanie porządku obrad przewodniczący komisji zamknął posiedzenie.
Na tym protokół zakończono i po zapoznaniu się z jego treścią podpisano.
Przewodniczący komisji
/-/ Mikołaj Kubiaczyk
Protokołowała:
Marta Mittmann
drukuj (Protokół nr 34 / 2022)