Szybkie linki

Ścieżka nawigacyjna

Nawigacja:

Treść strony

Protokół nr XX / 2020

PROTOKÓŁ NR XX / 2020

Z SESJI RADY POWIATU WRZESIŃSKIEGO

z dnia 4 sierpnia 2020 r.

 

Pkt 1 Otwarcie sesji Rady Powiatu i stwierdzenie prawomocności obrad.

Marek Przyjemski, przewodniczący Rady otworzył o godz. 13:00 XX sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. Poinformował, że zgodnie z art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r., poz. 920) obrady Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Powitał radnych, starostę, pracowników Starostwa, przedstawicieli służb, inspekcji, straży, jednostek organizacyjnych powiatu i lokalnych mediów oraz zaproszonych gości. Dodał, że ze względu na charakter sesji, podczas której będzie udzielane wotum zaufania i absolutorium Zarządowi Powiatu z wykonania budżetu za 2019 r., w posiedzeniu uczestniczą naczelnicy wydziałów starostwa, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu oraz zaproszeni goście z zachowaniem odpowiedniej odległości i zasad reżimu wprowadzonych w związku z nadal trwającym stanem epidemicznym. Poprosił o zwięzłe wypowiedzi, aby w nadmierny sposób nie przedłużać pobytu tak dużej grupy osób w jednym miejscu. Dopowiedział, że nie wyklucza się, iż kolejne posiedzenia Rady będą odbywać się tak, jak dotychczas z przestrzeganiem obostrzeń. Stwierdził, że na podstawie listy obecności w posiedzeniu uczestniczyło 18 radnych, co wobec ustawowego składu Rady stanowiło quorum do podejmowania uchwał objętych porządkiem obrad. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

  

Pkt 2 Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z poprzedniej sesji Rady został sporządzony w statutowym terminie. Protokół został przesłany radnym. Dodał, że zgodnie z § 42 Statutu Powiatu Wrzesińskiego: „Radni mogą zgłaszać poprawki i uzupełnienia do protokołu na ręce przewodniczącego Rady w formie pisemnej nie później niż do dnia poprzedzającego następną sesję. W przypadku wniesienia poprawek i uzupełnień protokół z poprzedniej sesji zostaje przyjęty po ich akceptacji przez Radę”.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem protokołu z XIX sesji Rady Powiatu Wrzesińskiego.

Protokół z XIX sesji Rady Powiatu został przyjęty jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (18) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (1) Krzysztof Strużyński

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Przemysławowi Hirschfeldowi.

Przemysław Hirschfeld zapytał, czy może otrzymać potwierdzenie wyników badań przeciwko obecności COVID-19 od gości obecnych na poprzedniej sesji Rady Powiatu Wrzesińskiego.

Przewodniczący Rady odpowiedział, że zasady bezpieczeństwa podczas poprzedniej sesji Rady Powiatu zostały zachowane. Dodał, że od ostatniego posiedzenia Rady minął ponad miesiąc. Dopowiedział, że będą zdarzać się sytuacje, w których na sesje będą zapraszani goście tj. przedstawiciele banku obecni na poprzednim posiedzeniu, ale tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy będą niezbędni do przeprowadzenia sesji.

 

Pkt 3 Przedstawienie projektu porządku obrad.

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt porządku obrad został przedłożony z materiałami na sesję Rady. Zapytał, czy radni chcą wnieść zmiany do treści proponowanego porządku posiedzenia. Proponowany porządek obrad stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

Członkowie Rady jednomyślnie przyjęli treść proponowanego porządku obrad.

 

Pkt 4.1 Przedstawienie informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący Rady zapoznał radnych z terminami odbytych posiedzeń oraz pismami, które wpłynęły do Biura Rady w okresie międzysesyjnym od 29 czerwca 2020 r. do 4 sierpnia 2020 r. Informacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym sprawozdaniem.

 

Pkt 4.2 Przedstawienie sprawozdania przewodniczącego Zarządu z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał podjętych na XIX sesji Rady.

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady podjętych na XIX sesji Rady Powiatu. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Starosta wrzesiński dodał, że Zarząd Województwa zatwierdził dodatkowe środki finansowe na realizację projektu pn.: „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego” w kwocie ponad 6.000.000,00 zł.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym sprawozdaniem.

 

Pkt 5 Przedstawienie Raportu o stanie Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok.

Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z art. 30a ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym Zarząd Powiatu co roku do dnia 31 maja przedstawia Radzie Powiatu Raport o stanie powiatu. Dodał, że w związku z sytuacją epidemiczną, stosownie do zapisu art. 15zzzzzz ustawy z dnia 14 maja 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 875 z późn. zm.) o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-21 termin przedstawienia Raportu o stanie jednostki samorządu terytorialnego przypadający w 2020 r., przedłuża się o 60 dni. Dopowiedział, że Raport został przesłany radnym 17 lipca 2020 r. Poinformował, że w związku z tym, iż Raport stanowi obszerny dokument i został udostępniony Radnym i opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej nie będzie przedstawiany. Raport o stanie Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

 

Pkt 6 Debata nad Raportem o stanie Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok.

Przewodniczący Rady poinformował, że w debacie nad Raportem o stanie Powiatu radni zabierają głos tylko w kwestiach dotyczących Raportu bez ograniczeń czasowych.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym sprawozdaniem.

Przewodniczący Rady poinformował, że według ustawy o samorządzie powiatowym w debacie nad Raportem o stanie powiatu zabierać głos mogą również mieszkańcy powiatu. Dodał, że zamiar udziału w debacie mieszkaniec zobowiązany jest zgłosić do przewodniczącego rady najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień sesji, podczas której Raport o stanie powiatu  ma być przedmiotem debaty. Dopowiedział, że nie wpłynęło żadne zgłoszenie od mieszkańca powiatu.

 

Pkt 7 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania Zarządowi Powiatu Wrzesińskiego. 

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady poinformował, że uchwałę w sprawie udzielenia wotum zaufania Zarządowi, Rada Powiatu podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady Powiatu. Zarządził głosowanie nad projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych, co stanowiło quorum do podjęcia uchwały objętej porządkiem obrad.

Uchwała nr 138/XX/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie udzielenia wotum zaufania Zarządowi Powiatu Wrzesińskiego została podjęta 13 głosami „za” i 5 głosami „przeciw”.

Wyniki imienne:

ZA (13) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

PRZECIW (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

NIEOBECNI (1) Krzysztof Strużyński

 

Pkt 8. Zapoznanie się z:

1) sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok;

2) sprawozdaniem finansowym za 2019 rok;

3) informacją o stanie mienia komunalnego Powiatu Wrzesińskiego na dzień 31.12.2019 roku.

Przewodniczący Rady poinformował, że sprawozdanie z wykonania budżetu i informacja o stanie mienia komunalnego Powiatu Wrzesińskiego została przesłana radnym dnia 31 marca 2020 r., natomiast sprawozdanie finansowe dnia 22 czerwca 2020 r. Sprawozdanie z wykonania budżetu stanowi załączniki nr 6 do protokołu. Informacja o stanie mienia komunalnego stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

 

Pkt 8.4 Zapoznanie się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Wrzesińskiego sprawozdaniu z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie opinii Janusza Balcerzaka, wiceprzewodniczącego Rady.

Janusz Balcerzak zapoznał radnych z uchwałą Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Wrzesińskiego sprawozdaniu z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok. Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię o przedłożonym sprawozdaniu.

Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej znajduje się w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod znakiem sprawy: SOR.0711.6.2020.

 

Pkt 8.5 Zapoznanie się z wnioskiem Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Wrzesińskiego oraz opinią Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok wraz ze sprawozdaniem finansowym.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie wniosku wraz z opinią Jarosława Czyża, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Jarosław Czyż przedstawił informację o pracy Komisji Rewizyjnej nad sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok. Przedstawił wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla Zarządu Powiatu Wrzesińskiego. Poinformował, że Komisja Rewizyjna wydała pozytywną opinię o sprawozdaniu z wykonania budżetu. Wniosek wraz z opinią stanowią załącznik nr 8 do protokołu.

 

Pkt 8.6 Zapoznanie się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną wniosku w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie opinii Jarosława Czyża.

Jarosław Czyż przedstawił uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wyrażenia opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok. Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię o przedłożonym wniosku.

Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej znajduje się w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu odpowiednio pod znakiem sprawy: SOR.0711.6.2020.

 

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję nad przedstawionymi dokumentami. Oddał głos Dionizemu Jaśniewiczowi, staroście wrzesińskiemu.

Starosta wrzesiński poinformował, że w tym roku nie przedstawi obszernego sprawozdania informującego o działaniach Zarządu Powiatu i realizacji budżetu w poprzednich latach. Dodał, że przychylając się do wniosku przewodniczącego Rady, ograniczy się do kilku ogólnych informacji dotyczących budżetu za 2019 r. Poinformował, że opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej i stanowisko Komisji Rewizyjnej są najwłaściwszą oceną zrealizowanego budżetu. Dodał, że był to budżet, w którym 36,71% stanowiły wydatki majątkowe, czyli 1/3 budżetu to inwestycje. To najlepsze podsumowaniem, jaki to był budżet. Dopowiedział, że realizacja budżetu na 2019 r., jak i na 2020 r. wykonywana jest w trudnych okolicznościach finansowych, jak i społecznych które nie sprzyjają podejmowaniu zadań inwestycyjnych. Poinformował, że mimo to, realizacja budżetu na 2019 r. zakończyła się sukcesem. Dodał, że wypracowano nadwyżkę operacyjną w wysokości ponad 3.500.000,00 zł. Pozyskano środki finansowe w kwocie 32.764.000,00 zł, co pokazuje że powiat wrzesiński nie tylko administruje, ale również inwestuje. Dopowiedział, że w budżecie na 2019 r. zrealizowano wszystkie zadania postawione przed budżetem, wszystkie te zadania, które zobowiązywały powiat do zapewnienia nieprzerwalnego i w pełni zabezpieczonego działania wszystkich jednostek organizacyjnych powiatu. Podsumował, iż budżet na 2019 r. stworzył solidne podstawy pod realizację budżetu w 2020 r. Poinformował, że przy uchwalaniu budżetu na 2019 r. zmagano się z istotnym niedoszacowaniem dochodów budżetowych, głównie dotyczących subwencji, dlatego 2019 r. jest dobrym prognostykiem do realizacji zadań w 2020 r., który spotyka się z dodatkowymi trudnościami związanymi z panującą pandemią. Podsumował, że 2019 r. był rokiem inwestycji, pełnego i pewnego finansowania instytucji powiatowych i dobrą podstawą do realizacji budżetu w 2020 r.

Radna Wiesława Kowalska poinformowała, że jest członkiem Komisji Rewizyjnej. Dodała, że na posiedzeniu, na którym była podpisywana opinia i wypracowywany wniosek komisji była nieobecna. Dopowiedziała, że zachowałaby na pewno odrębne zdanie w kwestii udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu. Poinformowała, że będzie głosować przeciwko udzielenia absolutorium, ale nie dlatego, że jako członek Komisji Rewizyjnej stwierdziła jakieś nieprawidłowości, ponieważ takich nie ma. Dodała, że Komisja Rewizyjna zajmowała się przeprowadzeniem kontroli dotyczących rzetelności, dokumentacji i księgowości, co do tych kwestii jest wszystko w porządku i członkowie komisji nie mieli do tego żadnych wątpliwości. Dopowiedziała, że natomiast co do celowości działań i ich merytoryki ma zastrzeżenia, ponieważ nie uwzględniano w budżecie żadnych petycji i wniosków, które składała m.in. potrzebę inwestowania w przetwórstwo lokalne, czy drogi powiatowe.

Beata Matuszewska omówiła sprawozdanie finansowe z realizacji budżetu za 2019 r. oraz sprawozdanie z wykonania budżetu i informację o stanie mienia komunalnego Powiatu Wrzesińskiego. Poinformowała, że zgodnie z art. 270 ust. 4 ustawy o finansach publicznych organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego rozpatruje i zatwierdza sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu, w terminie do dnia 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym. Dodała, że ze względu na trwającą pandemię termin został wydłużony o 90 dni. Dopowiedziała, że art. 12 ust. 6 ustawy o samorządzie powiatowym mówi, iż do wyłącznej właściwości rady powiatu należy rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium dla zarządu z tego tytułu. Zakres merytoryczny sprawozdania finansowego został określony w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. Sprawozdanie finansowe składa się z:

1) bilansu z wykonania budżetu;

2) łącznego bilansu;

3) łącznego rachunku zysków i strat;

4) łącznego zestawienia zmian w funduszu.

Poinformowała, że sprawozdania obejmują wszystkie jednostki organizacyjne wchodzące w skład samorządu terytorialnego. Dodała, że bilans to kluczowa część sprawozdania finansowego, które stanowi wykaz aktywów i pasywów. Dopowiedziała, że bilans z wykonania budżetu jest sprawozdaniem finansowym sporządzonym na dzień bilansowy przez organ, który odpowiada za wykonanie budżetu, w tym przypadku zarząd powiatu. Poinformowała, że bilans łączny przedstawia sytuację finansową wszystkich jednostek organizacyjnych powiatu wrzesińskiego objętych sprawozdaniem. Przedstawiła wartości aktywów i pasywów, które znajdują się w ww. bilansach, a także kwotę funduszu na koniec 2019 r. Dodała, że rachunek zysków i strat to zestawienie poszczególnych rodzajów przychodów uzyskiwanych przez jednostkę według źródła ich powstawania, ale także koszty uzyskiwania przychodów i strat. Dopowiedziała, że rachunek zysków i strat musi być zgodny z bilansem. Poinformowała, że bilanse zostały przedłożone Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która nie wniosła żadnych uwag. Dodała, że mienie powiatu zostało utworzone z dniem 1 styczna 1999 r. na podstawie ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną i stanowi mienie instytucji i państwowych jednostek organizacyjnych przyjętych z dniem 1 stycznia 1999 r. przez powiat w celu realizacji zadań publicznych. Przedstawiła dane znajdujące się w informacji o stanie powiatu.

Informacje przedstawione przez skarbnik powiatu znajdują się w załącznikach nr 6 i 7 oraz w sprawozdaniach bilansowych znajdujących się w Wydziale Finansowym.

Radny Maciej Handkiewicz zapytał, dlaczego niektóre wartości księgowe dróg powiatowych, budynków są bardzo niskie. Zapytał, czy gdyby były ponoszone nakłady i inwestycje na drogi i budynki, to wtedy wartości księgowe byłyby odpowiednio wyższe.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że wartość księgowa to wartość, na którą posiada się decyzję lub wyceny. Poinformowała, że nie jest ona równoznaczna z wartością sprzedaży. Wartość księgowa, a wartość sprzedaży, to dwie różne kwoty. Dodała, że jeśli działki posiadały kiedyś wartość 1.000,00 zł, dokonano ich wyceny za 70.000,00 zł i sprzedano za 72.000,00 zł, to bez względu na to, ich wartość księgowa jest zawsze wartością w wysokości 1.000,00 zł. Dopowiedziała, że wartość ta nie jest aktualizowana, ponieważ nie istnieje przepis, który umożliwiałby to. Poinformowała, że natomiast jeśli mamy wartość budynku, to jego wartość jest taka, na którą inwestowano. Dla przykładu podała, iż Zespół Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni, gdzie wartość inwestycji wynosi ponad 600.000,00 zł, to w momencie, kiedy powiat ją przejmował, w decyzji o przekazaniu budynku nie było podanej wartości. Dodała, że powiat nie ma to wpływu.

Maciej Handkiewicz poinformował, że Pani skarbnik powiedziała, że wartości księgowe np. dróg są wyrażane w kwocie 1.000,00 zł. Dodał, że jednak nie do końca tak jest, ponieważ  na str. 68 informacji o stanie mienia komunalnego znajduje się zestawienie dróg powiatowych, który zawiera m.in. drogę położoną w miejscowości Targowa Górka o wartości księgowej 1.305.700,00 zł, drogę położoną w miejscowości Gorazdowo o wartości księgowej 430.000,00 zł. Dopowiedział, że niektóre drogi jednak mają wysoką wartość księgową i rozumie, że spowodowane jest to tym, iż na te drogi poniesiono nakłady i wartość księgowa została zwiększona o tę wartość nakładu.

Beata Matuszewska poinformowała, że na str. 68 informacji o stanie mienia komunalnego znajduje się ewidencja nabytych na mocy decyzji wojewody wielkopolskiego dróg powiatowych. Dodała, że wartości księgowe dróg znajdują się w zestawieniu są na dzień 31 grudnia 2019 r. Dopowiedziała, że jeśli na drodze położonej w Gutowie Wielkim zostaną poniesione nakłady inwestycyjne, to wartość księgowa tej drogi wzrośnie o tę kwotę.

Maciej Handkiewicz poinformował, że patrząc na zestawie dróg powiatowych, nie jest tak dobrze, jak przedstawił w swoim wystąpieniu Pan starosta, ponieważ z wykazu wynika, że większość dróg jest zaniedbana i nie ponoszono na nie nakładów. Dodał, że w Raporcie o stanie powiatu wszystko ładnie zostało przedstawione, jednak stan mienia komunalnego można zobaczyć jaki jest, po wykazanych wartościach księgowych i po skargach wpływających do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Dopowiedział, że dotyczą one złego stanu dróg, uwag dotyczących lokalizacji inwestycji, do których mieszkańcy mają zastrzeżenia. Poinformował, że sytuacja nie wygląda tak dobrze, jak zostało to przedstawione w Raporcie o stanie powiatu wrzesińskiego, z którym się nie zgadza.

Beata Matuszewska poinformowała, że przed wyborami w 2018 r. otrzymywano czeki. Dodała, że powiat otrzymał taki czek na kwotę 3.400.000,00 zł. Dopowiedziała, że oznacza to, iż powiat wrzesiński znajdujemy się w czołówce powiatów w województwie wielkopolskim, którym przyznano wysoką kwotę. Poinformowała, że wynika z tego, iż powiat inwestuje, że z budżetu powiatu przeznacza się znaczną część środków na inwestycje. Dodała, że nie zgadza się z oceną radnego Macieja Handkiewicza, ponieważ gdyby wykonano przebudowę wszystkich dróg powiatowych, to powiat musiałby zaciągnąć kredyt na kwotę, na którą żaden bank nie przyznałby kredytu.

 

Pkt 9.1 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych, co stanowiło quorum do podjęcia uchwały objętej porządkiem obrad.

Uchwała nr 139/XX/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok została podjęta 13 głosami „za” i 5 głosami „przeciw”.

Wyniki imienne:

ZA (13) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

PRZECIW (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

NIEOBECNI (1) Krzysztof Strużyński

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 9.2 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu Wrzesińskiego z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2018 rok.

Przewodniczący Rady oddał głos Januszowi Balcerzakowi, wiceprzewodniczącemu Rady.

Janusz Balcerzak poinformował, że w związku z tym, iż na sesji jest nieobecny Krzysztof Strużyński, przewodniczący Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego, a jego zastępca Robert Balicki jest członkiem zarządu powiatu, to w imieniu komisji zabiera głos w sprawie wniosku o udzielenie absolutorium zarządowi powiatu. Dodał, że uchwała budżetowa na 2019 r. została podjęta dnia 13 grudnia 2018 r. 17 głosami „za” i 2 głosami „wstrzymującymi się”. Dopowiedział, że dochody i wydatki w ciągu roku budżetowego były zmieniane i zostały pomniejszone. Poinformował, że największym wyzwaniem dla organu wykonawczego, czyli starosty i zarządu powiatu w 2019 r. była reforma oświatowa, w wyniku, której zlikwidowano gimnazja, a szkoły ponadpodstawowe zobowiązane były przyjąć dwa roczniki uczniów, czyli o 900 uczniów więcej niż w poprzednich latach. Dodał, że wcześniej było przyjmowanych do szkół 2.600 uczniów w szkołach ponadpodstawowych, a po reformie przyjęto ich 3.500. Ilość oddziałów zwiększono z 110 do 137. Dopowiedział, że zarząd powiatu wyasygnował z budżetu na remonty i wyposażenie szkół 1.000.000,00 zł, aby dostosować pomieszczenia do większej liczby uczniów. Poinformował, że w 2019 r. utworzono Powiatową Szkołę Muzyczną, na jej wyposażenie powiat przeznaczył kwotę w wysokości 150.000,00 zł. Dodał, że reforma oświaty przebiegła w szkołach ponadpodstawowych bez zarzutów, a to wszystko dzięki właściwej polityce zarządu powiatu i pracy dyrektorów szkół. Dopowiedział, że w budżecie na 2019 r. zaplanowana była subwencja oświatowa w wysokości 35.000.000,00 zł, powiat otrzymał 31.000.000,00 zł, czyli o 4.000.000,00 zł mniej niż było potrzebne na pokrycie wszystkich potrzeb w zakresie oświaty. Poinformował, że na Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach na wyposażenie w 2019 r. wydano 9.350.000,00 zł, na budowę hali sportowej 12.438.000,00 zł i na dokończenie bursy przy ul. Słowackiego 893.000,00 zł. Dodał, że na budowę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w 2019 r. powiat wydatkował 8.672.000,00 zł. W 2019 r. utworzono transport publiczny i przystąpiono do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, na którą powiat zobowiązał się przeznaczyć 500.000,00 zł. Dopowiedział, że zmodernizowano 12,3 km dróg powiatowych. Wszystkich dróg w powiecie jest 319 km, w tym 280 km to drogi utwardzone, 1,335 mb stanowią chodniki i 352 mb zajmują ścieżki rowerowe. Na 2020 r. zaplanowano przebudowę drogi Zapowiednia – Wrąbczynek – Zagórów oraz budowę ciągu pieszo – rowerowego na odcinku drogi Gutowo Małe – Grzybowo. Poinformował, że każdego roku w niewielkim stopniu, ale drogi są remontowane. Dodał, że Pan starosta powiedział, iż powiat administruje i inwestuje. Dopowiedział, że inwestowanie to rozwój. Dopowiedział, że sprzedano 21 działek na kwotę 1.537.000,00 zł, oraz przyjęto 35 działek od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego o powierzchni 5,2 ha po byłej kolei wąskotorowej. Poinformował, że w przyszłości zostanie to przeznaczone na budowę  ścieżki rowerowej. Dodał, że w 2019 r. było bardzo niskie bezrobocie w powiecie wrzesińskim. Powrócił do tematu oświaty, stwierdził, iż przed powiatem stoi ważne zadanie jakim jest budowa sal gimnastycznych przy Zespole Szkół Specjalnych i Zespole Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni. Dodał, że są to szkoły, które nie posiadają hali gimnastycznej. Dopowiedział, że o młodzież należy dbać, ponieważ tak jak ich wychowa się i nauczy tak będą w przyszłości zarządzać powiatem. Poinformował, że problemem dla powiatu wrzesińskiego jest brak basenu pływackiego. W powiecie jest 3.500 uczniów szkół ponadpodstawowych. Dodał, że uczniowie nie mają gdzie korzystać z basenu. Dopowiedział, że jest to potężny problem dla społeczności powiatu. Poinformował, że informacja o stanie powiatu jest bardzo dobrze przygotowana i stanowi obszerny materiał. Dodał, że Komisja Budżetowo – Finansowa, Planowania i Rozwoju Lokalnego nie miała żadnych uwag do sprawozdania finansowego, sprawozdania z wykonania budżetu i informacji o stanie powiatu. Oznajmił, że członkowie komisji są za udzieleniem absolutorium zarządowi powiatu za wykonanie budżetu za 2019 r.

Maciej Handkiewicz poinformował, że można byłoby podnieść wszystkie zarzuty i uwagi, które złożono w zeszłym roku przy dyskusji nad udzieleniem absolutorium i nad zatwierdzeniem sprawozdania. Odniósł się do wypowiedzi radnego Janusza Balcerzaka. Przebudowano 12,3 km dróg powiatowych w 2019 r., a w strategii powiatu jest przewidziane 16 km na rok. Dodał, że rzeczywiście 2019 r. był lepszy, jeśli chodzi o nakłady finansowe na drogi powiatowe niż lata poprzednie. Jest to jednak nadal poniżej tego co założono w strategii i co powinno być realizowane, aby powiat się rozwijał i mieszkańcy mogli zauważyć efekty inwestycji. Dopowiedział, że na Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii przeznaczono ponad 9.000.000,00 zł. Poinformował, że jest to dyskusyjny temat, ponieważ wielokrotnie podnoszono zasadność ponoszenia tak wysokich nakładów na ten obiekt i korzystania z niego. Dodał, że jako radny nie widzi potencjału tego obiektu, aby był on wykorzystywany, a zatem zasadność ponoszenia tak dużych nakładów jest wysoce dyskusyjna. Dopowiedział, że uwagi są takie same, jak w roku ubiegłym jeśli chodzi o jakość zarządzania i jakość podejmowanych decyzji. Poinformował, że niewiele się zmieniło w stosunku do tego, o czym dyskutowano przy poprzednim absolutorium.

Przewodniczący Rady poinformował, że nad zasadnością wydatkowania środków na Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii pochylił się Urząd Marszałkowski, który dofinansował zakup wyposażenia. Powiat nie finansuje tego zadania bezpośrednio z budżetu powiatu, ponieważ pozyskujemy na to dotację.

Przemysław Hirschfeld poinformował, że powiat wrzesiński otrzymuje dotacje na realizację wielu zadań. Dodał, że przez dwie kadencje był członkiem Komisji Rewizyjnej. Stwierdził, iż nadzór księgowy był zawsze bardzo dobrze prowadzony i nie można mieć do tego żadnych zarzutów. Dopowiedział, że były i są problemy, które zarząd powiatu powinien rozwiązać. Do nich należą m.in.: niezrealizowany remont oddziału dziecięcego w Szpitalu Powiatowym we Wrześni, odpuszczenie remontu ul. Kościuszki we Wrześni, remont Szkoły Zawodowej nr 2 we Wrześni i problemy dotyczące szpitala, na które nie widać żadnych szans by zostały rozwiązane. Poinformował, że gdyby któryś z podanych przez niego problemów udałoby się rozwiązać, wtedy mógłby zastanowić się nad wynikiem głosowania nad udzieleniem absolutorium.

Wiesława Kowalska poinformowała, że zaproponowała kiedyś inicjatywę podjęcia współpracy z gminami w kwestii remontów i modernizacji dróg powiatowych. Posiada informację od burmistrza Pyzdr, iż gmina Pyzdry dołożyła kwotę 100.000,00 zł na przebudowę drogi Zapowiednia – Wrąbczynek – Zagórów. Dodała, że inne gminy nie dokładają do inwestycji na drogach powiatowych np. Gmina Września nie przeznaczyła żadnej dotacji na remont drogi powiatowej. Dopowiedziała, że gdyby przyjrzeć się tej sytuacji to są to tereny związane z okręgami wyborczymi osób decydujących. Poinformowała, że droga powiatowa w Kolonii Janowskiej, o której Komisja Skarg, Wniosków i Petycji wiele słyszała, wciąż jest w dramatycznym stanie. Dodała, że nie szuka się  środków finansowych, które można byłoby pozyskać, zarząd powiatu nie występuje z żadną inicjatywą, aby cokolwiek zrobić. Posypano tę drogę jedynie kruszywem, jednak po ostatnich opadach deszczu wygląda ona znów bardzo źle. Dopowiedziała, że sprawą się w ogóle nie zajęto, więc jeśli w planach jest budowa kolejnych ścieżek rowerowych, których jest zwolenniczką, to czy właściwsze nie powinno być zrobienie najpierw tej drogi dla ludzi mieszkających w Kolonii Jankowskiej. Dodała, że kombajny nie mają jak przejechać tą drogą, a samochody mieszkańców się psują pokonując tę trasę. Mieszkańcy tej miejscowości zmagają się z tym problemem już od wielu lat. Dopowiedziała, że nie podejmuje się żadnych inicjatyw, aby stworzyć pule środków na drogi, aby porozmawiać z samorządami, które byłyby w stanie wyasygnować środki z budżetu. Poinformowała, że wie, iż w innych powiatach podejmuje się taką współpracę między powiatami, a gminami. Dodała, że nawet na czas trwania remontu przyjmuje się drogi powiatowe, ponieważ drogi gminne otrzymują większe dofinansowanie. Dopowiedziała, że w powiecie wrzesińskim w tym zakresie nie prowadzi się żadnych działań. Poinformowała, że może gdyby była radną innej opcji, to być może ten temat byłby poruszony. Dodała, że wszystkie jej postulaty traktowane są w ten sam sposób, również ten dotyczący przetwórstwa owoców, na czym cała Polska teraz korzysta, ponieważ środki finansowe są na ten cel i jest to temat zaproponowany przez rząd. Dopowiedziała, że organizowane są akcje promocyjne, promujące produkty lokalne. Poinformowała, że w powiecie wrzesińskim ten temat został pominięty, ponieważ nikomu się nie chce za ten temat zabrać. Dodała, że nie są organizowane żadne spotkania z radnymi, na którym zarząd powiatu przedstawiłby co będzie realizowane w danym roku, jakie są plany, propozycje i sugestie. Dopowiedziała, że jest radną i widzi jak są radni traktowani. Nie są w ogóle informowani o wielu decyzjach i pomysłach, które wchodzą w trakcie trwania roku budżetowego. Poinformowała, że na 12 miesięcy w roku, 17 razy podjęto uchwały zmieniające budżet, więc w jaki sposób można było zrealizować w wysokim procencie budżet, który się dostosowuje 17 razy w ciągu 12 miesięcy. Dodała, że nie świadczy to o żadnej gospodarności tylko o wielkim chaosie. Dopowiedziała, że nie uwzględniono postulatu, który kiedyś zgłaszała, aby móc przenieść środki budżetowe z Wydziału Promocji na cele inwestycyjne. Poinformowała, że trwa rok, w którym wystąpiła pandemia. W związku z tym wiele działań i wydarzeń kulturalnych nie odbyło się.  Nie ma informacji, że niewykorzystane środki na niezrealizowane zadania przeznacza się na inne zadanie np. remont drogi w Kolonii Janowskiej. Dodała, że nie ma tutaj jakiejkolwiek celowości i gospodarności w podstawowym zakresie dla mieszkańców. Dopowiedziała, że kolejną kwestią, która jednak nie wymaga żadnych nakładów finansowych jest ustalenie terminarza sesji na cały rok. Poinformowała, że taką zasadę przyjął urząd marszałkowski. Dodała, że nie rozumie dlaczego w powiecie wrzesińskim nie można zaplanować terminarza sesji na cały rok, chyba dlatego, aby radni nie mieli czasu przygotowywać się. Dopowiedziała, że można ułożyć terminarz na cały rok i ewentualnie w trakcie roku, jeśli zaistnieje taka potrzeba zmienić go.

Przewodniczący Rady poinformował, że powiat wrzesiński pozyskuje dotację na realizację zadań. Dodał, że każdy chciałby, aby tych funduszy było znacznie więcej, aby móc realizować wszystkie konieczne do zrealizowania inwestycje.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu Wrzesińskiego z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok.  W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.

Uchwała nr 140/XX/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu Wrzesińskiego z wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za 2019 rok została podjęta 13 głosami „za” i 5 głosami „przeciw”.

Wyniki imienne:

ZA (13) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

PRZECIW (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

NIEOBECNI (1) Krzysztof Strużyński

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Przewodniczący Rady ogłosił 10 minut przerwy. O godz. 14:40 obrady zostały wznowione.

 

Pkt 9.3 – 9.4 Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach wyrażenia woli przystąpienia w 2021 roku do realizacji zadań pn.:

1) „Przebudowa drogi powiatowej nr 2153P – budowa ciągu pieszo – rowerowego w miejscowości Nekla”;

2) „Przebudowa drogi powiatowej nr 2159P Czerniejewo – Września w m. Radomice” w ramach „Funduszu Dróg Samorządowych”.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnień do projektów uchwał Izabelę Karpińską, zastępcę naczelnika Wydziału Dróg Powiatowych.

Izabela Karpińska poinformowała, że Wojewoda Wielkopolski ogłosił kolejny nabór wniosków o dofinansowanie zadań drogowych w ramach „Funduszu Dróg Samorządowych” na 2021 r. Dodała, że w ramach tego programu Powiat Wrzesiński zamierza przystąpić do realizacji zadań pn.:

1) „Przebudowa drogi powiatowej nr 2153P - budowa ciągu pieszo – rowerowego w miejscowości Nekla” (odcinek drogi od skrzyżowania z ul. Ogrodową do skrzyżowania z ul. Polną o dł. ok. 750 mb, kosztorys inwestorski) opiewa na kwotę ok. 620.000,00 zł);

2) „Przebudowa drogi powiatowej nr 2159P Czerniejewo - Września w m. Radomice” (jest to odcinek drogi od granicy z powiatem gnieźnieńskim przez miejscowość Radomice o dł. ok. 1200 mb, kosztorys inwestorski opiewa na kwotę ok. 1.300.000,00 zł).

Dopowiedziała, że w ramach przedmiotowego programu można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 60% kosztów kwalifikowalnych. Poinformowała, że niniejsze uchwały stanowią podstawę do złożenia wniosku o dofinansowanie.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionymi projektami uchwał w sprawach:

1) „Przebudowy drogi powiatowej nr 2153P – budowa ciągu pieszo – rowerowego w miejscowości Nekla”

W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.

Uchwała nr 141/XX/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia woli przystąpienia w 2021 roku do realizacji zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 2153P – budowa ciągu pieszo – rowerowego w miejscowości Nekla” w ramach „Funduszu Dróg Samorządowych” została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (18) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (1) Krzysztof Strużyński

2) „Przebudowa drogi powiatowej nr 2159P Czerniejewo – Września w m. Radomice”

W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.

Uchwała nr 142/XX/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia woli przystąpienia w 2021 roku do realizacji zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 2159P Czerniejewo – Września w m. Radomice” w ramach „Funduszu Dróg Samorządowych” została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (18) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (1) Krzysztof Strużyński

Uchwały znajdują się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 9.6 Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie organizacji wspólnej obsługi jednostek organizacyjnych zaliczanych do sektora finansów publicznych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Wrzesiński.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Beatę Matuszewską, skarbnika powiatu.

Beata Matuszewska poinformowała, że zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie powiatowym, powiat może zapewnić wspólną obsługę swoich jednostek organizacyjnych zaliczanych do sektora finansów publicznych. Dodała, że zorganizowanie takiej obsługi w ramach Starostwa Powiatowego nie wymaga powołania do życia wyspecjalizowanej jednostki w postaci Centrum Usług Wspólnych, która miałaby zajmować się jej prowadzeniem. Dopowiedziała, że w 2016 r. podjęta została stosowna uchwała Rady Powiatu Wrzesińskiego, w której wskazano jednostki obsługiwane oraz jednostkę obsługującą jaką jest Starostwo Powiatowe we Wrześni. Poinformowała, że uchwałą nr 118/XV11/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego z 31 marca 2020 r. wyłączono z dniem 31 sierpnia 2020 r. ze struktur Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni Bursę Międzyszkolną we Wrześni. Z uwagi na to niniejszą uchwałą uzupełnia się wykaz jednostek obsługiwanych o nową powstałą jednostkę – Bursę Międzyszkolną. Dodała, że Rada Powiatu Wrzesińskiego dnia 10 września 2019 roku podjęła uchwałą nr 65/XII/2019 w sprawie likwidacji placówki opiekuńczo - wychowawczej typu rodzinnego, Rodzinnego Domu Dziecka w Pyzdrach. Dopowiedziała, że po zamknięciu ksiąg rachunkowych i sporządzeniu sprawozdań finansowych za 2019 r. zasadnym jest wykreślenie Rodzinnego Domu Dziecka w Pyzdrach z wykazu jednostek obsługiwanych przez Starostwo Powiatowe we Wrześni.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie organizacji wspólnej obsługi jednostek organizacyjnych zaliczanych do sektora finansów publicznych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Wrzesiński. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.

Uchwała nr 143/XX/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie organizacji wspólnej obsługi jednostek organizacyjnych zaliczanych do sektora finansów publicznych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Wrzesiński została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (18) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (1) Krzysztof Strużyński

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 9.7 Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2020 – 2027.

Pkt 9.8 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2020 rok.

Przewodniczący Rady oddał głos Staroście Wrzesińskiemu.

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński zgłosił autopoprawki do ww. projektów uchwał.

Beata Matuszewska, skarbnik powiatu poinformowała, że autopoprawką zwiększa się dochody i wydatki w związku z decyzją Ministra Finansów o zwiększeniu planu dotacji na 2020 r. o kwotę 4.811,00 zł na zwiększenie funduszu wynagrodzeń w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego we Wrześni. Autopoprawką zwiększa się również plan wydatków Starostwa Powiatowego o kwoty:

a) 15.000,00 zł na przeprowadzenie projektu ustalenia klasyfikacji gruntów dla części działek w Bierzglinku;

b) 152,29 zł na „Podwyższenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą „Szpital Powiatowy we Wrześni” Sp. z o.o.”.

Dodała, że tym samym zmniejsza się rezerwę ogólną o kwotę 15.152,29 zł.

Autopoprawki znajdują się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Beata Matuszewska poinformowała, że dochody budżetowe zwiększa się o kwotę 3.512.408,84 zł z tytułu:

1) wpływu odszkodowania za zalanie i utworzenie zacieków na sufitach i ścianach w salach dydaktycznych w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni w skutek uszkodzenia odpowietrznika centralnego ogrzewania na pionie w kwocie 2.231,00 zł;

2) wpływu środków stanowiących 2,5 % w związku z realizacją Modułu III programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” PFRON w kwocie 6.900,00 zł;

3) dofinansowania zadania pn.: „Przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 2901P Zapowiednia - Wrąbczynek – Zagórów” realizowanego ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie 2.816.164,00 zł;

4) otrzymanych środków na zagospodarowanie zielenią oraz zakup i montaż urządzeń placu zabaw na działkach położonych w Bierzglinku w kwocie 225.000,00 zł;

5) otrzymanych środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w kwocie 90.216,00 zł;

6) otrzymanej darowizny od uczniów Międzynarodowej Szkoły z Frankfurtu nad Menem na zakup altany drewnianej w kwocie 6.931,00 zł;

7) wpływu odszkodowania za uszkodzony szlaban wjazdowy na parking Starostwa Powiatowego we Wrześni w kwocie 5.757,00 zł;

8) zawiadomienia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o przyznaniu środków w kwocie 26.700,00 zł na sfinansowanie w 2020 r. kosztów nagród oraz składek na ubezpieczenie społeczne od nagród wypłaconych pracownikom Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni oraz zawiadomienia o przyznaniu środków w kwocie 25.000,00 zł w związku z realizacją zadań, o których mowa w art. 15zzb-15zze ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych;

9) udzielenia przez Gminę Nekla pomocy finansowej na zadanie majątkowe pn.: „Wykonanie drugiego progu zwalniającego w m. Stępocin” w kwocie 10.455,00 zł;

10) zawiadomienia Wojewody Wielkopolskiego, iż decyzją Ministra Finansów zwiększony został plan dotacji celowych na 2020 r. o kwotę:

a) 15.062,44 zł na dofinansowanie bieżącej działalności domów pomocy społecznej,

b) 675,00 zł na realizację zadań wynikających z ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka,

c) 171.103,06 zł i 31.914,34 zł na realizację projektu pn.: „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19”;

11) zawiadomienia Wojewody Wielkopolskiego o zwiększonym planie dotacji celowych na 2020 r. o kwotę 16.000,00 zł na bieżącą działalność Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego we Wrześni;

12) zawiadomienia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu o zwiększonym planie dotacji w ramach Funduszu Wsparcia PSP o kwotę 2.300,00 zł na zakup 5 odcinków węży tłocznych W 110 na potrzeby Komendy Powiatowej PSP we Wrześni;

13) udzielenia przez Gminę Kołaczkowo pomocy finansowej na zadanie majątkowe pn.: „Wykonanie dokumentacji projektowej ciągu pieszo - rowerowego Kołaczkowo - Zieliniec przy drodze powiatowej nr 2917P” w kwocie 60.000.00 zł.

Beata Matuszewska dodała, że wydatki budżetowe zwiększa się o kwotę 3.998.867,05 zł z tego dla:

1) Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni zwiększa się plan o kwotę:

a) 6.900,00 zł na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia dla pracowników obsługujących program „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”,

b) 7.500,00 zł na dofinansowanie do wypoczynku poza miejscem zamieszkania dziecka, jednorazowe świadczenie na pokrycie kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego do rodziny zastępczej dziecka oraz na zagospodarowanie przez usamodzielnionego wychowanka,

c) 203.017,40 zł na realizację projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19”;

2) Domu Pomocy Społecznej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 15.062,44 zł zgodnie z zawiadomieniem Wojewody Wielkopolskiego wspomnianego w ww. dochodach;

3) Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 2.300,00 zł na zakup 5 odcinków węży tłocznych W 110;

4) Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 16.000,00 zł zgodnie z ww. w dochodach zawiadomieniem Wojewody Wielkopolskiego;

5) Starostwa Powiatowego we Wrześni zwiększa się plan o kwotę:

a) 90.216,00 zł z na przewozy autobusowe o charakterze użyteczności publicznej,

b) 225.000,00 zł na zadanie majątkowe pn.: „Zagospodarowanie zielenią oraz zakup i montaż urządzeń placu zabaw na działkach położonych w Bierzglinku”,

c) 7.602,00 zł na wymianę uszkodzonego szlabanu oraz na zakup sterownika otwierania syreną szlabanu wjazdowego na parking Starostwa,

d) 675,00 zł zgodnie z ww. w dochodach zawiadomieniem Wojewody Wielkopolskiego,

e) 223.288,00 zł na zabezpieczenie środków na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne, odprawy w tytułu likwidacji stanowisk pracy oraz ekwiwalenty za niewykorzystany urlop (192.566,00 zł) oraz na odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (30.722,00 zł),

f) 10.455,00 zł na nowe zadanie majątkowe pn.: „Wykonanie drugiego progu zwalniającego w m. Stępocin”,

g) 2.816.164,00 zł na realizację zadania pn.: „Przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 2901P Zapowiednia - Wrąbczynek – Zagórów”,

h) 5.500,00 zł na wykonanie opinii dotyczącej zgodności obowiązującej gleboznawczej klasyfikacji gruntu ze stanem faktycznym dla części działek położonych w Bierzglinku,

i) 486.458,21 zł na realizację projektu pn.: „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego - stawiamy na kształcenie fachowców w tym na adaptację pracowni technologicznej i logistycznej w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni w kwocie 39.380,36 zł oraz na zakup wyposażenia do placówek oświatowych w kwocie 164.677,00 zł,

j) 60.000,00 zł na zadanie majątkowe pn.: „Wykonanie dokumentacji projektowej ciągu pieszo - rowerowego Kołaczkowo - Zieliniec (przy drodze powiatowej nr 2917P)”;

6) Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie zwiększa się plan o kwotę 6.931,00 zł na zakup altany drewnianej;

7) Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 51.700,00 zł na sfinansowanie w 2020 r. kosztów nagród oraz składek na ubezpieczenie społeczne od nagród wypłaconych pracownikom Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni;

8) Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 2.231,00 zł na remont zalanych ścian i sufitu;

9) zmniejsza się rezerwę ogólną o kwotę 238.133,00 zł.

Beata Matuszewska poinformowała, że tworzy się nowe zadanie majątkowe pn.: „Modernizacja sali konferencyjnej w budynku administracyjnym Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni” w kwocie 18.500,00 zł oraz zmniejsza się plan na wydatki bieżące w kwocie 21.000,00 zł i przenosi się je na zadanie majątkowe pn.: „Zagospodarowanie zielenią działek nr 375/37 i nr 375/61 oraz zakup i montaż urządzeń placu zabaw na działce nr 375/61 położonych w Bierzglinku”.

Dodała, że w wykazie przedsięwzięć do Wieloletniej Prognozy Finansowej wprowadza się następujące zmiany:

1) w przedsięwzięciu pn.: „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego - stawiamy na kształcenie fachowców!” (wydatki bieżące) zwiększa się planowane nakłady w 2020 r. o kwotę 282.400,85 zł;

2) w przedsięwzięciu pn.: „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego - stawiamy na kształcenie fachowców!” (wydatki majątkowe) zwiększa się planowane nakłady w 2020 r. o kwotę 204.057,36 zł;

3) w przedsięwzięciu pn.: „Zimowe utrzymanie dróg powiatowych na terenie powiatu wrzesińskiego w sezonie 2019/2020 zmniejsza się łączne planowane nakłady finansowe o kwotę 830.776,21 zł, w tym w 2020 r. zmniejsza się limit wydatków o kwotę 730.776,21 zł to jest do kwoty 69.223,79 zł.

Projekty uchwał znajdują się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Przemysławowi Hirschfeldowi.

Przemysław Hirschfeld zasugerował, aby nad wszystkimi zmianami do budżetu przeprowadzać odrębne głosowania. Dodał, że trudno, aby każdy miał jednakowe zdanie w 15 – 20 sprawach. Dopowiedział, że nad wszystkimi głosowaniami w pakiecie będzie powstrzymywał się od głosu, chyba że wśród tych głosowań będzie uchwała w sprawie odwołania starosty z jego funkcji, wówczas wtedy zagłosuje „za” podjęciem uchwały.

Przewodniczący Rady poprosił radnych o zabieranie głosu w sprawach dotyczących omawianego punktu, inne kwestie będą poruszane w punkcie wnioski i oświadczenia radnych. Zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały Rady w sprawie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2020 – 2027. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. 

Autopoprawka do ww. projektu uchwały Rady została przyjęta 14 głosami „za” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

NIEOBECNI (1) Krzysztof Strużyński

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2020 – 2027 wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych. 

Uchwała nr 144/XX/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2020 – 2027 została podjęta 14 głosami „za” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

NIEOBECNI (1) Krzysztof Strużyński

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały Rady w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2020 rok.

Autopoprawka do ww. projektu uchwały Rady została przyjęta 13 głosami „za” i  5 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (13) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

NIEOBECNI (1) Krzysztof Strużyński

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2020 rok wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.

Uchwała nr 145/XX/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2020 rok została podjęta 13 głosami „za” i 5 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (13) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

NIEOBECNI (1) Krzysztof Strużyński

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 10 Interpelacje i zapytania radnych.

Przewodniczący Rady poinformował, że w okresie międzysesyjnym udzielono odpowiedzi na interpelacje radnej Małgorzaty Cichackiej złożone dnia 23 czerwca 2020 r. dotyczące:

1) dokumentacji finansowej Szpitala Powiatowego we Wrześni Sp. z o.o.;

2) przebudowy drogi powiatowej 2929P Chwalibogowo – Bardo – Racławki oraz znajdującego się tam przepustu;

3) budowy odcinka B obwodnicy Wrześni.

Udzielono również odpowiedzi na interpelację radnego Jarosława Czyża z dnia 23 czerwca 2020 r. w sprawie obsady lekarzy w zespołach karetek pogotowia w Szpitalu Powiatowym we Wrześni.

Odpowiedzi na interpelacje znajdują się w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod numerami spraw od SOR.0003.8.2020 do SOR.0003.11.2020.

Przewodniczący Rady dodał, że dnia 3 sierpnia 2020 r. wpłynęły interpelacje radnego Przemysława Hirschfelda w sprawie:

1) prowizji i spłaty kredytu długoterminowego w 2020 r. na zakończoną już rozbudowę Szpitala Powiatowego we Wrześni;

2) konsekwencji wcześniejszej spłaty obligacji wyemitowanych w latach 2010 – 2014 przez szpital w związku ze zmianą zabezpieczenia na rozbudowę Szpitala.

Natomiast dnia 4 sierpnia 2020 r. wpłynęły interpelacje:

1) radnego Marka Kołodziejczyka dotyczące:

a) procedury wyłonienia brokera/agenta ubezpieczeniowego przedsięwzięcia pn.: „Ubezpieczenie majątku i odpowiedzialności cywilnej Powiatu Wrzesińskiego w latach 2020-2022 – zapewnienie wykonywania bieżących zadań;

b) informacji, jakie towarzystwo ubezpieczeń zabezpiecza majątek powiatu w ramach ww. przedsięwzięcia;

c) wyszczególnienia poszczególnych kosztów składowych w ramach przedsięwzięcia pn.: Internet Światłowodowy w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach”;

d) problemów z odpływem wód opadowych do kratek ściekowych na ul. Szosa Witkowska we Wrześni;

2) radnej Małgorzaty Cichackiej dotycząca kosztów uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz kosztów i daty spotkania pn. „Senior w Centrum”, które odbyły się w 2018 r. w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach.

Interpelacje znajdują się w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod numerami spraw od SOR.0003.12.2020 do SOR.0003.19.2020.

Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z art. 21 ust. 12 ustawy o samorządzie powiatowym i § 46 ust. 2 Statutu Powiatu Wrzesińskiego Interpelacje, jak i również zapytania składane są w formie pisemnej na ręce przewodniczącego Rady, przewodniczący niezwłocznie przekazuje interpelację staroście. Odpowiedź na złożone interpelacje i zapytania zostaje udzielana w ustawowym terminie (14 dni).

 

Pkt 11 Wnioski i oświadczenia radnych.

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Przemysławowi Hirschfeldowi.

Przemysław Hirschfeld odniósł się do artykułu w Przeglądzie Powiatowym pt.: „Krótka historia zwyczajnej sesji”. Poinformował, że pan starosta  w artykule stwierdził, iż „opozycyjni radni, pomimo manifestowanej publicznie od kilku lat troski o najmłodszych pacjentów naszego szpitala nie poparli uchwały rady, która zabezpieczyła pełne finansowanie budowy nowego oddziału dziecięcego”. Dodał, że w 2009 r. pan starosta lub osoby jego reprezentujące wypowiadały się już na temat remontu oddziału dziecięcego. Dopowiedział, że jest 2020 r. i to zadanie, przez pana starostę, nie zostało zrealizowane mimo, że było wiele razy obiecywane. Przytoczył słowa Lecha Wałęsy, który mówił, że jest „przeciw”, a nawet „za”. Dodał, że to stwierdzenie dobrze pasuje do pana starosty, ponieważ jest on „za” mówiąc, a „przeciw” działając. Dopowiedział, że środki finansowe ze sprzedaży ośrodka zdrowia miały zostać przeznaczone na remont oddziału dziecięcego. Poinformował, że w 2018 r. na spotkaniu, które odbyło się w Szpitalu Powiatowym we Wrześni, pan starosta obiecywał remont oddziału dziecięcego, jest 2020 r., a realizacji zadania nie podjęto. Dodał, że pan starosta wypowiadał się, iż wzrosły koszty i ceny. Dopowiedział, że od 2010 r. na pewno one wzrosły, a tłumaczenie się, iż na realizację zadania trzeba przeznaczyć wyższe środki jest w tym momencie niezasadne. Poinformował, że ostatnio radni podejmowali uchwałę budżetową w pakiecie m.in. o przekazaniu 1.600.000,00 zł na dofinansowanie oddziału dziecięcego. Dodał, że zastanawia się, czy kiedy składał interpelacje i pytał o terminy i koszty inwestycji polegającej na budowie oddziału dziecięcego, pan starosta miał świadomość wielkości kosztów potrzebnych na realizację tego zadania, ponieważ otrzymałem odpowiedź, że koszt inwestycji będzie na poziomie 2.000.000,00 zł - 2.500.000,00 zł, a niedawno podjęto uchwałę o zwiększeniu środków finansowych na ten cel o kwotę 1.600.000,00 zł. Dopowiedział, że wydaje mu się, iż biorąc to pod uwagę oraz wnioski pana starosty, to obietnice składane wcześniej były bez pokrycia, ponieważ pan starosta nawet nie wiedział, ile będzie kosztować budowa oddziału dziecięcego. Poinformował, że nie wie, ile lat będzie trwać realizacja inwestycji, ale biorąc pod uwagę dzieci, to jest to wstyd, aby przez tyle lat nie wykonać tego zadania.

Starosta wrzesiński odnosząc się do kwestii głosowania, poinformował, że można sprawdzić, jak kto głosował przy ostatniej zmianie budżetu na 2020 r. Dodał, że nie pamięta sytuacji w historii powiatu, aby kiedykolwiek każdy zapis  w uchwale budżetowej czy w Wieloletniej Prognozie Finansowej był głosowany odrębnie. Dopowiedział, że jest to praktycznie niewykonalne ze względu na logikę organizacji pracy rady. Poinformował, że wszyscy radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu o zwiększenie środków na zbilansowanie tego projektu. Dodał, że niedługo zostanie uruchomiony przetarg na realizację zadania dotyczącego remontu oddziału dziecięcego, mając obecnie spięty budżet, dzięki głosowaniu wszystkich pozostałych radnych. Dopowiedział, że opóźnienia związane są z trwającą od pół roku pandemią, która dotknęła szczególnie szpitale, co przeorganizowało pracę Szpitala Powiatowego we Wrześni. Przypomniał, że radni na poprzedniej sesji mieli możliwość zapoznać się z materiałem filmowym przedstawiającym zasady bezpieczeństwa zarówno pacjentów i personelu medycznego przed zarażeniem wirusem. Poinformował, że niemożliwe byłoby  wprowadzenie, w trakcie trwania pandemii, do szpitala ekipy budowlanej rozpoczynającej realizację inwestycji. Dodał, że podczas ostatniej sesji podkreślono, iż część pomieszczeń, które będą objęte lub są w bezpośredniej łączności z projektowanym oddziałem dziecięcym są zajęte pod tak zwaną strefę bezpieczeństwa na wypadek rozprzestrzenienia się koronawirusa. Dopowiedział, że te pomieszczenia są zgłoszone, jako miejsca zapasowe, w których znajdują się przekazane dodatkowe łóżka, na wypadek wzmożenia się epidemii, tak aby móc zabezpieczyć prawidłowe działanie szpitala. Poinformował, że na pytanie, czy za miesiąc lub 2 miesiące ekipa budowlana będzie mogła wejść do szpitala i rozpocząć realizację zadania, to uważa, że nikt odpowiedzialny nie jest w stanie dziś takiego zapewnienia złożyć. Dodał, że nadal obowiązują obostrzenia dotyczące poruszania się w szpitalu, jednak niektóre z nich zostały już złagodzone, jednak nadal trwająca sytuacja uniemożliwia sprawne włączenie inwestycji do realizacji. Dopowiedział, że istnieje gotowość pod względem finansowym i dokumentacyjnym do tego, aby zrealizować remont oddziału dziecięcego. Poinformował, że im wcześniej rozpocznie się zadanie, tym lepiej, jednak nie kosztem narażania bezpieczeństwa pacjentów i personelu. Dodał, że trudno byłoby znaleźć większych orędowników modernizacji szpitala, podnoszenia warunków zarówno leczenia, jak i pracy personelu, niż większość obecnych tutaj radnych koalicji tej kadencji i poprzednich. Dopowiedział, że dzięki ich determinacji projekt budowy nowego szpitala, który dla wielu ludzi był abstrakcyjnym pomysłem, jednak został zrealizowany. Poinformował, że bezpieczeństwo pacjentów w czasach pandemii i narażanie mieszkańców czy pacjentów szpitala na niebezpieczeństwo zarażenia jest o wiele mniejsze, dzięki temu, iż powiat posiada nowoczesny szpital, który umożliwia zabezpieczenie stref służących poruszaniu się personelu i pacjentów. Dodał, że z relacji prezesa Szpitala Powiatowego we Wrześni, posiada informacje, iż inne szpitale borykały się z trudnościami i problemami z wydzieleniem bezpiecznych stref poruszania się po szpitalu i pod względem technicznym nie zabezpieczały takiego bezpieczeństwa. Poinformował, że mówienie, iż starosta, zarząd, czy koalicja opóźniają budowę oddziału dziecięcego jest po prostu fałszywe. Dodał, że dopełniono pełnej staranności do tego, aby to zadanie zostało zrealizowane i na pewno tak się też stanie.

Przemysław Hirschfeld  dopowiedział, że te 10 – 11 lat bardzo dobrze świadczy o tym, co pan starosta powiedział w kwestii realizacji budowy oddziału dziecięcego.

Starosta wrzesiński poinformował, że pani dyrektor Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosiła listę szpitali, które najlepiej poradziły sobie w okresie pandemii pod względem zabezpieczenia przed ewentualnym rozprzestrzenianiem się wirusa, ale również realizacji kontraktu na 2020 r. Dodał, że Szpital Powiatowy we Wrześni znalazł się w 10-ste szpitali województwa wielkopolskiego . Podziękował panu prezesowi i pani dyrektor Szpitala Powiatowego we Wrześni za organizację pracy, która z jednej strony pozwoliła zapewnić bezpieczeństwo, a z drugiej strony realizować na bieżąco kontrakt i zadania, które zostały zaplanowane na 2020 r.

Przemysław Hirschfeld zachęcił, aby pan starosta powtórzył to wszystko na oddziale dziecięcym m.in., iż są na nim wyznaczone bezpieczne strefy. Dodał, że nie pytał o realizację kontaktu, tylko o realizację remontu oddziału dziecięcego.

Radny Maciej Handkiewicz poinformował, że artykuł pana starosty umieszczony w Przeglądzie Powiatowym jest kolejnym argumentem i potwierdzeniem, dlaczego obecny zarząd powiatu nie zasługuje na udzielenie wotum zaufania i absolutorium. Dodał, że wspomniany tekst jest pełen nadinterpretacji. Zapytał, jak radny ma zagłosować, jeżeli nie zgadza się z pewnymi zmianami wprowadzanymi do uchwały budżetowej, a z innymi się zgadza. Czy można interpretować „wstrzymanie się” od głosu, w ten sposób, że jest się „przeciw” konkretnemu zadaniu. Dopowiedział, że jest to przekłamanie, stąd określenie „paszkwil” na artykuł umieszczony w Przeglądzie Powiatowym, który pan starosta popełnił, ponieważ to nie jest głos „przeciw”, tylko głos „wstrzymujący się”, tym bardziej, iż jego głos poprzedzony był dyskusją i wyrażeniem stanowiska w konkretnej sprawie. Poinformował, że jeśli pan starosta nie zgadza się ze stwierdzeniami i opiniami radnych krytycznie nastawionymi do działań obecnego zarządu powiatu, to może pan starosta, tak jak każdy radny, podjąć dyskusję i merytorycznie bronić swoich racji, a nie zawłaszczać Przegląd Powiatowy i czynić z niego tubę propagandową. Dodał, że na ostatniej sesji, po jego wypowiedzi, pan starosta nie odezwał się, a natomiast wyraził swoje oburzenie w Przeglądzie Powiatowym. Odniósł się do kolejnego stwierdzenia zawartego w artykule, sugerującym jakoby zarzucał pani skarbnik nadużycia finansowe. Oświadczył, że takich słów nie użył i takich zarzutów nie formułował. Dopowiedział, że nie taka była intencja jego wypowiedzi, a jaka ona była jasno sprecyzował. Zacytował, co powiedział na poprzedniej sesji: „ kreatywna księgowość , dlatego, że od takiego działania nie przybędzie pieniędzy w budżecie, ani nie poprawi się jakość zarządzania finansami powiatu. Efekt będzie taki, że ciężar spłaty długu będzie zdjęty z obecnego zarządu i przeniesiony na następców”. Poinformował, że taki był sens jego wypowiedzi i taka była jej intencja. Dodał, że jego sprzeciw wobec takiego działania wynika z tego, iż jest wychowany w Wielkopolsce, jest Wielkopolaninem i bliskie są mu takie zasady jak: gospodarność, umiar i rozwaga w szczególności w wydawaniu pieniędzy publicznych. Dopowiedział, że w jego ocenie działania zarządu powiatu nie spełniają tych wszystkich warunków i dlatego m.in. negatywnie zagłosował za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium. Na koniec swojej wypowiedzi, zwrócił się do pana starosty, iż ekonomia jest dziedziną, która ciągle się rozwija i tworzy nowe pojęcia i definicje. Dodał, że negatywne zjawiska, które pan starosta opisuje w końcówce swojego artykułu, obecnie są określane mianem „agresywnej księgowości”, a nie „kreatywnej księgowości”. Polecił panu staroście być bieżąco z obecnymi definicjami w ekonomii.

Starosta wrzesiński poinformował, że bardzo żałował, iż na poprzedniej sesji nie odniósł się do wypowiedzi pana radnego Macieja Handkiewicza, którą traktuje w kategoriach skandalu. Dodał, że definicja „kreatywnej księgowości”, którą zarzucono pani skarbnik została wyjaśniona na końcu ww. artykułu. Dopowiedział, że Przegląd Powiatowy nie służy tylko, jak niektórzy przekonują do palenia w piecu, ale wielu ludzi interesują zamieszczone w nim teksty i publikacje. Poinformował, że dzięki niemu, można dotrzeć do mieszkańców powiatu z informacją o tym, jakie są istotne zadania i cele powiatu. Dodał, że nie jest to czasopismo, które służy, jak określono propagandzie. Dopowiedział, że pan radny Maciej Handkiewicz zachował się „grubiańsko”, naruszył dobra osobiste i zasady dobrego współżycia  społeczności lokalnej, jaką tworzą, a rada powiatu i radni rady powiatu powinni się cechować szczególnymi walorami moralnymi, natomiast pan radny z takimi walorami nie identyfikował się na poprzedniej sesji. Oznajmił, że „kreatywna księgowość” jest zdefiniowana jako oszustwa księgowo – finansowe. Poinformował, że jeśli pan radny Maciej Handkiewicz ma inne zdanie, to będzie mógł wytłumaczyć się w sądzie, ponieważ pani skarbnik podjęła kroki w kierunku ochrony swoich dóbr osobistych. Dodał, że nie na sesji będzie rozstrzygana sprawa, czy radny naruszył dobra osobiste osoby niezwykle cenionej i ważnej. Dopowiedział, że wiele osób, również ze strony opozycji, podkreślało wysokie walory zawodowe i etyczne pani skarbnik, dlatego wypowiedź pana radnego Macieja Handkiewicza jest na granicy skandalu i może to radny interpretować na dowolny sposób i przytaczać najróżniejsze definicje, natomiast w tym kontekście, w jakim zostało to wypowiedziane i przedstawione jest to naruszenie i przekroczenie czerwonej linii.  Poinformował, że jeśli chodzi o inwestycję i jej finansowanie to dzięki ludziom związanym ze szpitalem powiatowym, jak i radnych wielu kadencji, jesteśmy w tym miejscu, w którym jestem dumny, że się znajdujemy, jeśli chodzi o ochronę zdrowia. Dodał, że do ostatniego dnia, w którym będzie reprezentował powiat, będzie głosował za tym, aby inwestycja, jaką jest Szpital Powiatowy we Wrześni, sfinansowana najpierw z obligacji i dziś zamieniona na kredyt, została bezpiecznie spłacona. Dopowiedział, że zaklinanie prawdy i próba udoskonalenia sposobu spłaty zobowiązań finansowych związanych z budową szpitala, jeśli chce to ktoś określać, jako kreatywną księgowość to musi pozostać sam ze swoim twierdzeniem, ponieważ on nie zgadza się i nie jest osobą w tej mierze odosobnioną.

Maciej Handkiewicz odniósł się do wypowiedzi pana starosty i gróźb postępowania sądowego. Dodał, że jeśli pan starosta myśli, iż w ten sposób uciszy słowa krytyki to się myli. Dopowiedział, że bez wątpienia wypowiedź i tekst pana starosty daje podstawę do wystąpienia o naruszenie dóbr osobistych, chociażby słowa o walorach moralnych. Poinformował, że bez obaw oczekuje wspomnianego postępowania. Ponownie oświadczył, że nie formułował zarzutów odnośnie nadużyć finansowych i nie taka była intencja jego wypowiedzi.

Radna Wiesława Kowalska poinformowała, że złożyła jakiś czas temu wniosek o możliwość zamieszczania artykułów w Przeglądzie Powiatowym również przez radnych opozycji. Dodała, że może nie wzbudziłoby to tak emocjonalnej wypowiedzi pana starosty, w ostatnim wydaniu Przeglądu Powiatowego. Dopowiedziała, że na jej wniosek otrzymała odpowiedź, iż „trudno o jednoznaczne stanowisko na temat możliwości publikacji materiałów opracowywanych przez radnych z uwagi na brak wiedzy, jakiego rodzaju materiały prasowe radna ma na myśli”. W odpowiedzi również była zawarta informacja, że Przegląd Powiatowy służy tylko do informacji publicznych. Poinformowała, że artykuł, który umieściła został zcenzurowany o jedno zdanie, w którym krytycznie odniosła się do tego, że nie podjęto tematu wyjazdu do Dwikoz na zwiedzanie przetwórni owoców. Dodała, że jeśli w jej tekście takie zdanie zostało wyrzucone, ponieważ nie spełniło warunków, to cały ten tekst pana starosty jest jednym wielkim oburzającym aktem ataku na kogoś, kto ma odmienne zdanie w radzie. Dopowiedziała, że w artykule pana starosty zostało wyjaśnione, czym jest „kreatywna księgowość”, natomiast nie wyjaśniono kim jest „protagonista”. Zacytowała: „protagonista to główny aktor w teatrze starożytnym w starożytnej Grecji, najwybitniejszy aktor w teatrze, który prowadził dialog z chórem i innymi aktorami występującymi w sztuce”. Poinformowała, że pan starosta podpisał się w tej wypowiedzi jako „protagonista”. Dodała, że Przegląd Powiatowy pokazuje, że nie jest biuletynem informacji publicznej, a tubą propagandową, gdzie można wyrażać swoje emocje, ale tylko z jednej strony, czyli strony wydawcy.

Przemysław Hirschfeld poinformował, że jako Klub Prawa i Sprawiedliwości postanowili przyznać laur opozycji 2020 dla Starosty Wrzesińskiego Pana Dionizego Jaśniewicza za pozyskanie superumiejętności w zamiataniu problemów pod dywan. Dodał, że umiejętność ta wynika z tego, iż pan starosta, jak nikt potrafi pojawiające się problemy nie rozwiązywać, ukrywać, chować, przemilczeć, czy odsunąć w czasie. Podał jako przykład nierozwiązaną sytuację remontu oddziału dziecięcego, czy przegraną sprawa w sądzie z firmą Climatic na kwotę 12.000.000,00 zł.

Radny Waldemar Bartkowiak oburzony sytuacją, poinformował, że rada to poważna instytucja i prosi o zachowanie spokoju.

Przewodniczący Rady zakończył dyskusję. Dodał, że są działania, które przeprowadzane są w krótkim czasie, inne natomiast wymagają kilku lat. Dopowiedział, że powiat jest na etapie zakończenia najważniejszych inwestycji związanych ze szpitalem i nie tylko jego dotyczących. Poinformował, że jeszcze do niedawna, nikomu nie marzyły się takie warunki opieki medycznej w Szpitalu Powiatowym we Wrześni, jak panują dziś. Dodał, że będzie bronił decyzji, w której również brał udział i sytuacji związanej ze szpitalem, ponieważ jest on zarządzany bardzo dobrze, co widać po osiąganych wynikach. Dopowiedział, że brakuje finansów, ale z takim problemem boryka się wiele szpitali.  

 

Pkt 12 Zamknięcie obrad.

Przewodniczący Rady zamknął o godz. 15:30 XX sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji.

Na tym protokół został zakończony. Protokół został podpisany po przyjęciu jego treści przez Radę.

 

Przewodniczący Rady

/-/  Marek Przyjemski

 

 

Protokołowała:

Marta Maciejczak, podinspektor Referatu Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu

drukuj (Protokół nr XX / 2020)

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Marek Przyjemski
  • opublikował: Marta Mittmann
    data publikacji: 2020-09-30 13:58
  • zmodyfikował: Marta Mittmann
    ostatnia modyfikacja: 2020-09-30 13:53

« wstecz

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10
62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44
fax +48 61 640 20 51

e-mail: starostwo@wrzesnia.powiat.pl

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.