Szybkie linki

Ścieżka nawigacyjna

Nawigacja:

Treść strony

Protokół nr XXV / 2020

PROTOKÓŁ NR XXV / 2020

Z SESJI RADY POWIATU WRZESIŃSKIEGO

z dnia 18 grudnia 2020 r.

 

Pkt 1 Otwarcie sesji Rady Powiatu i stwierdzenie prawomocności obrad.

Marek Przyjemski, przewodniczący Rady otworzył o godz. 14:00 XXV sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji, która ze względu na sytuację epidemiczną odbywa się w trybie zdalnym. Poinformował, że zgodnie z art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r., poz. 920) obrady Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Na podstawie elektronicznego potwierdzania obecności przewodniczący Rady stwierdził, że w posiedzeniu uczestniczy 19 radnych, co wobec ustawowego składu Rady stanowiło quorum do podejmowania uchwał objętych porządkiem obrad. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

 

Pkt 2 Przyjęcie protokołów z XXIII i XXIV sesji Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady poinformował, że protokoły z poprzednich sesji Rady zostały sporządzone w statutowym terminie. Protokoły zostały przesłane radnym. Dodał, że zgodnie z § 42 Statutu Powiatu Wrzesińskiego: „Radni mogą zgłaszać poprawki i uzupełnienia do protokołu na ręce przewodniczącego Rady w formie pisemnej nie później niż do dnia poprzedzającego następną sesję. W przypadku wniesienia poprawek i uzupełnień protokół z poprzedniej sesji zostaje przyjęty po ich akceptacji przez Radę”. W związku z brakiem poprawek i uzupełnień do protokołów, stwierdził przyjęcie protokołów z XXIII i XXIV sesji Rady Powiatu Wrzesińskiego.

 

Pkt 3 Przedstawienie projektu porządku obrad.

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt porządku obrad został przedłożony z materiałami na sesję Rady. Zapytał, czy radni chcą wnieść zmiany do treści proponowanego porządku posiedzenia. Proponowany porządek obrad stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

Członkowie Rady jednomyślnie przyjęli treść proponowanego porządku obrad.

 

Pkt 4.1 Przedstawienie informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący Rady zapoznał radnych z terminami odbytych posiedzeń oraz pismami, które wpłynęły do Biura Rady w okresie międzysesyjnym od 27 października 2020 r. do 18 grudnia 2020 r. Informacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Przewodniczący Rady poinformował, że wpłynęło również pismo dotyczące przebudowy drogi powiatowej w miejscowości Bardo. Dodał, że wniosek zostanie przekazany do Wydziału Dróg Powiatowych w celu zajęcia stanowiska w przedmiotowej sprawie.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym sprawozdaniem.

 

Pkt 4.2 Przedstawienie sprawozdania przewodniczącego Zarządu z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał podjętych na XXIII i XXIV sesji Rady.

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady podjętych na XXIII i XXIV sesji Rady Powiatu. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym sprawozdaniem.

 

Pkt 4.3 Przedstawienie informacji o stanie realizacji zadań oświatowych Powiatu Wrzesińskiego w roku szkolnym 2019/2020.

Przewodniczący Rady poinformował, że informacja o stanie realizacji zadań oświatowych Powiatu Wrzesińskiego w roku szkolnym 2019/2020 została przekazana radnym w ustawowym terminie do dnia 31 października (przekazana radnym dnia 28 października). Zapytał, czy radni chcą zabrać głos w tym punkcie. Informacja znajduje się w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0004.21.2020.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawioną informacją.

 

Pkt 4.4 Przedstawienie planów pracy komisji stałych Rady Powiatu Wrzesińskiego na 2021 rok.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie planów pracy komisji stałych Rady Powiatu Wrzesińskiego na 2021 rok:

  • Henrykę Waligórę, przewodniczącą Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej,
  • Waldemara Bartkowiaka, przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa,
  • Pawła Skrzypczaka, przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki,
  • Krzysztofa Strużyńskiego, przewodniczącego Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego.

Przewodniczący Rady dodał, że zgodnie z § 94 ust. 1 Statutu Powiatu Wrzesińskiego Komisja Skarg, Wniosków i Petycji działa na posiedzeniach, odbywających się w miarę potrzeby. Zapytał, czy radni chcą zabrać głos w tym punkcie. Plany pracy komisji stałych na 2021 rok znajdują się w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0012.1.2021.

Członkowie Rady nie wnieśli uwag do planów pracy komisji stałych Rady Powiatu Wrzesińskiego na 2021 rok.

 

Pkt 5 Zatwierdzenie planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2021 rok.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie projektu planu kontroli komisji na 2021 rok Jarosława Czyża, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Jarosław Czyż przedstawił plan kontroli Komisji Rewizyjnej na 2021 rok. Plan kontroli znajduje się w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0012.1.2021.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym planem kontroli Komisji Rewizyjnej na 2021 rok.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad zatwierdzeniem projektu planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2021 rok.

Plan kontroli Komisji Rewizyjnej na 2021 rok został zatwierdzony jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (19) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

 

Pkt 6.1 Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Annę Marię Kulczyńską, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni.

Anna Maria Kulczyńska poinformowała, że po dokonaniu częściowego rozliczenia, środki finansowe z dofinansowania:

1) dokonywania zwrotu wydatków na instrumenty i usługi rynku pracy na rzecz osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu (73,72 zł);

2) uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych (25.031,00 zł);

3) likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych (6.910,00 zł)

zostają przeznaczone na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów w łącznej kwocie 32.014,72 zł. Dodała, że w związku z powyższym zasadne jest wprowadzenie powyższych zmian.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 171/XXV/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (19) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 6.2 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu wrzesińskiego w 2021 r.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Mateusza Maseraka, zastępcę naczelnika Wydziału Promocji, Kultury i Sportu.

Mateusz Maserak poinformował, że zgodnie z zapisami ustawy Prawo farmaceutyczne, Rada Powiatu, w drodze uchwały, określa rozkład godzin pracy aptek po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego. Dodał, że rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Dopowiedział, że na terenie powiatu wrzesińskiego całodobowy dostęp do świadczeń farmaceutycznych, przez wszystkie dni w roku, mieszkańcom zapewni apteka Prima mieszcząca się przy ul. Chrobrego we Wrześni. Poinformował, że projekt rozkładu godzin aptek działających na terenie powiatu wrzesińskiego został pozytywnie zaopiniowany przez burmistrzów i wójta z gmin powiatu wrzesińskiego oraz przez samorząd aptekarski. Dodał, że w związku ze spójnym stanowiskiem samorządów gminnych, proponowany rozkład godzin pracy aptek, w tym dostępność do świadczeń farmaceutycznych w porze nocnej, święta i dni wolne od pracy, zaspokaja potrzeby lokalnej społeczności. Dopowiedział, że podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Jarosławowi Czyżowi.

Jarosław Czyż zapytał, czy po podjęciu niniejszej uchwały, nie zostanie wszczęte postępowanie nadzorcze przez wojewodę, tak jak w ubiegłym roku.

Mateusz Maserak odpowiedział, że na ten moment Wojewoda Wielkopolski odstąpił od wydania rozstrzygnięcia nadzorczego względem uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu wrzesińskiego w 2021 r. do czasu wydania decyzji przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 172/XXV/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu wrzesińskiego w 2021 r. została podjęta 16 głosami „za” i 3 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (16) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (3) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 6.3 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu Wrzesińskiego nr 164/XXIII/2020 w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących w roku 2021 za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu z drogi a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Elwirę Haręźlak, naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu.

Elwira Haręźlak poinformowała, że dnia 27 października 2020 r. Rada Powiatu Wrzesińskiego podjęła uchwałę nr 164/XXIII/2020 w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących w 2021 r. , w której w § 3 wkradł się błąd pisarski w postaci: „z dniem 31 grudnia 2020 r. traci moc uchwała 83/XIV/2019 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 7 listopada 2020 r.”, a powinno być: „z dniem 31 grudnia 2020 r. traci moc uchwała 83/XIV/2019 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 7 listopada 2019 r.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Przemysławowi Hirschfeldowi.

Przemysław Hirschfeld zapytał, czy w treści tej uchwały zostały uwzględnione uwagi wskazane w rozstrzygnięciach nadzorczych wojewody, wszczętych we wcześniejszych latach do uchwał w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie.

Elwira Haręźlak odpowiedziała, że Wojewoda Wielkopolski wyraził wątpliwości, co do sposobu ustalania opłat. Poinformowała, że Rada Powiatu, co roku w drodze uchwały ustalała wysokości opłat obowiązujących w roku przyszłym, stosując maksymalne stawki podane w obwieszczeniu Ministra Finansów. Dodała, że prokuratura zakwestionowała ustalanie w ten sposób wysokości opłat. Dopowiedziała, że wszystkie podjęte uchwały Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie ustalania wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej we Wrześni. Poinformowała, że sprawa trwa już ponad rok i nadal nie otrzymano żadnej decyzji. Dodała, że w innych powiatach, w których również wszczęto postępowania nadzorcze w sprawie uchwał w ww. temacie, Sąd Administracyjny nakazał w oparciu o zaproponowane stawki przez holowników, wyznaczać stawki uchwalone przez Radę Powiatu. Dopowiedziała, że w uchwale nr 164/XXIII/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 27 października 2020 r. znajdują się stawki wywołane w oparciu o propozycje lokalnych holowników, którzy na terenie powiatu wrzesińskiego świadczą usługi holowania i parkowania pojazdów.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniach wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 173/XXV/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu Wrzesińskiego nr 164/XXIII/2020 w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących w roku 2021 za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu z drogi a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (19) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 6.4 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej przebudowy drogi powiatowej nr 2937P Sokołowo – Słomowo – Słomówko.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Mikołaja Kubiaczyka, przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Mikołaj Kubiaczyk poinformował, że dnia 22 września 2020 r. do Rady Powiatu Wrzesińskiego, wpłynęła petycja mieszkańców sołectwa Słomowo - Słomówko w sprawie przebudowy drogi powiatowej nr 2937P na odcinku od miejscowości Sokołowo do miejscowości Słomówko. Dodał, że podmiot składający petycję postulował o wykonanie przebudowy drogi powiatowej z uwagi na:

  • bardzo zły stan techniczny nawierzchni drogowej (koleiny, ubytki w nawierzchni),
  • nienormatywną szerokość pasa drogowego,
  • natężony ruch pojazdów, w tym uczestników ruchu drogowego poruszających się w kierunku miejscowości Gniezno i Czerniejewo.

Dopowiedział, że zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu rozpatruje petycje składane przez obywateli przy pomocy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Poinformował, że w związku z powyższym, stosownie do kompetencji wynikających z art. 14 ust. 3 ww. ustawy, przewodniczący Rady wystąpił do zarządcy drogi o przedstawienie stanowiska w przedmiotowej sprawie i wraz z petycją przekazał je komisji. Dodał, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji na posiedzeniach w dniach 1 i 9 grudnia 2020 r. przeprowadziła postępowanie wyjaśniające, przyjęła stanowisko zarządcy drogi i ustaliła stan faktyczny w sprawie będącej przedmiotem rozpatrywanej petycji. Dopowiedział, że długość drogi powiatowej nr 2937P Sokołowo - Słomowo - Słomówko wynosi 5,633 km, a jej szerokość to 5 m. Poinformował, że dobowe natężenie ruchu pojazdów na podstawie pomiarów przeprowadzonych w 2019 r. wynosi 768 pojazdów. Dodał, że powiat wrzesiński posiada opracowaną w 2019 r. dokumentację techniczną przewidującą rozbudowę drogi powiatowej (bez budowy chodnika) na odcinku około 1,610 km, przebiegającym od drogi krajowej nr 15 w miejscowości Sokołowo do drogi gminnej w miejscowości Słomowo. Dopowiedział, że wykonanie projektowanej inwestycji drogowej wiąże się z koniecznością poszerzenia pasa drogowego tj. wykonaniem podziału przyległych nieruchomości i ich wykupem od prywatnych właścicieli. Poinformował, że w celu ochrony drogi powiatowej jej zarządca wprowadził stałe ograniczenie ruchu dla pojazdów powyżej 12 ton. Dodał, że uwzględniając postulaty zgłoszone przez mieszkańców Komisja Skarg, Wniosków i Petycji rekomenduje uznanie za zasadną petycji dotyczącej przebudowy drogi powiatowej nr 2937P Sokołowo - Słomowo - Słomówko. Dopowiedział, że biorąc pod uwagę fakt, iż powiat wrzesiński posiada opracowaną dokumentację techniczną wykonanie przebudowy drogi przy współfinansowaniu ze środków zewnętrznych jest społecznie i finansowo uzasadnione.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 174/XXV/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej przebudowy drogi powiatowej nr 2937P Sokołowo – Słomowo – Słomówko została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (19) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 6.5 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej przebudowy drogi powiatowej nr 2932P Zasutowo – Podstolice – Mała Górka w miejscowości Podstolice.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Mikołaja Kubiaczyka.

Mikołaj Kubiaczyk poinformował, że dnia 24 września 2020 r., do Rady Powiatu Wrzesińskiego, wpłynęły pisma mieszkańców miejscowości Podstolice i Opatówko dotyczące przebudowy drogi powiatowej nr 2932P Zasutowo - Podstolice - Mała Górka i budowy chodnika w miejscowości Podstolice. Dodał, że podmiot składający petycję wskazał na konieczność wykonania przebudowy drogi powiatowej z uwagi na:

  • zły stan techniczny nawierzchni drogowej,
  • brak wydzielonego pasa dla ruchu pieszych,
  • brak oświetlenia ulicznego,
  • rosnącą liczbę mieszkańców miejscowości Podstolice,
  • duże natężenie ruchu drogowego, gdyż droga stanowi również dojazd do kościoła w Opatówku i szkoły w Zasutowie.

Dopowiedział, że zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu rozpatruje petycje składane przez obywateli przy pomocy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Poinformował, że w związku z powyższym, stosownie do kompetencji wynikających z art. 14 ust. 3 przywołanej ustawy, przewodniczący Rady wystąpił do zarządcy drogi o przedstawienie stanowiska w przedmiotowej sprawie i wraz z petycją przekazał je komisji. Dodał, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji na posiedzeniach w dniach 1 i 9 grudnia 2020 r. przeprowadziła postępowanie wyjaśniające i ustaliła stan faktyczny i prawny w sprawie będącej przedmiotem rozpatrywanych pism. Dopowiedział, że w pierwszej kolejności komisja wyjaśniła kwestię kwalifikacji jednego ze złożonych pism, w którym mieszkańcy składają skargę na stan techniczny drogi powiatowej w miejscowości Podstolice i jednocześnie wskazują postulaty wymienione na wstępie. Poinformował, że stosownie do wyjaśnienia radcy prawnego przedmiotowe pismo należy rozpatrzyć jako petycję, gdyż zawiera ono żądanie podjęcia określonego działania. Dodał, że mieszkańcy składający petycję wnioskują o poprawę stanu technicznego drogi powiatowej i budowę chodnika, które to zadania należą do kompetencji jej adresata jako zarządcy drogi. Dopowiedział, że w toku postępowania wyjaśniającego komisja zapoznała się ze stanowiskiem Zarządu Powiatu Wrzesińskiego w sprawie stanu technicznego drogi powiatowej nr 2932P Zasutowo - Podstolice - Mała Górka. Poinformował, że długość odcinka drogi powiatowej od skrzyżowania ul.: Kasztanowej i Jeżynowej z ul. Polną w miejscowości Podstolice, o której przebudowę wnioskują mieszkańcy wynosi około 700 mb. Dodał, że dobowe natężenie ruchu pojazdów zgodnie z pomiarami wykonanymi w 2019 r. wynosiło 919 pojazdów. Dopowiedział, że istniejący pas drogowy o szerokości 5 m jest niewystarczający do wykonania budowy chodnika na odcinku drogi powiatowej wskazanym w petycji. Poinformował, że Gmina Nekla wnioskowała o budowę ciągu pieszo - rowerowego na podobnym odcinku drogi (od skrzyżowania z ul. Kasztanową do skrzyżowania w kierunku miejscowości Opatówko). Dodał, że wykonanie dokumentacji projektowej dla wskazanego zadania zostało przedstawione jako propozycja Wydziału Dróg Powiatowych do budżetu na 2021 r. Dopowiedział, że w latach 2018 - 2019 przeprowadzono przebudowę drogi powiatowej nr 2932P na odcinku około 1,115 km od miejscowości Targowa Górka do miejscowości Mała Górka. Poinformował, że prace te będą kontynuowane w miarę możliwości finansowych powiatu wrzesińskiego. Dodał, że uwzględniając postulaty zgłoszone w petycji Komisja Skarg, Wniosków i Petycji rekomenduje uznanie za zasadną petycji dotyczącej przebudowy drogi powiatowej nr 2932P Zasutowo - Podstolice - Mała Górka w miejscowości Podstolice. Dopowiedział, że z uwagi na zawarte w petycji postulaty komisja rekomenduje etapowanie realizacji inwestycji uznając za priorytetowe wykonanie naprawy nawierzchni drogowej w miejscowości Podstolice. Poinformował, że wybudowanie chodnika na wskazanym w petycji odcinku drogi jest uzależnione od czynników technicznych, których określenie będzie możliwe na etapie wykonywania dokumentacji projektowej. Dodał, że w zakresie budowy oświetlenia komisja nie zajmuje stanowiska, gdyż zadanie to nie leży w kompetencji zarządcy drogi powiatowej, a stanowi zadanie własne gminy Nekla.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 18 radnych.

Uchwała nr 175/XXV/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej przebudowy drogi powiatowej nr 2932P Zasutowo – Podstolice – Mała Górka w miejscowości Podstolice została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (18) Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

BRAK GŁOSU (1) Janusz Balcerzak

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 6.6 Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2020 - 2029.

Pkt 6.7 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2020 rok.

Przewodniczący Rady oddał głos Staroście Wrzesińskiemu.

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński zgłosił autopoprawki do ww. projektów uchwał.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnień do projektów uchwał Beatę Matuszewską, skarbnika powiatu.

Beata Matuszewska poinformowała, że autopoprawki do projektów uchwał dotyczą:

1) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Dom Pomocy Społecznej we Wrześni poprzez zwiększenie o kwotę 3.635,00 zł. Zmiany wynikają z wpływu świadczenia z ZUS na poniesione koszty pogrzebu zmarłego mieszkańca DPS;

2) zawiadomienia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii o przyznaniu środków w kwocie 5.000,00 zł dla Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni na sfinansowanie w 2020 r. kosztów obsługi zadań określonych w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych;

3) zmniejsza się plan dochodów bieżących realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni w kwocie 2.350,00 zł;

4) informacji Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej informującego o otrzymaniu środków z rezerwy subwencji ogólnej na 2020 r.- uzupełnienie dochodów powiatu w kwocie 94.956,00 zł;

5) koryguje się plan w rozdziale 70005 poprzez zmniejszenie o kwotę 80.328,00 zł celem urealnienia wpływów;

6) nowelizacji ustawy - zmieniony został plan dochodów budżetowych - dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej na 2020 r. poprzez umniejszenie o kwotę 46.142,00 zł w rozdziale 70005 gospodarka gruntami i nieruchomościami oraz poprzez zwiększenie o kwotę 8.400,00 zł w rozdziale 85203 ośrodki wsparcia. Zatem następuje konieczność zmniejszenia planu dochodów, z których powiat uzyskuje 25% i 5% (zmniejsza się plan w rozdziale 70005 w § 2360 o kwotę 11.536,00 zł i zwiększa się plan w rozdziale 85203 w § 2360 o kwotę 420,00 zł);

7) zwiększenia dla Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni planu o kwotę 1.162,00 zł na indywidualne nauczanie ucznia.

Beata Matuszewska dodała, że dochody budżetowe zwiększa się o kwotę 171.525,68 zł z tytułu:

1) podpisania aneksu do umowy z Województwem Wielkopolskim dotyczącego zwiększenia powierzonego grantu na realizację wsparcia w związku zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w ramach projektu „Domy Pomocy Społecznej bezpieczne w Wielkopolsce”. Zwiększa się plan dochodów o kwotę 8.836,56 zł;

2) podpisania aneksu do porozumienia z Ministrem Edukacji Narodowej dotyczącego zwiększenia dotacji na realizację rządowego programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Zwiększa się plan dochodów w kwocie 6.060,00 zł;

3) zgodnie z zawiadomieniem Wojewody Wielkopolskiego:

a) zmniejszony został plan dotacji celowych na 2020 r. o kwotę 408,08 zł w celu dostosowania poziomu środków do zakresu realizowanych zadań,

b) zwiększony został plan dotacji celowych na 2020 r. o kwotę 1.459,08 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie bieżącej działalności Domu Pomocy Społecznej we Wrześni,

c) zmniejszony został plan dotacji celowych na 2020 r. o kwotę 3.000,00 zł w celu dostosowania poziomu środków do zakresu realizowanych zadań;

4) zgodnie z pismem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zwiększona została część oświatowa subwencji ogólnej na 2020 r. o kwotę 154.000,00 zł w celu dofinansowania dla nauczycieli na zakup usług dostępu do internetu, sprzętu przydatnego w prowadzeniu zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć (dofinansowanie otrzymało 282 nauczycieli jednostek oświatowych powiatu na łączną kwotę 140.353,38 zł). Ze względu, iż nie było więcej złożonych wniosków i nie wszystkie środki finansowe zostały rozdysponowane, to kwota w wysokości 13.146,62 zł trafiła do jednostek z możliwością zakupu sprzętu w ramach realizacji tego projektu oraz 500,00 zł przekazano do Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Magiczny Zakątek”;

5) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Starostwo Powiatowe we Wrześni poprzez zwiększenie o kwotę:

a) 420,00 zł w związku z uzyskaniem odszkodowania za szkodę z tytułu kradzieży przewodów elektrycznych,

b) 560,00 zł w związku z uzyskaniem odszkodowania za szkodę powstałą w wyniku uszkodzenia dachu na Powiatowej Scenie Kultury „Zamkowa” w Miłosławiu w związku z wystąpieniem silnych porywów wiatru;

6) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Dom Pomocy Społecznej we Wrześni poprzez zwiększenie o kwotę 3.598,12 zł. Zmiany wynikają z wpływu świadczenia z ZUS na poniesione koszty pogrzebu zmarłej mieszkanki Domu Pomocy Społecznej we Wrześni.

Dopowiedziała, że natomiast wydatki budżetowe zwiększa się o kwotę 171.525,68 zł, z tego dla:

1) Domu Pomocy Społecznej we Wrześni:

a) zwiększa się plan o kwotę 1.459,08 zł zgodnie z pismem Wojewody Wielkopolskiego (tj. przy dochodach budżetowych);

b) zmniejsza się plan o kwotę 3.408,08 zł zgodnie z pismami Wojewody Wielkopolskiego (tj. przy dochodach budżetowych);

c) zwiększa się plan o kwotę 3.598,12 zł na koszty pogrzebu zmarłej mieszkanki Domu Pomocy Społecznej we Wrześni,

d) zwiększa się plan o kwotę 3.765,61 zł na realizację zadań własnych powiatu,

e) zwiększą się plan o kwotę 8.836,56 zł na realizację wsparcia w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w ramach projektu „Domy Pomocy Społecznej bezpieczne w Wielkopolsce”;

2) Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę:

a) 6.060,00 zł na realizację rządowego programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”,

b) 4.498,97 zł dla nauczycieli prowadzących zdalne nauczanie;

3) Starostwa Powiatowego we Wrześni zwiększą się plan o kwotę:

a) 420,00 zł na likwidację szkody powstałej w wyniku kradzieży przewodów elektrycznych z namiotu Starostwa Powiatowego we Wrześni,

b) 560,00 zł na likwidację szkody powstałej w wyniku uszkodzenia dachu na Powiatowej Scenie Kultury Zamkowa w Miłosławiu w związku z wystąpieniem silnych porywów wiatru,

c) 500,00 zł dla nauczycieli prowadzących zdalne nauczanie na dotację dla Niepublicznego Przedszkola Specjalnego we Wrześni „Magiczny Zakątek”;

4) Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni zwiększa się plan o kwotę:

a) 812,81 zł na indywidualne nauczanie ucznia,

b) 158,96 zł dla nauczycieli prowadzących zdalne nauczanie;

5) Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni zwiększa się plan o kwotę:

a) 2.291,00 zł na indywidualne nauczanie dziecka,

b) 23.087,69 zł dla nauczycieli prowadzących zdalne nauczanie;

6) Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 19.145,52 zł dla nauczycieli prowadzących zdalne nauczanie;

7) Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni zwiększa się plan o kwotę dla nauczycieli prowadzących zdalne nauczanie;

8) Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 29.786,87 zł dla nauczycieli prowadzących zdalne nauczanie;

9) Bursy Międzyszkolnej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 5.998,99 zł dla nauczycieli prowadzących zdalne nauczanie;

10) Powiatowej Szkoły Muzycznej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 5.667,99 zł dla nauczycieli prowadzących zdalne nauczanie;

11) Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 4.992,98 zł dla nauczycieli prowadzących zdalne nauczanie;

12) zmniejsza się rezerwę ogólną o kwotę 9.869,42 zł.

Beata Matuszewska poinformowała, że w wykazie przedsięwzięć do Wieloletniej Prognozy Finansowej wprowadza się następujące zmiany:

1) w przedsięwzięciu pn.: „Działalność Wiodącego ośrodka koordynacyjno – rehabilitacyjno – opiekuńczego” zwiększa się łączne planowane nakłady finansowe o kwotę 24.260,00 zł., z tego zwiększa się w 2020 r. o kwotę 6.060,00 zł, a w 2021 r. o kwotę 18.200,00 zł;

2) w przedsięwzięciu pn.: „Świadczenie usług telekomunikacyjnych w budynku bursy przy ul. Słowackiego 11 we Wrześni” zmienia się okres realizacji na lata 2019-2020, łączne planowane nakłady finansowe zmniejsza się do kwoty 2.463,69 zł. Jednostka realizująca: Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni;

3) dodaje się przedsięwzięcie pn.: „Świadczenie usług telekomunikacyjnych w budynku bursy przy ul. Słowackiego 11 we Wrześni”. Okres realizacji to lata 2020-2022. Łączne planowane nakłady finansowe to kwota 8.610,00 zł. Jednostka realizująca: Bursa Międzyszkolna we Wrześni.

Zmiany wymienione w punkcie 2) i 3) wynikają z wyłączenia ze struktur Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni Bursy Międzyszkolnej i związanej z tym cesji umowy z dostawcą usługi. Zatem po zmianie umowy bezpośrednim realizatorem przedsięwzięcia będzie Bursa Międzyszkolna we Wrześni. Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni poniesie z tego tytułu wydatki w kwocie 2.463,39 zł, natomiast Bursa Międzyszkolna we Wrześni poniesie wydatki w łącznej kwocie 8.610,00 zł.

Szczegółowe informacje dotyczące kwot i zadań znajdują się w projektach uchwał znajdujących się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Grzegorzowi Trosze.

Grzegorz Trocha poinformował, że w projekcie uchwały budżetowej w wydatkach zwiększa się dla Bursy Międzyszkolnej we Wrześni plan o kwotę 5.998,99 zł z przeznaczeniem dla nauczycieli prowadzących zdalne nauczanie. Zapytał, czy w Bursie przebywają aktualnie uczniowie i jakie zdalne nauczanie prowadzi Bursa.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że nie są to środki finansowe dla uczniów, tylko dla nauczycieli prowadzących zdalne nauczanie. Poinformowała, że dofinansowanie otrzymali wszyscy nauczyciele, którzy na dzień 30 września 2020 r. byli zgłoszeni do Systemu Informacji Oświatowej.

Grzegorz Trocha zapytał, czy nauczyciele wykonują zdalne nauczanie w Bursie Międzyszkolnej we Wrześni. Poinformował, że w wydatkach budżetowych, oprócz środków finansowych na zdalne nauczanie dla Bursy Międzyszkolnej we Wrześni, przeznacza się je również dla Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej we Wrześni. Dodał, że z informacji, które posiada od pani dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej wszystkie przeprowadzane badania i rozpatrywanie wniosków odbywa się na miejscu. Zapytał, czy w Poradni odbywają się jakieś zajęcia w formie zdalnej.

Przewodniczący Rady udzielił głosu radnemu Stefanowi Tomczakowi.

Stefan Tomczak poinformował, że dokładnie nie zna odpowiedzi na pytanie, ale z dniem 1 września w Bursie Międzyszkolnej we Wrześni zostali zatrudnieni nauczyciele na czas nieokreślony. Dodał, że należy tym nauczycielom wypłacać wynagrodzenie lub rozwiązać z nimi umowę i zapłacić wypowiedzenia. Dopowiedział, że w oświacie jest to niemożliwe.

Grzegorz Trocha zapytał, czy są to nadgodziny, czy normalne godziny pracy wynikające z umowy.

Stefan Tomczak odpowiedział, że są to normalne godziny pracy. Dodał, że przekazanie środków finansowych na zdalne nauczanie wynika najprawdopodobniej, z tego, iż zabrakło środków na realizację tego zadania.

Grzegorz Trocha dopowiedział, że lepiej byłoby wskazać w projekcie uchwały, iż środki finansowe przeznaczone są na wynagrodzenia nauczycieli, a nie na zdalne nauczanie.

Beata Matuszewska poinformowała, że środki finansowe przeznaczone dla nauczycieli prowadzących zdalne nauczanie dotyczą dofinansowania dla nauczycieli (dla jednego nauczyciela po 500,00 zł) na zakup sprzętu komputerowego lub oprogramowania. Dodała, że są to środki finansowe otrzymane z ministerstwa i wynikają z liczby zarejestrowanych nauczycieli na dzień 30 września w Systemie Informacji Oświatowej. Dopowiedziała, że środki te nie podlegają zwrotowi. Poinformowała, że pozostała cześć środków finansowych w wysokości około 13.000,00 zł została przekazana dla jednostek na zakup drobnego sprzętu.

Grzegorz Trocha dodał, że wystarczyłoby dopisać w tym punkcie, że wydatki przeznaczone są na dofinansowanie. Dopowiedział, że nauczyciele rozumieją ten zapis inaczej, ponieważ dla nich nauczanie zdalne to godziny wypracowane z uczniami.

Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2020 – 2029. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych. 

Autopoprawka do ww. projektu uchwały Rady została przyjęta 16 głosami „za” i 3 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (16) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (3) Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2020 – 2027 wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 176/XXV/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2020 - 2029 została podjęta 15 głosami „za” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (15) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

Uchwała znajduje się w  zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2020 rok. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych. 

Autopoprawka do ww. projektu uchwały Rady została przyjęta 15 głosami „za” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (15) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2020 rok wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział19 radnych.

Uchwała nr 177/XXV/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2020 rok została podjęta 15 głosami „za” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (15) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

Uchwała znajduje się w  zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 7.1 Przedstawienie przez Zarząd Powiatu projektu uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2021 rok wraz z uzasadnieniem oraz z uwzględnieniem autopoprawki.

Przewodniczący Rady oddał głos staroście wrzesińskiemu.

Starosta wrzesiński przedstawił w imieniu Zarządu Powiatu Wrzesińskiego projekt uchwały budżetowej na 2021 r. Poinformował, że zbliża się koniec długiego procesu, jakim było przygotowanie projektu budżetu na 2021 r. Dodał, że po odbyciu debaty budżetowej, w której uczestniczyły wszystkie komisje Rady Powiatu Wrzesińskiego, w projekcie uchwały budżetowej uwzględniono propozycję radnego Macieja Handkiewicza dotyczącą zwiększenia środków finansowych na stypendia dla uczniów. Dopowiedział, że w projekcie budżetu przeznacza się wysoką kwotę na wydatki majątkowe, z czego na zadana inwestycyjne kwotę 31.970.000,00 zł, czyli około 28% wartości całego budżetu. Poinformował, że ze względu na trudną sytuację, określenie źródeł finansowania zadań, przy różnego rodzaju trwałych zobowiązaniach wynikających z wcześniej wprowadzonych do budżetu inwestycji i poręczeń, skonstruowanie projektu budżetu na 2021 r. było niełatwym zadaniem. Dodał, że projekt budżetu zabezpiecza funkcjonowanie wszystkich jednostek powiatowych. Dopowiedział, że w budżecie są uwzględnione zobowiązania powiatu, w postaci zaciągniętych kredytów i poręczeń. Poinformował, że Regionalna Izba Obrachunkowa w swojej opinii wskazała, iż przyjęte wartości, założenia i cała konstrukcja projektu budżetu spełniają wymogi pod względem rachunkowym i finansowym. Dodał, że w projekcie budżetu oprócz niezbędnych środków do funkcjonowania jednostek powiatowych, również znajdują się środki na zadania inwestycyjne, w tym pięć zadań drogowych. Poinformował, że w projekcie budżetu również zostało ujęte zadanie pn.: „Wykonanie dokumentacji projektowej ciągu pieszo – rowerowego Kołaczkowo – Zieliniec”, na które uzyskano dotację z Gminy Kołaczkowo. Dodał, że ważnym zadaniem wpisanym do budżetu jest inwestycja pn.: „Cyfryzacja geodezyjnych rejestrów publicznych powiatu wrzesińskiego” na kwotę 1.756.248,00 zł.  Dopowiedział, że będzie kontynuowany projekt pn.: „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego”, w ramach którego zostanie wyposażone Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach, a także przeprowadzona modernizacja obiektów Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, której koszt wyniesie ponad 22.000.000,00 zł. Poinformował, że na 2021 r. zaplanowano kwotę 250.000,00 zł na remont Powiatowej Sceny Kultury „Zamkowa” w Miłosławiu. Dodał, że w projekcie budżetu na 2021 r. znajduje się kwota 3.000.000,00 zł na remont oddziału dziecięcego w Szpitalu Powiatowym we Wrześni. Dopowiedział, że zmniejszeniu ulegają dochody, a rosną potrzeby i obciążenia płacowe ze względu na stały wzrost minimalnej płacy. Poinformował, że skonstruowanie projektu budżetu na 2021 r. nazwałby skrótem DBNTC, czyli „dobry budżet na trudne czasy”.

Beata Matuszewska, skarbnik powiatu przedstawiła w imieniu Zarządu Powiatu autopoprawkę do projektu uchwały budżetowej na 2021 r. Poinformowała, że w związku z aneksem do porozumienia z Ministerstwem Edukacji Narodowej zwiększa się dotację celową na 2020 r. (kwota 6.060,00 zł) i 2021 r. (kwota 18.200,00 zł) na realizację rządowego programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem”, działalność „Wiodącego ośrodka koordynacyjno – rehabilitacyjno – opiekuńczego”, realizowanego przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną we Wrześni. Dodała, że w związku z tym dokonuje się zmiany po stronie dochodowej w załączniku nr 1 i 3.2. Zwiększa się dochody budżetowe o kwotę 18.200,00 zł, czyli po zmianie będą wynosić 115.990.799,04 zł. Dopowiedziała, że natomiast po stronie wydatkowej zmiany dokonuje się w załączniku nr 2 i 3.4. Zwiększa się wydatki budżetowe o kwotę 18.200,00 zł, czyli po zmianie będą wynosić 117.547.151,26 zł. Poinformowała, że w związku iż w projekcie uchwały budżetowej w wydatkach budżetowych uległ zmianie załącznik nr 2, zmienia się również załącznik nr 3.3 obejmujący wydatki na realizację zadań z zakresu administracji rządowej, dotyczących nieodpłatnej pomocy prawnej. W rozdziale tym dodaje się wynagrodzenia i składki od nich naliczane w kwocie 11.823,00 zł, poprzez zmniejszenie środków na wydatki związane z realizacją zadań statutowych z kwoty 71.940,00 zł na kwotę 60.117,00 zł. Dodała, że zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu wskazała radców prawnych, wyznaczonych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w punkcie znajdującym się we Wrześni przy ul. Wojska Polskiego 1. Dopowiedziała, że na podstawie art. 6 ww. ustawy powiat wrzesiński zawrze, najpóźniej do 31 grudnia 2020 r. umowy – zlecenia z radcami prawnymi. Dwie ze wskazanych osób nie prowadzą działalności gospodarczej, w związku z tym istnieje potrzeba zawarcia umowy – zlecenia z osobami fizycznymi. Poinformowała, że w załączniku nr 2 obejmującym wydatki budżetowe na 2021 r., zgodnie z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej tworzy się rozdział 75085 – wspólna obsługa jednostek samorządu terytorialnego. Dodała, że powiat wrzesiński prowadzi jednostki na zasadzie Centrum Usług Wspólnych, ale nie na zasadzie wyodrębnionej jednostki organizacyjnej. Dopowiedziała, że według wcześniejszego wniosku Regionalnej Izby Obrachunkowej nie było konieczności dokonywania zmian i wspólna obsługa jednostek, w taki sposób trwała już od kilku lat, a zadanie było klasyfikowane w rozdziale 75020. Poinformowała, że tym razem dokonano innej interpretacji przez Regionalną Izbę Obrachunkową i w związku z tym wydzielono środki w kwocie 757.579,00 zł, przeznaczając je na wydatki związane z realizacją statutowych zadań oraz wynagrodzenia i składki od nich naliczane. Dodała, że w Starostwie Powiatowym we Wrześni wspólną obsługą jest objętych 9 jednostek organizacyjnych:

1) Zespół Szkół Specjalnych we Wrześni;

2) Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni;

3) Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna we Wrześni;

4) Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni;

5) Bursa Międzyszkolna we Wrześni;

6) Ośrodek Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie;

7) Powiatowa Szkoła Muzyczna I stopnia we Wrześni;

8) Środowiskowy Dom Samopomocy „Jutrzenka” w Pietrzykowie;

9) Środowiskowy Dom Samopomocy „Na Skarpie” w Gozdowie.

Dopowiedziała, że wszystkie ww. jednostki są obsługiwane jako finansowo – płacowe. Poinformowała, że dodatkowo Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni, Środowiskowy Dom Samopomocy „Jutrzenka” w Pietrzykowie i Środowiskowy Dom Samopomocy „Na Skarpie” w Gozdowie są realizowane również jako obsługa kadrowa.

Beata Matuszewska poinformowała, że na wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji oraz Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa zwiększa się plan na pomoc materialną dla uczniów o charakterze motywacyjnym o kwotę 33.000,00 zł. Dodała, że zmiany dokonuje się poprzez zmniejszenie o 33.000,00 zł z rozdziału dotyczącego kultury i dziedzictwa narodowego. Dopowiedziała, że po zmianie, na pomoc materialną dla uczniów o charakterze motywacyjnym łączna kwota wyniesie 83.000,00 zł. Poinformowała, że kolejny wniosek został złożony przez Komisję Rewizyjną i dotyczył ujęcia w budżecie zadania pn.: „Opracowanie dokumentacji technicznej na przebudowę drogi powiatowej nr 2903P Ciemierów Kolonia – granica powiatu Anielewo, odcinek Górne Grądy – Anielewo”, na którego realizację zaproponowano, aby środki zostały pokryte z Wydziału Promocji. Dodała, że na posiedzeniu dnia 8 grudnia 2020 r. Zarząd Powiatu Wrzesińskiego nie wyraził zgody na wprowadzenie ww. zadania do budżetu na 2021 r. Przeczytała uzasadnienie ustosunkowujące się do wniosku Komisji Rewizyjnej: „Ustosunkowując się do wniosku Komisji Rewizyjnej o ujęcie w budżecie na 2021 r. zadania, które według szacunków opiewają na łączną kwotę przekraczającą 9.000.000,00 zł, w tym dokumentacja projektowa to koszt około 150.000,00 zł, a podziały nieruchomości i wykup gruntów to kwota przekraczająca 1.000.000,00 zł. Na chwilę obecną, zwłaszcza w dobie pandemii i jej skutków finansowych odczuwalnych także dla samorządów nie jest możliwym wyasygnowanie w budżecie na 2021 r. środków na wykonanie dokumentacji, która może nie zostać efektywnie wykorzystana w najbliższej przyszłości do przeprowadzenia tak kosztochłonnej inwestycji. W konsekwencji oznaczałoby to, że środki publiczne nie zostaną wykorzystane w sposób celowy, oszczędny z uzyskaniem jak najlepszych efektów. Jednakże mając na uwadze konieczność zapewnienia przejezdności tejże drogi w ramach wydatków bieżących będą ponoszone nakłady na utrzymanie pozwalające na korzystanie z tej drogi przez mieszkańców.”

Beata Matuszewska poinformowała, że ustosunkowując się do uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej autopoprawką w wykazie przedsięwzięć do projektu uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2021 – 2029 wprowadza się następujące zmiany:

1) w przedsięwzięciu pn.: „Obsługa prawna” koryguje się limit zobowiązań poprzez zmniejszenie do kwoty 21.000,00 zł;

2) w przedsięwzięciu pn.: „Obsługa BHP” koryguje się limit zobowiązań poprzez zmniejszenie do kwoty 10.500,00 zł;

3) w przedsięwzięciu pn.: „Obsługa IODO” koryguje się limit zobowiązań poprzez zmniejszenie do kwoty 14.000,00 zł.

Dodała, że uchwałą nr 169/XXIV/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 23 listopada 2020 r. uchwała w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020 – 2027, została zmieniona na uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020 – 2029. W związku z tą zmianą przedstawiony dziś projekt uchwały będzie miał nazwę: projekt uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2021 – 2029. Dopowiedziała, że dostosowano Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2021 – 2029 do uchwały budżetowej na 2021 r. w związku ze zwiększeniem dochodów i wydatków o kwotę 18.200,00 zł. Poinformowała, że w związku z wyłączeniem ze struktur Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni Bursy Międzyszkolnej i związanej z tym cesji umowy z dostawcą na świadczenie usług telekomunikacyjnych w budynku bursy przy ul. Słowackiego 11 we Wrześni zmniejsza się nakłady finansowe Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni o kwotę 2.463,69 zł, a łączne nakłady finansowe Bursy Międzyszkolnej we Wrześni, która będzie realizatorem ww. zadania zaplanowano w kwocie 8.610,00 zł. 

Autopoprawka do projektu uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2021 - 2029 stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2021 – 2029 wraz z uzasadnieniem stanowi załącznik nr 6 do protokołu. 

Autopoprawka do projektu uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2021 rok stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Projekt uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2021 rok wraz z uzasadnieniem stanowią załącznik nr 8 do protokołu.

 

Pkt 7.2 Przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2021 rok.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2021 r. Waldemara Grzegorka, wicestarostę wrzesińskiego.

Waldemar Grzegorek przedstawił pozytywną opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2020 r. Poinformował, że Regionalna Izba Obrachunkowa wydała również pozytywne opinie o projekcie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2021 – 2029 oraz o możliwości sfinansowania deficytu budżetu Powiatu Wrzesińskiego.

Opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej znajdują się w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod znakiem sprawy SOR.0711.22.2020.

 

Pkt 7.3 Przedstawienie zbiorczej opinii Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego wraz z proponowanymi poprawkami.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie zbiorczej opinii Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego Krzysztofa Strużyńskiego, przewodniczącego Komisji Budżetowo - Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego.

Krzysztof Strużyński przedstawił pozytywną zbiorczą opinię Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego. Poinformował, że w opinii uwzględniono wnioski złożone do projektu budżetu przez komisje stałe Rady Powiatu Wrzesińskiego. Dodał, że wnioski dotyczyły: zwiększenia środków na pomoc materialną dla uczniów o charakterze motywacyjnym o kwotę 33.000,00 zł (zadanie ujęte w budżecie) i opracowania dokumentacji technicznej na przebudowę drogi powiatowej nr 2903P Ciemierów Kolonia – granica powiatu Anielewo, odcinek Górne Grądy – Anielewo (zadanie nie ujęte w budżecie).

Dopowiedział, że uważa, iż oszacowana kwota w wysokości 9.000.000,00 zł na przebudowę ww. drogi jest zawyżoną kwotą i połowa jej wystarczyłaby w zupełności na remont tej drogi.

Opinia Komisji Budżetowo – Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

 

Pkt 7.4 Przedstawienie stanowiska Zarządu Powiatu w sprawie opinii i wniosków Komisji Budżetowo - Finansowej, Planowania i Rozwoju Lokalnego oraz opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Przewodniczący Rady poprosił o podsumowanie przedstawionych już w punkcie 7.1 wniosków Beatę Matuszewską, skarbnika powiatu.

Beata Matuszewska poinformowała, że do projektu budżetu powiatu na 2021 r. przez komisje stałe Rady Powiatu Wrzesińskiego zostały złożone wnioski dotyczące:

1) zwiększenia środków o 33.000,00 zł na pomoc materialną dla uczniów o charakterze motywacyjnym. Środki te zostały uwzględnione w autopoprawce do projektu budżetu na 2021 r.

2) ujęcia zadania pn.: „Opracowanie dokumentacji technicznej na przebudowę drogi powiatowej nr 2903P Ciemierów Kolonia – granica powiatu Anielewo, odcinek Górne Grądy – Anielewo”. Zadanie to nie zostało ujęte w autopoprawce do projektu budżetu na 2021 r.

 

Pkt 8 Dyskusja nad projektem budżetu oraz wniesionymi poprawkami.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Maciejowi Handkiewiczowi.

Maciej Handkiewicz podziękował komisjom za pozytywne rozpatrzenie jego wniosku dotyczącego zwiększenia środków o 33.000,00 zł na pomoc materialną dla uczniów o charakterze motywacyjnym. Poinformował, że jest przekonany, iż dzięki tej zmianie, kilkoro młodych zdolnych ludzi poczuje się docenionych i zmotywowanych. Dodał, że niestety zwiększenia tego dokonano kosztem zmniejszenia wydatków na kulturę i dziedzictwo narodowe, co według niego nie jest właściwe. Dopowiedział, że wnioskował o sfinansowanie zwiększenia środków na stypendia z wydatków na promocję i reklamę starostwa powiatowego. Poinformował, że w związku z tym przy głosowaniu nad autopoprawką „wstrzyma się” od głosu, mimo że uwzględniono jego wniosek w budżecie na 2021 r. Dodał, że przy głosowaniu nad uchwałą budżetową Powiatu Wrzesińskiego na 2021 r. również „wstrzyma się” od głosu, ponieważ budżet nie uwzględnia większości bardzo potrzebnych zadań, w szczególności w zakresie infrastruktury drogowej, na które wnioski składali mieszkańcy powiatu, sołtysi, burmistrzowie i radni, w tym radni z terenu Gminy Nekla, którzy wnioskowali w sprawie realizacji kilku inwestycji. Dopowiedział, że w większości te zadania nie zostały uwzględnione w budżecie i nie może zagłosować za poparciem budżetu na 2021 r.

Przewodniczący Rady udzielił głosu radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska podziękowała członkom Komisji Rewizyjnej za 100% poparcie jej wniosku w sprawie ujęcia zadania pn.: „Opracowanie dokumentacji technicznej na przebudowę drogi powiatowej nr 2903P Ciemierów Kolonia - granica powiatu Anielewo, odcinek Górne Grądy – Anielewo”. Poinformowała, że wielokrotnie prowadzone były rozmowy na temat przebudowy tej drogi, jednak nic nie wniosły w sprawie. Dodała, że Zarząd Powiatu nie posiada pomysłu i nie zamierza go mieć na realizacje ww. inwestycji. Dopowiedziała, że Powiat Słupecki potrafi zabezpieczyć środki finansowe na ponad 20 km swoich dróg. Poinformowała, że, tak jak radny Krzysztof Strużyński, który zna się na kosztach i kosztorysach dróg, nie wie, skąd wzięła się kwota w wysokości 9.000.000,00 zł na przebudowę ww. drogi. Podała, jako przykład wstępnie oszacowany koszt drogi powiatowej w miejscowości Zapowiednia w kwocie 2.000.000,00 zł, a ostatecznie wyniósł 400.000,00 zł za km. Dodała, że uważa, iż za kwotę 9.000.000,00 zł można byłoby przeprowadzić remonty na prawie wszystkich drogach, które nękają ludzi, ale pod warunkiem mówienia, otwarcie, że koszt budowy drogi, to nie jest koszt, który w 100% ponosi samorząd powiatowy. Dopowiedziała, że wszystkie samorządy powiatowe i gminne korzystają z dofinansować, tylko nie Powiat Wrzesiński, który sam określa koszty realizacji zadań, aby znaleźć uzasadnienie do tego, że nie warto nawet robić dokumentacji. Poinformowała, że w przypadku przebudowy drogi w miejscowości Słomowo skorzystano z etapowania zadania, natomiast zasugerowane etapowanie w przypadku drogi na odcinku Górne Grądy – Anielewo, iż najpierw zostanie wykonana dokumentacja przebudowy drogi, nie zostało zaakceptowane. Dodała, że nie wie, dlaczego powiat nie podejmuje współpracy z gminami, o czym już wielokrotnie powtarzała. Dopowiedziała, że w przypadku zadania dotyczącego inkubatora przetwórstwa, powiat odrzucił pomysł, uznając, iż nie jest to zadanie własne powiatu. Poinformowała, że władze samorządu w Pyzdrach wyszły z inicjatywą, iż zapewnią teren pod ten cel, jednak nie podjęto w tym temacie żadnych rozmów. Zapytała, czy Zarząd Powiatu Wrzesińskiego podjął rozmowę z burmistrzem Pyzdr w sprawie realizacji wspólnej inwestycji dotyczącej przebudowy drogi w Kolonii Janowskiej. Zapytała, czy władze Gminy Pyzdry są zainteresowane tym zadaniem, czy rozmawiano z nimi o partycypowaniu w koszty poniesione  na przebudowę drogi, albo przekazaniu tej drogi gminie na czas remontu, czy objęcia jej na stałe kategorią drogi gminnej. Dodała, że tego wszystkiego nie uwzględniono, tak jak nie uwzględniono dotacji rządowych na drogi. Dopowiedziała, że nie przyjmuje do wiadomości, tego, iż koszt przebudowy drogi na odcinku Górne Grądy – Anielewo został oszacowany na tak wysoką kwotę i nie warto brać się za jej realizację. Poinformowała, że posiada własne wnioski i wiele rozsądnych osób również takie ma. Zapytała, dlaczego Powiat Wrzesiński kupił kościół poewangelicki w Miłosławiu, który służył kolonistom pruskim i przekazuje na remont obiektu 250.000,00 zł. Dodała, że powiat buduje pomnik kolonizmu pruskiego, natomiast nie stać go na remont drogi dla mieszkańców wsi. Dopowiedziała, że wykonanie drogi w miejscowości Pietrzyków - Kolonia (szerokość 5 m asfaltu i 1,5 m poboczy) oszacowano na kwotę 2.000.000,00 zł za km, natomiast realny jej koszt wyniósł 420.000,00 zł za km. Poinformowała, że w Powiecie Wrzesińskim na podstawowe zadania, których oczekują mieszkańcy, nie ma dobrej woli. Dodała, że „na zabawki - tak, na drogi, które są podstawą życia – nie”.

Przewodniczący Rady poinformował, że są to już za daleko idące wnioski, ponieważ Powiat Wrzesiński realizuje wiele zadań inwestycyjnych.

Wiesława Kowalska dodała, że proponuje inwestycje w innych miejscach Powiatu Wrzesińskiego, które nie będą pamiątką po kolonistach pruskich i będą godne do reprezentowania przez samorząd powiatowy kultury polskiej oraz będą pamiątką polskiej historii.

Przewodniczący Rady udzielił głosu radnej Małgorzacie Cichackiej.

Małgorzata Cichacka zapytała o podwyższenie udziałów w spółce „Szpital Powiatowy we Wrześni” w związku z realizacją inwestycji pn.: „Adaptacja I piętra budynku A i B na potrzeby oddziału pediatrycznego”. Dodała, że 17 grudnia 2020 r. miał zostać rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę ww. zadania. Zapytała, z czego wynika kwota 3.100.000,00 zł na wniesienie wkładu do spółek prawa handlowego. Dopowiedziała, że kolejnym tematem, który chciała poruszyć są drogi powiatowe. Poinformowała, że radna Wiesława Kowalska i radny Maciej Handkiewicz dokładnie przedstawili sytuację dotyczącą dróg powiatowych. Dodała, że temat pisma, które dziś wpłynęło do przewodniczącego Rady, w sprawie przebudowy drogi powiatowej wraz z przebudową przepustu w miejscowości Bardo, była Pani sołtys, już od kilku lat podejmowała ten temat i wnioskowała o dokonanie przebudowy tej drogi.

Przewodniczący Rady poinformował, że nie jest to odpowiedni punkt na poruszanie tematu w sprawie złożonego wniosku. Dodał, że głos w tej sprawie będzie można zabrać w punkcie wnioski i oświadczenia radnych.

Małgorzata Cichacka nie zgodziła się z przewodniczącym Rady, ponieważ jest to wniosek złożony do budżetu dotyczący realizacji zadań drogowych. Dodała, że ma nadzieję, iż przewodniczący Rady przeczyta treść pisma w punkcie wnioski i oświadczenia radnych. Dopowiedziała, że zastanawiający jest fakt, iż mieszkańcy od wielu lat walczą o przebudowę drogi w miejscowości, uczestniczą w spotkaniach ze starostą, wicestarostą, prowadzą rozmowy na temat tej drogi, podczas, których obiecywana jest poprawa jej stanu nawierzchni, a tak naprawdę wyznaczono tą drogą kolejny objazd, co spowoduje, że będzie zniszczona jeszcze bardziej.

Przewodniczący Rady udzielił głosu radnemu Przemysławowi Hirschfeldowi.

Przemysław Hirschfeld odniósł się do informacji przedstawionych w projekcie uchwały budżetowej na 2021 r. i projekcie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2021 – 2029. Poinformował, że do pozytywnych elementów budżetu należą: remont oddziału dziecięcego w Szpitalu Powiatowym we Wrześni, budowa zaplecza dydaktyczno – sportowego przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni oraz zadania, które zostaną zrealizowane w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dodał, że dotacja z funduszu została przyznana w 2020 r., ale realizacja zadań odbędzie się w 2021 r. Dopowiedział, że do negatywnych elementów budżetu zalicza kwotę długu na koniec 2020 r., która wynosi ponad 30.000.000,00 zł i przechodzi na początek 2021 r. Poinformował, że jeśli do kwoty długu doda się kredyt zaciągnięty w 2020 r. w wysokości 26.000.000,00 zł, to tworzy się ogromna kwota obciążenia w wysokości 56.000.000,00 zł. Dodał, że elementem negatywnym, który budzi jego niepokój są również problemy Szpitala Powiatowego we Wrześni dotyczące rozbudowy szpitala i prowadzonych w związku z tym spraw w sądzie oraz tego, że któraś z nich zostanie przegrana i będzie trzeba ponieść kolejne koszty. Dopowiedział, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej z 2017 r. można zobaczyć, jak kształtowała się prognoza długu powiatu na 2020 r., która wykazana została w kwocie 5.000.000,00 zł. Poinformował, że jednak kwota długu znacznie się zmieniła na 2020 r. i wynosi 30.000.000,00 zł.

Przewodniczący Rady oddał głos Beacie Matuszewskiej.

Beata Matuszewska poinformowała, że zgadza się z tym, iż kwota długu wynosi 30.000.000,00 zł. Zapytała, skąd radny Przemysław Hirschfeld wziął kwotę w wysokości 5.000.000,00 zł.

Przemysław Hirschfeld odpowiedział, że prognozowana kwota długu na 2020 r. w kwocie 5.300.000,00 zł została wykazana w Wieloletniej Prognozie Finansowej, którą przyjęto w 2017 r.

Beata Matuszewska poinformowała, że z perspektywy pozyskiwania środków unijnych należy zabezpieczyć wkład własny. Dodała, że powiat posiada takie, a nie inne dochody i w związku z tym zaciąga kredyty, aby móc realizować wkład własny. Dopowiedziała, że Powiat Wrzesiński mieści się we wskaźnikach i posiada zdolność finansową, gdyby jej nie miał, to realizacja zadań byłaby niemożliwa. Odpowiadając na pytanie radnej Małgorzaty Cichackiej poinformowała, że kwota 3.100.000,00 zł jest kwotą zabezpieczoną na 2021 r. Dodała, że jest to kwota szacunkowa wskazana przez szpital.

Starosta wrzesiński dodał, że otwarcie ofert w konkursie na wyłonienie wykonawcy na remont oddziału pediatrycznego nastąpi dnia 28 grudnia 2020 r.

Radna Henryka Waligóra dopowiedziała, że początkowo termin otwarcia ofert miał odbyć się dnia 21 grudnia 2020 r. Poinformowała, że jednak termin ten został przedłużony o 7 dni, ze względu na prośbę oferentów, którym trudno uzyskać ceny materiałów.

Przewodniczący Rady ze względu na brak kolejnych zgłoszeń, zamknął dyskusję.

 

Pkt 9 Głosowanie nad autopoprawkami wniesionymi przez Zarząd Powiatu i innymi poprawkami zgłoszonymi przez radnych do uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2021 – 2029.

Autopoprawka do ww. projektu uchwały została przyjęta 15 głosami „za” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (15) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

 

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały w sprawie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2021 rok.

Autopoprawka do ww. projektu uchwały została przyjęta 14 głosami „za” i 5 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

 

Pkt 10 Podjęcie uchwał:

1) w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2021 – 2029;

2) w sprawie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2021 rok.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2021 – 2029 wraz z przyjętą autopoprawką.

Uchwała nr 178/XXV/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2021 – 2029 została podjęta 14 głosami „za”, 1 głosem „przeciw” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

PRZECIW (1) Wiesława Kowalska

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

 

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2021 r. wraz z przyjętą autopoprawką.

Uchwała nr 179/XXV/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2021 rok została podjęta 14 głosami „za”, 1 głosem „przeciw” i 4 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

PRZECIW (1) Wiesława Kowalska

WSTRZYMUJĘ SIĘ (4) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk

Uchwały znajdują się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 11 Interpelacje i zapytania radnych.

Przewodniczący Rady poinformował, że w okresie międzysesyjnym nie wpłynęła żadna interpelacja ani zapytanie. Dodał, że zgodnie z art. 21 ust. 12 ustawy o samorządzie powiatowym i § 46 ust. 2 Statutu Powiatu Wrzesińskiego interpelacje, jak i również zapytania składane są w formie pisemnej na ręce przewodniczącego Rady, przewodniczący niezwłocznie przekazuje interpelację staroście. Odpowiedź na złożone interpelacje i zapytania zostaje udzielana w ustawowym terminie (14 dni). Dopowiedział, że w obecnej sytuacji epidemicznej istnieje również możliwość złożenia interpelacji w formie elektronicznej. Oddał głos radnemu Krzysztofowi Strużyńskiemu.

Krzysztof Strużyński zapytał, na jakim etapie są prace remontowo – naprawcze w budynku Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni, który został zniszczony w wyniku zalania. Zapytał, czy ubezpieczenie, w jakimś procencie pokryje koszty naprawy budynku. Poinformował, że jeśli chodzi o przebudowę drogi powiatowej w Kolonii Janowskiej, to prosił Bartłomieja Kaczmarzewskiego, naczelnika Wydziału Dróg Powiatowych, aby porozmawiał z burmistrzem Pyzdr o ewentualnym wykonaniu dokumentacji na przebudowę tej drogi. Dodał, że podczas odbytego spotkania, mieszkańcy Kolonii Janowskiej zdeklarowali, iż odstąpią swoje grunty za kwoty określone przez rzeczoznawcę na potrzeby remontu drogi.

Przewodniczący Rady oddał głos radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska poparła wypowiedź radnego Krzysztofa Strużyńskiego. Poinformowała, że mieszkańcy Kolonii Janowskiej złożyli oświadczenie dotyczące oddania gruntów na rzecz przebudowy drogi, za takie kwoty, jakie określi rzeczoznawca. Dodała, że rozmawiała z burmistrzem Pyzdr i zna jego stanowisko na temat remontu drogi w Kolonii Janowskiej. Dopowiedziała, że nie rozumie, dlaczego Zarząd Powiatu nie zechciał nawet porozmawiać z burmistrzem Pyzdr o ewentualnej współpracy przy realizacji zadań drogowych.

Przewodniczący Rady oddał głos Waldemarowi Grzegorkowi, wicestaroście wrzesińskiemu.

Waldemar Grzegorek poinformował, że rozmawiał z burmistrzem Pyzdr na temat przebudowy drogi w Kolonii Janowskiej. Dodał, że jest ciekaw, jakie stanowisko przedstawił burmistrz Pyzdr, radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska dopowiedziała, że chętnie przyjdzie na posiedzenie Zarządu Powiatu, jeśli sprawa przebudowy drogi w Kolonii Janowskiej ma zostać potraktowana poważnie i wtedy, przedstawi stanowisko.

Waldemar Grzegorek poinformował, że podczas rozmowy z burmistrzem Pyzdr na temat przebudowy drogi powiatowej w Kolonii Janowskiej, to wstępnie ustalono, iż sprawa będzie wyglądać następująco: powiat wykupi grunty od mieszkańców i wyremontuje drogę, wtedy władze Gminy Pyzdry rozważą przejęcie drogi w Kolonii Janowskiej. Dodał, że gminy nie chętnie przejmują drogi powiatowe, ze względu na koszty związane z ich utrzymaniem.

Wiesława Kowalska poinformowała, że we współpracy z samorządami gminnymi, nie chodzi o to, żeby zrobić drogę i oddać ją gminie, ale o to, aby wprowadzić pewną politykę, ponieważ gminy mają możliwość otrzymania większej kwoty dofinansowania z rządu, niż samorząd powiatowy. Dodała, że zarówno powiat, jak i gmina mają swoich radnych i własne interesy, jednak wszystko jest kwestią negocjacji.

Przewodniczący Rady dopowiedział, że Zarząd Powiatu informował już wcześniej, że współpracuje z poszczególnymi gminami przy realizacji inwestycji drogowych. Dodał, że nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że brakuje współpracy między powiatem, a jego gminami.

 

Pkt 12 Wnioski i oświadczenia radnych.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnej Małgorzacie Cichackiej.

Małgorzata Cichacka poinformowała, że 2020 r. był trudnym rokiem. Dodała, że konsekwencje tego ciężkiego czasu będą zauważone w przyszłym, jak i kolejnych latach. Ze swojej strony, na ten rok, podziękowała przewodniczącym i członkom Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki za wspólną pracę. Podziękowała również osobom, które przygotowywały materiały i odpowiadały na pytania zadawane przez członków komisji. Poinformowała, że ma nadzieję, iż wszystkie sprawy, a przede wszystkim petycje, które wpływają do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, nie będą realizowane tylko na zasadzie rozpatrzenia ich pozytywnie, ale wykonania wskazanych w nich zadań. Dodała, że ma nadzieję, iż chociaż w 2022 r. część petycji rozpatrzona przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji zostanie zrealizowana.

Przewodniczący Rady wyraził opinię, iż każdy z nas życzyłby sobie tego, że uda się zrealizować, jak najwięcej inwestycji, czy to drogowych, oświatowych czy w zakresie służby zdrowia. Dodał, że w powiecie wrzesińskim, w ostatnich miesiącach, nastąpił wzrost zachorowań na COVID-19, a mieszkańcy powiatu coraz częściej pytają, gdzie można oddać osocze tzw. osoby ozdrowionej. Zwrócił się do Zarządu Powiatu i Wydziału Promocji z prośbą, aby na stronie starostwa, czy na portalu społecznościowym facebook Powiatu Wrzesińskiego umieścić informacje, gdzie można się zgłosić i oddać osocze. Ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, mieszkańcom powiatu, radnym i wszystkim pracownikom starostwa i jednostkom podległym złożył życzenia: „zdrowych, ponieważ ono nabiera szczególnego znaczenia w dobie pandemii oraz spokojnych i spędzonych w gronie rodzinnym Świąt Bożego Narodzenia”.

Przewodniczący Rady udzielił głosu radnemu Krzysztofowi Strużyńskiemu.

Krzysztof Strużyński zapytał ponownie, o etap prac remontowo – naprawczych w budynku Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Waldemarowi Grzegorkowi, wicestaroście wrzesińskiemu.

Waldemar Grzegorek poinformował, że odbyło się spotkanie w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni, w którym uczestniczyli: przedstawiciel brokera oraz przedstawiciele firmy ubezpieczeniowej. Dodał, że aktualnie trwają prace techniczne polegające na sprawdzeniu szkód mienia ruchomego, które zostało zniszczone podczas zalania budynku.  Dopowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z rzeczoznawcą, który określi wartość odtworzeniową sieci wodociągowej. Poinformował, że po całkowitej wycenie wartości szkód, zostanie określona wartość ubezpieczenia.

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Krzysztofowi Strużyńskiemu.

Krzysztof Strużyński zapytał, jakie zostały już poniesiony koszty w związku z remontem, przez Powiat Wrzesiński.

Waldemar Grzegorek odpowiedział, że Powiat Wrzesiński nie poniósł jeszcze żadnych kosztów.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Annie Wolskiej – Wróblewskiej, naczelnikowi Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Funduszy Europejskich.

Anna Wolska – Wróblewska poinformowała, że na tę chwilę zostały poniesione tylko koszty związane z dokumentacją. Dodała, że jest to koszt, który pokrywa Zespół Szkół Politechnicznych we Wrześni. Dopowiedziała, że trwa aktualnie procedura likwidacyjna szkody.

Krzysztof Strużyński dodał, że w takim razie, na ten moment, nic nie wiadomo. Dopowiedział, że od zalania minął już miesiąc, a nikt nie podsumował zniszczeń i kosztów.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Dionizemu Jaśniewiczowi, staroście wrzesińskiemu.

Starosta wrzesiński poinformował, że w zalanym budynku Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni zostało wykonanych wiele prac m.in. z ekspertyzami specjalistycznymi. Dodał, że Powiat Wrzesiński przygotował dokumentację odtworzeniową, według której wielkość kosztów związanych ze stratami poniesionymi w skutek zalania budynku oszacowano wstępnie na poziomie 2.200.000,00 zł. Dopowiedział, że jest to szacunek przygotowany przez Powiat Wrzesiński, łącznie z wymianą uszkodzonej instalacji, podłóg itp. Poinformował, że z jednej strony wykonana jest praca przez specjalistów i inspektorów, a z drugiej strony przez firmę ubezpieczeniową, z którą trwają nadal rozmowy. Dodał, że trudne jest dla niego zaakceptowanie stwierdzenia, że nikt nic nie robi. Dopowiedział, że jest to krzywdzące dla osób, które pracują nad zadaniami związanymi z remontem szkoły.

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Krzysztofowi Strużyńskiemu.

Krzysztof Strużyński dodał, że teraz już zna przybliżony koszt poniesionych szkód w skutek zalania budynku. Dopowiedział, że w budżecie powiatu nie ma na ten moment zabezpieczonych środków finansowych na dodatkowe instalacje i remonty w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni.

Starosta wrzesiński poinformował, że budynek Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni ubezpieczony jest do tzw. wartości odtworzeniowej.

Przewodniczący Rady zamknął dyskusję, ze względu na brak kolejnych zgłoszeń i przystąpił do kolejnego punktu porządku obrad.

 

Pkt 13 Zamknięcie obrad.

Przewodniczący Rady zamknął o godz. 16:50 XXV sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji.

Na tym protokół został zakończony. Protokół został podpisany po przyjęciu jego treści przez Radę.

 

 

Przewodniczący Rady

/-/ Marek Przyjemski

 

 

 

Protokołowała:

Marta Maciejczak, podinspektor Wydziału Organizacyjnego

drukuj (Protokół nr XXV / 2020)

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Marek Przyjemski
  • opublikował: Marta Mittmann
    data publikacji: 2021-02-15 11:55

« wstecz

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10
62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44
fax +48 61 640 20 51

e-mail: starostwo@wrzesnia.powiat.pl

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.