Szybkie linki

Ścieżka nawigacyjna

Nawigacja:

Treść strony

Protokół nr XLVII / 2022

PROTOKÓŁ NR XLVII / 2022

Z SESJI RADY POWIATU WRZESIŃSKIEGO

z dnia 25 października 2022 r.

 

 

Pkt. 1 Otwarcie sesji Rady Powiatu i stwierdzenie prawomocności obrad.

Marek Przyjemski, przewodniczący Rady otworzył o godz. 12:00 XLVII sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji, która odbyła się w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. Poinformował, że zgodnie z art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym obrady Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Powitał radnych, starostę, pracowników Starostwa, przedstawicieli służb, inspekcji, straży, jednostek organizacyjnych powiatu i lokalnych mediów oraz zaproszonych gości. Dodał, że radny Maciej Handkiewicz uczestniczy w sesji w formie zdalnej. Na podstawie pisemnej listy obecności i elektronicznego potwierdzania obecności, w posiedzeniu uczestniczyło 19 radnych, co wobec ustawowego składu Rady stanowiło quorum do podejmowania uchwał objętych porządkiem obrad. 

Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

Lista obecności zaproszonych gości stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

 

Pkt 2 Przyjęcie protokołu z XLVI sesji Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady poinformował, że protokół został sporządzony w statutowym terminie. Protokół został przesłany radnym. W związku z brakiem poprawek i uzupełnień, Przewodniczący Rady stwierdził przyjęcie protokołu z XLVI sesji Rady Powiatu Wrzesińskiego.

 

Pkt 3 Przedstawienie projektu porządku obrad.

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt porządku obrad został przedłożony z materiałami na sesję Rady. Zapytał, czy radni chcą wnieść zmiany do treści proponowanego porządku posiedzenia.

Proponowany porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Dionizemu Jaśniewiczowi, staroście wrzesińskiemu.

Starosta wrzesiński wnioskował o wprowadzenie zmiany do proponowanego porządku obrad polegającej na dodaniu projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Wrzesińskiego do projektu, pn. „Cyfrowy Powiat” realizowanego w ramach „Oś V. Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia - REACT-EU - Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020”.

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt uchwały będzie wprowadzony w pkt 5.7 porządku obrad. Dodał, że spowoduje to, iż projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej zostanie rozpatrzony w pkt 5.8, a projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej w pkt 5.9. Zarządził głosowanie nad zmianą treści proponowanego porządku obrad. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Zmiana proponowanego porządku obrad została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (19) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

 

Pkt 4.1 Przedstawienie informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący Rady zapoznał radnych z terminami odbytych posiedzeń oraz pismami, które wpłynęły do Biura Rady w okresie międzysesyjnym od 16 września 2022 r. do 25 października 2022 r.

Informacja stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawioną informacją.

 

Pkt 4.2 Przedstawienie sprawozdania przewodniczącego Zarządu z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał podjętych na XLVI sesji Rady.

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady podjętych na XLVI sesji Rady Powiatu.

Sprawozdanie stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

 

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym sprawozdaniem.

 

Pkt 4.3 Przedstawienie informacji o analizie danych zawartych w oświadczeniach majątkowych radnych Rady Powiatu Wrzesińskiego za 2021 r.

Przewodniczący Rady przedstawił informację o analizie danych zawartych w oświadczeniach majątkowych radnych Rady Powiatu Wrzesińskiego za 2021 r.

Informacja stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawioną informacją.

 

Pkt 4.4 Przedstawienie informacji o analizie danych zawartych w oświadczeniach majątkowych członków Zarządu Powiatu, Skarbnika i Sekretarza Powiatu, kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych i pracowników wydających decyzje administracyjne w imieniu starosty za 2021 r.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie informacji starostę wrzesińskiego.

Starosta wrzesiński przedstawił informację o analizie danych zawartych w oświadczeniach majątkowych członków Zarządu Powiatu, Skarbnika i Sekretarza Powiatu, kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych i pracowników wydających decyzje administracyjne w imieniu starosty za 2021 r.

Informacja stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym sprawozdaniem.

 

Pkt 5.1 Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Annę Marię Kulczyńską, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni.

Anna Maria Kulczyńska poinformowała, że po dokonaniu częściowego rozliczenia, środki finansowe z:

1) dokonywania zwrotu wydatków na instrumenty i usługi rynku pracy na rzecz osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i nie pozostających w zatrudnieniu (1.175,71 zł);

2) dofinansowania uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych (5.933,00 zł);

3) dofinansowania likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych (1.000,00 zł);

4) dofinansowania sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych (700,00 zł)

w kwocie 8.808,71 zł zostają przeznaczone na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym.

Dodała, że w związku z rezygnacją wnioskodawców oraz zwrotem niewykorzystanych środków konieczne jest wprowadzenie autopoprawki polegającej na przeniesieniu z dofinansowania likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych w kwocie 10.000,00 zł na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2022.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały Rady. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Autopoprawka do projektu uchwały Rady została przyjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (19) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 288/XLVII/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (19) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2022.

 

Pkt 5.2 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia rocznego „Programu współpracy powiatu wrzesińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2023 r.”.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Mateusza Maseraka, naczelnika Wydziału Promocji, Spraw Społecznych i Sportu.

Mateusz Maserak poinformował, że zgodnie z art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie rada powiatu uchwala, po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi, roczny programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy. Dodał, że program określa priorytetowe zadania publiczne do realizacji przy współudziale organizacji pozarządowych oraz zasady i formy tej współpracy. Dopowiedział, że konsultacje programu z organizacjami pozarządowymi zostały przeprowadzone w terminie 19-26 września 2022 r. zgodnie z uchwałą nr 1496/2022 Zarządu Powiatu Wrzesińskiego z dnia 16 września 2022 r. Poinformował, że przeprowadzono je w formie pisemnej za pośrednictwem formularza dostępnego w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej www.wrzesnia.powiat.pl. Dodał, że organizacje pozarządowe nie wniosły uwag i propozycji zmian do projektu programu współpracy powiatu wrzesińskiego z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy na 2023 r.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2022.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 289/XLVII/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie uchwalenia rocznego „Programu współpracy powiatu wrzesińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2023 r.” została podjęta 18 głosami „za” i 1 głosem „wstrzymującym się”.

Wyniki imienne:

ZA (18) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (1) Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2022.

 

Pkt 5.3 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu wrzesińskiego w 2023 r.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Mateusza Maseraka.

Mateusz Maserak poinformował, że stosownie do art. 94 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne rada powiatu określa rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie uwzględniając potrzeby ludności i dostępność do świadczonych usług w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Dodał, że analizując dostępność do usług farmaceutycznych na terenie powiatu wrzesińskiego wystąpiono do właścicieli aptek i punktów aptecznych o rozkład godzin ich pracy w poszczególne dni tygodnia i planowane dyżury nocne, w dni świąteczne i w dni wolne od pracy w 2023 r. Dopowiedział, że proponowany rozkład godzin pracy aptek i punktów aptecznych, opracowany na podstawie uzyskanych informacji, odpowiada organizacji ich pracy w poprzednich latach, co potwierdza, że potrzeby mieszkańców w zakresie dostępności do usług farmaceutycznych nie uległy zmianie. Poinformował, że spośród podmiotów świadczących usługi farmaceutyczne w poszczególnych gminach powiatu wrzesińskiego, całodobową gotowość do pracy we wszystkie dni przyszłego roku zadeklarowała wyłącznie Apteka Prima z siedzibą przy ul. Chrobrego 10 we Wrześni. Dodał, że rozkład godzin pracy aptek został pozytywnie zaopiniowany przez włodarzy gmin powiatu wrzesińskiego i samorząd aptekarski.

Projekty uchwał znajdują się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2022.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Markowi Kołodziejczykowi.

Marek Kołodziejczyk zapytał, czy apteka Gemini otwarta będzie tylko w niedzielę, czy także w święta i inne dni wolne od pracy.

Mateusz Maserak odpowiedział, że apteka Gemini będzie otwarta w każdą niedziele od godz. 9:00 do godz. 16:00.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 290/XLVII/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu wrzesińskiego w 2023 r. została podjęta 17 głosami „za” i 2 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (17) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (2) Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2022.

 

Pkt 5.4 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Września.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Mateusza Maseraka.

Mateusz Maserak poinformował, że Powiat Wrzesiński, stosownie do art. 7a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym w związku z art. 216 ust. 2 pkt 5 i art. 220 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, może udzielić pomocy finansowej Gminie Września w formie dotacji celowej. Dodał, że dnia 19 września 2022 r. do Starostwa Powiatowego we Wrześni wpłynęła prośba o pomoc finansową na przeprowadzenie remontu domu, który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru w dniu 14 września 2022 r. w miejscowości Sędziwojewo, gm. Września. Dopowiedział, że Burmistrz Miasta i Gminy Września w dniu 20 października 2022 r. wystąpił o udzielenie pomocy finansowej, której celem jest finansowe wsparcie rodziny poszkodowanej na skutek ww. zdarzenia losowego. Poinformował, że pomoc finansowa zostanie udzielona w kwocie 4.000,00 zł.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2022.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 291/XLVII/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Września została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (19) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2022.

 

Pkt 5.5 Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Województwu Wielkopolskiemu w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Wzmocnienie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze oddziaływania Aglomeracji Poznańskiej poprzez zwiększenie ilości połączeń kolejowych”.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwał Panią Elwirę Haręźlak, naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu.

Elwira Haręźlak poinformowała, że dnia 8 sierpnia 2022 r. wpłynęło do Starostwa pismo z Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, z prośbą o zwiększenie dotacji celowej na zadanie „Wzmocnienie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze oddziaływania Aglomeracji Poznańskiej poprzez zwiększenie ilości połączeń kolejowych - dofinansowanie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM)” na 2023 r. Dodała, że wzrost wartości dotacji celowej wynika przede wszystkim ze wzrostu kosztów energii trakcyjnej (ponad 430% wzrost stawki za 1MWh) oraz wzrostem kosztów dostępu do infrastruktury kolejowej i kosztów części zamiennych koniecznych do utrzymania sprawności pojazdów kolejowych, jak również wzrostu wynagrodzeń pracowniczych. Dopowiedziała, że według Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020-2024 pomoc finansowana na powyższy cel zaplanowana była w kwocie 229.730,00 zł, a Departament Transportu zwrócił się o podniesienie tej kwoty do 311.973,00 zł. Poinformowała, że dzięki udzieleniu pomocy finansowej Województwu Wielkopolskiemu w latach 2020, 2021 i 2022 uzyskano średnią częstotliwość na w/w linii komunikacyjnej PKM2 na odcinku Poznań Główny - Września raz na godzinę i raz na pół godziny w godzinach szczytu.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2022.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 292/XLVII/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Województwu Wielkopolskiemu w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Wzmocnienie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze oddziaływania Aglomeracji Poznańskiej poprzez zwiększenie ilości połączeń kolejowych” została podjęta 18 głosami „za” i 1 głosem „wstrzymującym się”.

Wyniki imienne:

ZA (18) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘSIĘ (1) Maciej Handkiewicz

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2022.

 

Pkt 5.6 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących w roku 2023 za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu z drogi a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwał Panią Elwirę Haręźlak.

Elwira Haręźlak poinformowała, że na podstawie art. 130a ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym Rady Powiatu jest zobowiązana do określenia corocznie wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu z drogi a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu. Dodała, że dnia 26 lipca 2022 r. wydano Obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2023 r. maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym. Dopowiedziała, że Powiat Wrzesiński zadanie usuwania pojazdów oraz prowadzenia parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych realizuje przez trzy podmioty zewnętrzne. Poinformowała, że Powiat Wrzesiński oszacował wartość stawek na podstawie ofert złożonych przez lokalnych przedsiębiorców świadczących tego rodzaju usługi. Dodała, że ustalając stawki Rada Powiatu Wrzesińskiego uwzględnia kryteria tj.: konieczność sprawnej realizacji zadań w zakresie usuwania pojazdów z drogi i ich przechowywania oraz rzeczywiste koszty usuwania i przechowywania pojazdów na obszarze powiatu wrzesińskiego. Dopowiedziała, że koszty zaproponowane w uchwale są odpowiednikiem najniższych cen za usługi usuwania i przechowywania pojazdów pobierane przez podmioty świadczące usługi tego rodzaju komercyjnie na terenie powiatu. W przypadku pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne dokonano ustalenia, iż wysokość opłat odpowiada wysokości stawki opłat określonych w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2022 r., ponieważ żaden podmiot zewnętrzny, lokalny czy ogólnopolski nie złożył takiej oferty.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2022.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 293/XLVII/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących w roku 2023 za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu z drogi a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (19) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2022.

 

Pkt 5.7 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Wrzesińskiego do projektu pn. „Cyfrowy Powiat” realizowanego w ramach „Oś V. Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia – REACT-EU – Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020”.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Pana Łukasza Jakubowskiego, naczelnika Wydziału Informatyki i Bezpieczeństwa.

Łukasz Jakubowski poinformował, że Powiat Wrzesiński złożył wniosek na realizację projektu zatytułowanego „Cyfrowy Powiat” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 -2020”. Dodał, że projekt pozwala na zwiększenie edukacji cyfrowej urzędników, zwiększenie cyberbezpieczeństwa oraz rozbudowę infrastruktury informatycznej w urzędach i innych jednostkach samorządu terytorialnego. Dopowiedział, że wniosek Powiatu został zaopiniowany pozytywnie i w ramach projektu Powiat otrzyma środki finansowe o łącznej wartości 234.110,00 zł (100% z funduszy Unii Europejskiej przy zerowym wkładzie własnym).  Poinformował, że w ramach projektu zostanie:

a) przeprowadzona analiza stanu cyberbezpieczeństwa w Starostwie,

b) przeprowadzone szkolenie z cyberbezpieczeństwa dla pracowników Starostwa,

c) zakupiony sprzęt serwerowo-sieciowy obsługujący środowisko produkcyjne Starostwa,

d) zakupione zestawy komputerowe dla pracowników Starostwa Powiatowego we Wrześni.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2022.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Pawłowi Skrzypczakowi.

Paweł Skrzypczak zapytał, czy projekt pn. „Cyfrowy Powiat” obejmuje lata 2014-2020.

Łukasz Jakubowski odpowiedział, że projekt „Cyfrowy Powiat” jest realizowany  w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 294/XLVII/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Wrzesińskiego do projektu pn. „Cyfrowy Powiat” realizowanego w ramach „Oś V. Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia – REACT-EU – Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020” została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (19) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2022.

 

Pkt 5.8 Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2022–2029.

Pkt 5.9 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2022 rok.

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński zgłosił autopoprawki do ww. projektów uchwał.

Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnień do projektów uchwał Beatę Matuszewską, skarbnika powiatu.

Beata Matuszewska poinformowała, że autopoprawka do projektu uchwały budżetowej dotyczy:

1) w dochodach budżetowych:

a) zmniejszenia planu dotacji celowych na 2022 r. na kwalifikację wojskową o kwoty: 10.018.89 zł i 4.300,00 zł w celu dostosowania poziomu środków do zakresu realizowanych zadań;

b) zwiększenia planu dotacji celowych na 2022 r. o kwotę 7.600,00 zł na sporządzenie operatów szacunkowych, w celu ustalenia wysokości odszkodowania za nieruchomości przejmowane pod budowę dróg publicznych;

c) zwiększenia planu dotacji celowych na 2022 r. o kwotę 81.045,00 zł (środki pochodzą z rezerwy celowej) na finansowanie działalności zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności;

2) w wydatkach budżetowych:

a) Starostwa Powiatowego we Wrześni:

  • zmniejsza się plan o kwotę 14.318,89 zł,
  • zwiększa się plan o kwotę 7.600,00 zł,

b) Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni - Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności:

  • zwiększa się plan o kwotę 81.045,00 zł ze środków z dotacji celowych na zadania z zakresu administracji rządowej i inne zlecone ustawami zgodnie z zawiadomieniem Wojewody Wielkopolskiego,
  • zmniejsza się plan o kwotę 78.000,00 zł to jest o kwotę środków własnych Powiatu Wrzesińskiego, która została uprzednio zabezpieczona na uzupełnienie środków do realizacji zadań,

c) Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie zwiększa się plan o kwotę 22.317,00 zł na wypłatę nagrody jubileuszowej,

d) Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 20.000,00 zł na pomoce dydaktyczne,

e) zwiększa się plan wydatków majątkowych o kwotę 16.000,00 zł na zadanie majątkowe pn.: „Modernizacja odcinka drogi powiatowej nr 2918P w m. Lipie”,

f) zmniejsza się rezerwę celową o kwotę 19.683,00 zł.

Beata Matuszewska przedstawiła, że w projekcie uchwały dochody budżetowe zwiększa się o kwotę 4.286.499,29 zł z tytułu:

1) zwiększenia planu dotacji celowych na 2022 r. o kwotę 19.425,00 zł na dofinansowanie realizacji zadań bieżących z zakresu administracji rządowej w związku z postanowieniami art. 129 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych;

2) zwiększenia planu dotacji celowych na 2022 r. o kwotę 4.000,00 zł na zakup materiałów pędnych i smarów w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni;

3) przyznania dla Powiatu Wrzesińskiego dodatkowych dochodów w kwocie 6.076.607,20 zł na 2022 r. z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych;

4) otrzymania dotacji z Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu w kwocie 5.000,00 zł na pokrywanie bieżących kosztów utrzymania i funkcjonowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni;

5) uzyskania dotacji od Ministra Edukacji i Nauki na realizację projektu „Poznaj Polskę” w kwocie 168.495,00 zł;

6) wpłat uczestników wycieczek realizowanych w ramach projektu „Poznaj Polskę” zwiększa się plany w jednostkach oświatowych w kwocie 89.354,00 zł z tego dla:

a) Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni - 6.100,00 zł,

b) Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni - 35.180,00zł,

c) Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni - 25.703,00zł,

d) Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni - 17.787,00zł,

e) Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni - 4.584,00 zł;

7) otrzymania darowizny na organizację targów „Rolnicza Jesień 2022” w kwocie 4.500,00 zł;

8) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Ośrodek Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie poprzez:

a) zmniejszenie o kwotę 126.108,00 zł,

b) zwiększenie o kwotę 1.780,00 zł;

9) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni poprzez zwiększenie o kwotę 9.368,00 zł;

10) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego we Wrześni poprzez zwiększenie o kwotę 2.221,00 zł;

11) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Wrześni poprzez zwiększenie o kwotę 1.333,00 zł;

12) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Bursę Międzyszkolną we Wrześni poprzez:

a) zwiększenie o kwotę 23.324,33 zł,

b) zmniejszenie o kwotę 74.215,00 zł;

13) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Liceum Ogólnokształcące we Wrześni poprzez zwiększenie o kwotę 9.865,80 zł;

14) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Powiatową Szkołę Muzyczną I Stopnia we Wrześni poprzez zwiększenie o kwotę 522,00 zł;

15) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Dom Pomocy Społecznej we Wrześni poprzez zwiększenie o kwotę 38.252,00 zł;

16) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Zespół Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni poprzez:

a) zmniejszenie o kwotę 171,00 zł

b) zwiększenie o kwotę 20.065,00 zł;

17) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Zespół Szkół Specjalnych we Wrześni poprzez zwiększenie o kwotę 29.583,00 zł;

18) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni poprzez:

a) zwiększenie o kwotę 194,00 zł,

b) zmniejszenie o kwotę 40.080,00 zł;

19) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy „Jutrzenka” w Pietrzykowie poprzez zwiększenie o kwotę 2.620,00 zł;

20) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy „Na Skarpie” w Gozdowie poprzez zwiększenie o kwotę 2.382,00 zł;

21) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej - Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach poprzez:

a) zmniejszenie o kwotę 1.080.051,00 zł,

b) zwiększenie o kwotę 3.513,00 zł;

22) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni poprzez:

a) zmniejszenie o kwotę 1.451,00 zł,

b) zwiększenie o kwotę 2.671,00 zł;

23) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Zespół Szkół Politechnicznych we Wrześni poprzez zwiększenie o kwotę 21.181,00 zł;

24) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni poprzez zwiększenie o kwotę 24.670,98 zł;

25) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni poprzez:

a) zwiększenie o kwotę 8.376,64 zł,

b) zmniejszenie o kwotę 25.263,00 zł;

26) korekty planu dochodów majątkowych realizowanych przez Starostwo Powiatowe we Wrześni poprzez:

a) zmniejszenie o kwotę 982.209.12 zł,

b) zwiększenie o kwotę 696.103,62 zł;

27) korekty planu dochodów bieżących realizowanych przez Starostwo Powiatowe we Wrześni poprzez zmniejszenie o kwotę 983.223,73 zł;

28) korekty planu dochodów bieżących poprzez:

a) zwiększenie o kwotę 453.652,10 zł,

b) zmniejszenia o kwotę 3.662,05 zł;

29) zmniejszenia planu o kwotę 116.126,48 zł z projektu „Cyfryzacja geodezyjnych rejestrów publicznych Powiatu Wrzesińskiego”.

Beata Matuszewska poinformowała, że wydatki budżetowe zwiększa się o kwotę 2.786.499,29 zł, z tego dla:

1) Starostwa Powiatowego we Wrześni:

a) zwiększa się plan o kwotę:

  • 2.762,00 zł i 7.210,00 zł na dofinansowanie realizacji zadań bieżących z zakresu administracji rządowej,
  • 23.646,41 zł na utrzymanie dziecka z powiatu wrzesińskiego w rodzinie zastępczej zamieszkującej w Szamocinie, na terenie powiatu chodzieskiego,
  • 2.236,36 zł na udzielenie dotacji na realizację zadań przez Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno Edukacyjno Wychowawczy „ARKA” we Wrześni - dofinansowanie działalności podstawowej,
  • 319,48 zł na udzielenie dotacji na realizację zadań przez Niepubliczne Przedszkole Specjalne we Wrześni „Magiczny Zakątek” - dofinansowanie działalności podstawowej,
  • 1.394,01 zł na udzielenie dotacji na realizację zadań przez Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno Edukacyjno Wychowawczy „ARKA” we Wrześni - wczesne wspomaganie rozwoju dziecka,

b) zmniejsza się plan o kwotę 3.949,85 zł ze środków zaplanowanych na dotację na realizację zadań przez szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych,

c) koryguje się plany poprzez zmniejszenie o kwotę 1.197.419,85 zł w celu dostosowania ich do potrzeb,

d) koryguje się plany poprzez zwiększenie o kwotę 212.897,86 zł poprzez dostosowanie ich do potrzeb;

2) Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni zwiększa się plan o kwotę:

a) 9.453,00 zł na dofinansowanie realizacji zadań bieżących z zakresu administracji rządowej,

b) 104.644,22 zł dostosowując plan do potrzeb;

3) Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę:

a) 4.000,00 zł (tj. przy dochodach budżetowych);

b) 5.000,00 zł na bieżące utrzymanie jednostki;

4) w jednostkach oświatowych zwiększa się plan o kwotę 257.849,00 zł na realizacje projektu „Poznaj Polskę” z tego dla:

a) Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni - 21.100,00 zł (z dofinansowania 15.000,00 zł, wkład własnych 6.100,00 zł),

b) Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni - 110.180,00 zł (z dofinansowania 75.000,00 zł, wkład własnych 35.180,00 zł),

c) Zespołu Szkół Politechnicznych - 65.447,00 zł (z dofinansowania 39.744,00 zł, wkład własnych 25.703,00 zł),

d) Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 - 42.787,00 zł (z dofinansowania 25.000,00 zł, wkład własnych 17.787,00 zł),

e) Zespołu Szkół Specjalnych - 168.335,00 zł (z dofinansowania 13.751,00 zł, wkład własnych 4.584,00 zł);

5) Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 272.437,18 zł na uzupełnienie środków do realizacji zadań;

6) Bursy Międzyszkolnej we Wrześni zmniejsza się plan o kwotę 76.071,65 zł dostosowując plan do potrzeb;

7) Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 419.556,69 zł dostosowując plan do potrzeb;

8) Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 210.967,41 zł dostosowując plan do potrzeb;

9) Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej - Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach zwiększa się plan o kwotę 96.597,38 zł dostosowując plan do potrzeb;

10) Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 796.928,54 zł na uzupełnienie środków do realizacji zadań;

11) Powiatowej Szkoły Muzycznej I Stopnia we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 70.231,79 zł dostosowując plan do potrzeb;

12) Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 593.594,89 zł na uzupełnienie środków do realizacji zadań;

13) Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 48.443,98 zł dostosowując plan do potrzeb;

14) Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 593.736,91 zł dostosowując plan do potrzeb;

15) Domu Pomocy Społecznej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 201.037,39 zł dostosowując plan do potrzeb;

16) Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 150.805,71 zł dostosowując plan do potrzeb;

17) Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie zmniejsza się plan o kwotę 6.479,79 zł dostosowując plan do potrzeb;

18) Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni zwiększa się plan o kwotę:

a) 16.459,00 zł na indywidualne nauczanie,

b) 4.500,00 zł na organizację Targów „Rolnicza Jesień”,

c) 3.200,00 zł jako zabezpieczenie dodatkowych środków na wkład własny, celem pozyskania dotacji od Ministra Obrony Narodowej w ramach realizacji zadania pn.: „Zakup pakietów wyposażenia ucznia klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego”;

19) udziela się pomocy finansowej dla Gminy Września na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej na pomoc dla rodziny poszkodowanej w wyniku zdarzenia losowego w kwocie 4.000,00 zł;

20) zmniejsza się rezerwę celową o kwotę 43.488,78 zł.

Beata Matuszewska dodała, że w Starostwie Powiatowym we Wrześni:

1) w rozdziale 60014 koryguje się plan poprzez:

a) zmniejszenie planu na zadanie majątkowe pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 2162P na odcinku Gutowo Małe - Grzybowo - budowa ciągu pieszo-rowerowego” o kwotę 7.187,77 zł,

b) zmniejszenie planu na zadanie majątkowe pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 2153P – budowa ciągu pieszo-rowerowego w miejscowości Nekla” o kwotę 1.971,92 zł,

c) zmniejszenie planu na zadanie majątkowe pn.: „Przebudowa nawierzchni mostu w m. Lisewo” o kwotę 979,08 zł,

d) zmniejszenie planu na zadanie majątkowe pn.: „Przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 2911P w m. Budziłowo” o kwotę 434,84 zł,

e) zmniejszenie planu na zadanie majątkowe pn.: „Modernizacja odcinka drogi powiatowej nr 2903P w m. Kolonia Janowska” o kwotę 34,06 zł,

f) zwiększenie planu na wydatki bieżące o kwotę 10.607,67 zł;

2) zmniejsza się środki z Funduszu Pomocy na edukację dzieci o kwotę 297.710,71 zł poprzez zwiększenie dla:

a) Liceum Ogólnokształcące o kwotę 16.839,42 zł,

b) Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących o kwotę 11.226,28zł,

c) Zespołu Szkół Politechnicznych o kwotę 18.834,96 zł,

d) Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 o kwotę 168.394,25 zł,

e) Zespołu Szkół Specjalnych o kwotę 11.226,28 zł,

f) Powiatowej Szkoły Muzycznej I Stopnia o kwotę 11.226,28zł,

oraz zwiększa się plan o kwotę 59.963,24 zł na dotację dla Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno Edukacyjno Wychowawczego „ARKA” we Wrześni - dofinansowanie zadań bieżących - edukacja dzieci z Ukrainy”;

3) dokonuje się zmiany klasyfikacji budżetowej środków otrzymanych z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wydział Polityki Społecznej na przygotowanie i zabezpieczenie domów pomocy społecznej przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2

Beata Matuszewska poinformowała, że autopoprawka do projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej dotyczyła, iż w przedsięwzięciu pn.: Świadczenie usług pocztowych dla Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na lata 2021-2024” zmniejsza się planowane wydatki z kwoty 4.000,00 zł na 3.000,00 zł.  

Beata Matuszewska poinformowała, że do wykazu przedsięwzięć do Wieloletniej Prognozy Finansowej wprowadza się niżej wymienione zmiany:

1) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Cyfrowy Powiat”, którego okres realizacji to lata 2022-2023 i łączne planowane nakłady finansowe (bieżące) to kwota 53.111,00 zł, z tego w 2022 r. nie planuje się wydatków, a w 2023 r. to kwota 53.111,00 zł. Natomiast łączne planowane nakłady finansowe (majątkowe) to kwota 181.000,00 zł, z tego w 2022 r. nie planuje się wydatków, a w 2023 r. to kwota 181.000,00 zł;

2) w przedsięwzięciu pn.: „Wzmocnienie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze oddziaływania Aglomeracji Poznańskiej poprzez zwiększenie ilości połączeń kolejowych - dofinansowanie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) - pomoc finansowa w formie dotacji celowej ze środków budżetu dla operatora publicznego transportu zbiorowego w transporcie kolejowym na linii komunikacyjnej Poznań Główny - Kutno na odcinku PKM2 relacji Poznań Główny - Września i Września - Poznań Główny” zwiększa się łączne planowane nakłady finansowe o kwotę: 82.242,09 zł, z tego w 2023 r. zwiększa się plan o kwotę 82.242,09 zł, a w pozostałych latach planowane wydatki nie ulegają zmianie;

3) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Dofinansowanie do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej linii komunikacyjnych przebiegających na terenie powiatu wrzesińskiego”, którego okres realizacji to lata 2022-2023 i łączne planowane nakłady finansowe to kwota 42.756,00 zł, z tego w 2022 r. nie planuje się wydatków z tego tytułu, a w 2023 r. to kwota 42.756,00 zł;

4) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Utrzymanie sygnalizacji świetlnych w ciągach dróg powiatowych w latach 2022/2023”, którego łączne planowane nakłady finansowe to kwota 20.000,00 zł, z tego w 2022 r. nie planuje się wydatków z tego tytułu, a w 2023 r. to kwota 20.000,00 zł;

5) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Obsługa przeprawy promowej w Nowej Wsi Podgórnej w latach 2022/2023”, którego łączne planowane nakłady finansowe to kwota 110.000,00 zł, z tego w 2022 r. nie planuje się nakładów, a w 2023 r. to kwota 110.000,00 zł;

6) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Zakup paliwa w latach 2022/2023”, którego łączne planowane nakłady finansowe to kwota 105.500,00 zł, z tego w 2022 r. 4.000,00 zł, a w 2023 r. to kwota 101.500,00 zł;

7) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Najem dwóch zadaszonych miejsc postojowych i placu”, którego okres realizacji to lata 2022-2023, a łączne planowane nakłady finansowe to kwota 19.500,00 zł, z tego w 2022 r. nie planuje się wydatków z tego tytułu, a w 2023 r. to kwota 19.500,00 zł;

8) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Opieka serwisowa oraz użytkowanie oprogramowania finansowego oraz oświatowego w 2023 r.”, którego okres realizacji to lata 2022-2023,a łączne planowane nakłady finansowe to kwota 52.000,00 zł, z tego w 2022 r. nie planuje się wydatków, a w 2023 r. to kwota 52.000,00 zł;

9) w przedsięwzięciu pn.: „Budowa boisk przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni” zmniejsza się łączne planowane nakłady finansowe o kwotę 19.088,03 zł w 2022 r.;

10) w przedsięwzięciu pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 2162P na odcinku Gutowo Małe - Grzybowo - budowa ciągu pieszo - rowerowego zmniejsza się łączne planowane nakłady finansowe o kwotę 7.187,77 zł w 2022 r.

Projekty uchwał znajdują się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0006.2021.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnej Małgorzacie Cichackiej.

Małgorzata Cichacka zapytała, skąd wynika dość widoczny wzrost i zmniejszenie w rozdziale 75020 Starostwa powiatowe (wynagrodzenia i składki od nich naliczane), które dokonano w ramach korekty planu wydatków.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że zmiana ta wynika z dokonanych korekt wynagrodzeń oraz tymi kwotami objęte są środki finansowe przeznaczone na nagrody jubileuszowe.

Przewodniczący Rady oddał głos radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska zapytała, z czego wynika dokonanie korekt planu dochodów bieżących poprzez zmniejszeni o ponad 1.000.000,00 zł i zwiększenie planu wydatków o kwotę ponad 96.000,00 zł dla Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że wzrost wydatków związany jest z zabezpieczeniem środków na energię elektryczną, a zmniejszenie dochodów wynika z tego, że pandemia nie pozwoliła w całości zrealizować planu dochodów.

Wiesława Kowalska zapytała, czy w takim razie nie odbywały się szkolenia w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że szkolenia odbywały się i odbywają się nadal. Dodała, że w budynku odbywają się również zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu wrzesińskiego.

Wiesława Kowalska zapytała, na co zostaną przeznaczone środki finansowe w kwocie ponad 186.000,00 zł zaplanowane w wydatkach Starostwa Powiatowego we Wrześni.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że są to środki finansowe przeznaczone na odprawę emerytalno-rentową, a także na wyrównanie wynagrodzeń, które może nastąpić od 1 stycznia 2023 r.

W związku z brakiem kolejnych pytań, przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2022 – 2029. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych. 

Autopoprawka do ww. projektu uchwały Rady została przyjęta 14 głosami „za” i 5 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2022 – 2029 wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 295/XLVII/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2022-2029 została podjęta 14 głosami „za” i 5 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘSIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SO.0007.2022.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2022 rok. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Autopoprawka do ww. projektu uchwały Rady została przyjęta 14 głosami „za” i 5 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2022 rok wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział 19 radnych.

Uchwała nr 296/XLVII/2022 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2022 rok została podjęta 14 głosami „za” i 5 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (14) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Waldemar Bartkowiak, Jarosław Czyż, Waldemar Grzegorek, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Marek Przyjemski, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘSIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

Uchwała znajduje się w  zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Wydziale Organizacyjnym pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2022.

 

Pkt 6 Interpelacje i zapytania radnych.

Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z art. 21 ust. 12 ustawy o samorządzie powiatowym i § 46 ust. 2 Statutu Powiatu Wrzesińskiego Interpelacje, jak i również zapytania składane są w formie pisemnej na ręce przewodniczącego Rady, przewodniczący niezwłocznie przekazuje interpelację staroście. Odpowiedź na złożone interpelacje i zapytania zostaje udzielana w ustawowym terminie (14 dni). Dodał, że dziś wpłynęła interpelacja radnego Marka Kołodziejczyka w sprawie planowanych działań mających na celu ograniczenie zużycia energii elektrycznej na terenie Powiatu Wrzesińskiego i w budynkach Powiatu Wrzesińskiego.

 

Pkt 7 Wnioski i oświadczenia radnych.

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Przemysławowi Hirschfeldowi.

Przemysław Hirschfeld odniósł się do złożonej przez siebie interpelacji w sprawie złożonych wniosków i pozyskanych środków finansowych na remonty i budowę dróg powiatu wrzesińskiego w latach 2021-2023. Poinformował, że otrzymał odpowiedź, która nie zawiera wszystkich informacji i poprosił o jej uzupełnienie. Dodał, że można przypuszczać, że trudno było udzielić pełnej odpowiedzi za pierwszym razem, ponieważ może próbowano pominąć fakt, że w 2021 r. Starostwo Powiatowe we Wrześni nie wystąpiło do Funduszu Dróg z wnioskami o środki finansowe na budowę i remonty dróg. Dopowiedział, że jest to wstyd wobec mieszkańców, radnych i sołtysów, którzy składają prośby o budowę i remonty dróg. Poinformował, że najwidoczniej Pan Starosta wraz z Zarządem Powiatu uznali, że te środki są niepotrzebne. Dodał, że w 2021 r. Starostwo nie uzyskało żadnych środków. Dopowiedział, że ościenne powiaty, a nawet gminy powiatu wrzesińskiego w latach 2021/2022 były lepsze w pozyskiwaniu środków od powiatu wrzesińskiego. Zapytał, dlaczego te wnioski nie zostały złożone.

Bartłomiej Kaczmarzewski, naczelnik Wydziału Dróg Powiatowych odpowiedział, że w latach 2021-2023 składano wnioski do Fundusz Dróg Samorządowych i do Rządowego Funduszu Polski Ład. Poinformował, że podstawą do złożenia wniosku jest posiadanie wkładu własnego. Dodał, że kiedyś samorządy dostawały wcześniej informację o tym, że będą odbywać się nabory i było więcej czasu na skompletowanie potrzebnej dokumentacji, bo oprócz wniosku należy przedstawić również zaktualizowany kosztorys lub wymagane jest podjęcie odpowiedniej uchwały przez Radę Powiatu. Dopowiedział, że w 2021 r. nie podano wcześniejszej informacji o tym, że odbędzie się nabór i termin złożenia wniosków przypadał od dnia ogłoszenia naboru. Poinformował, że był to zbyt krótki czas na przygotowanie pełnej dokumentacji i w związku z tym Powiat Wrzesiński nie złożył wniosku o środki finansowe.

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu Januszowi Balcerzakowi.

Janusz Balcerzak poinformował, że w ostatnim czasie środki masowego przekazu informują obywateli o przeglądzie schronów w Polsce. Zapytał, czy na terenie powiatu wrzesińskiego istnieją schrony, jeśli tak to ile i w jakim są one stanie.

Starosta wrzesiński odpowiedział, że na terenie powiatu wrzesińskiego nie ma ewidencjonowanych schronów. Dodał, że Powiatowa Państwowa Straż Pożarna we Wrześni została zobowiązana do dokonania przeglądu nieruchomości, z uwzględnieniem tych obiektów w których można byłoby zorganizować schrony tymczasowe. Dopowiedział, że w grudniu powinien zostać przygotowany taki spis.

Przewodniczący Rady zapytał, jak wygląda kwestia postępowania dotycząca przebudowy ul. Kościuszki we Wrześni.

Starosta wrzesiński odpowiedział, że postępowanie trwa już od ponad roku u Wojewody Wielkopolskiego.

Bartłomiej Kaczmarzewski dodał, że wraz z Panem Waldemarem Grzegorkiem, wicestarostą wrzesińskim brali udział w spotkaniach w Urzędzie Wojewódzkim, aby móc przyspieszyć bieg sprawy i móc ją rozstrzygnąć. Dopowiedział, że do starostwa wciąż wpływają pisma dotyczące uzupełniania dokumentacji dotyczące złożonego postępowania odwoławczego.

Przewodniczący Rady poinformował, że otrzymał pismo informujące o przedłużeniu terminu rozpatrzenia sprawy do 23 grudnia 2022 r.

 

Pkt 8 Zamknięcie obrad.

Przewodniczący Rady zamknął o godz. 13:15 XLVII sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji.

 

Na tym protokół został zakończony. Protokół został podpisany po przyjęciu jego treści przez Radę.

 

 

Przewodniczący Rady

/-/ Marek Przyjemski

 

 

 

 

 

Protokołowała:

Marta Mittmann

drukuj (Protokół nr XLVII / 2022)

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Marek Przyjemski
  • opublikował: Marta Mittmann
    data publikacji: 2022-12-01 10:15

« wstecz

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10
62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44
fax +48 61 640 20 51

e-mail: starostwo@wrzesnia.powiat.pl

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.