Szybkie linki

Banery

Powiat Wrzesiński

Informacje

ilość odwiedzin tej strony: 4018
ostatnia aktualizacja tej strony:
2021-01-20 11:16
ostatnia aktualizacja w BIP:
2024-10-31 11:49

Ścieżka nawigacyjna

Nawigacja:

Treść strony

Protokół nr XXIII / 2020

PROTOKÓŁ NR XXIII / 2020

Z SESJI RADY POWIATU WRZESIŃSKIEGO

z dnia 27 października 2020 r.

 

Pkt 1 Otwarcie sesji Rady Powiatu i stwierdzenie prawomocności obrad.

Janusz Balcerzak, wiceprzewodniczący Rady otworzył o godz. 13:00 XXIII sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji, która ze względu na sytuację epidemiczną odbywa się w trybie zdalnym. Poinformował, że zgodnie z art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r., poz. 920) obrady Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Na podstawie elektronicznego potwierdzania obecności przewodniczący Rady stwierdził, że w posiedzeniu uczestniczy 16 radnych, co wobec ustawowego składu Rady stanowiło quorum do podejmowania uchwał objętych porządkiem obrad. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

 

Pkt 2 Przyjęcie protokołu z XXII sesji Rady Powiatu.

Wiceprzewodniczący Rady poinformował, że protokół z poprzedniej sesji Rady został sporządzony w statutowym terminie. Protokół został przesłany radnym. Dodał, że zgodnie z § 42 Statutu Powiatu Wrzesińskiego: „Radni mogą zgłaszać poprawki i uzupełnienia do protokołu na ręce przewodniczącego Rady w formie pisemnej nie później niż do dnia poprzedzającego następną sesję. W przypadku wniesienia poprawek i uzupełnień protokół z poprzedniej sesji zostaje przyjęty po ich akceptacji przez Radę”. Dopowiedział, że w związku z brakiem poprawek i uzupełnień do protokołu, stwierdził przyjęcie protokołu z XXII sesji Rady Powiatu Wrzesińskiego.

 

Ze względu na wystąpienie problemu technicznego programu eSesja, wiceprzewodniczący Rady zarządził przerwę w obradach.

Obrady zostały wznowione.

 

Pkt 3 Przedstawienie projektu porządku obrad.

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt porządku obrad został przedłożony z materiałami na sesję Rady. Dodał, iż zgodnie z art. 15 ust. 8 ustawy o samorządzie powiatowym do zmiany porządku obrad sesji zwołanej zgodnie z art. 15 ust. 7 wyżej wymienionej ustawy wymagana jest zgoda wnioskodawcy. Zapytał, czy radni chcą wnieść zmiany do treści proponowanego porządku posiedzenia. Proponowany porządek obrad stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński wnioskował o wprowadzenie zmiany do proponowanego porządku obrad polegającej na dodaniu projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Powiat Wrzesiński umowy z operatorem o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

Wiceprzewodniczący Rady poinformował, że projekt uchwały będzie wprowadzony w pkt 5.7 porządku obrad. Dodał, że spowoduje to, iż projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej zostanie rozpatrzony w pkt 5.8, a projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej w pkt 5.9. Zarządził głosowanie nad zmianą treści proponowanego porządku obrad. W głosowaniu wzięło udział 16 radnych, co stanowiło potrzebną większość do przyjęcia zmian w proponowanym porządku obrad.

Zmiana proponowanego porządku obrad została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (16) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (3) Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Marek Przyjemski

 

Pkt 4.1 Przedstawienie informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

Wiceprzewodniczący Rady zapoznał radnych z terminami odbytych posiedzeń oraz pismami, które wpłynęły do Biura Rady w okresie międzysesyjnym od 28 września 2020 r. do 27 października 2020 r. Informacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym sprawozdaniem.

 

Pkt 4.2 Przedstawienie sprawozdania przewodniczącego Zarządu z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał podjętych na XX i XXI sesji Rady.

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady podjętych na XXII sesji Rady Powiatu. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Wiceprzewodniczący otworzył dyskusję i oddał głos radnej Małgorzacie Cichackiej.

Małgorzata Cichacka poprosiła, aby przesłać sprawozdanie radnym drogą elektroniczną.

 

Ze względu na wystąpienie problemu technicznego programu eSesja, wiceprzewodniczący Rady zarządził przerwę w obradach.

Obrady zostały wznowione.

 

Pkt 4.3 Przedstawienie informacji o analizie danych zawartych w oświadczeniach majątkowych radnych Rady Powiatu Wrzesińskiego za 2019 r.

Wiceprzewodniczący Rady przedstawił informację o analizie danych zawartych w oświadczeniach majątkowych radnych Rady Powiatu Wrzesińskiego za 2019 r. Informacja stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

 

Pkt 4.4 Przedstawienie informacji o analizie danych zawartych w oświadczeniach majątkowych członków Zarządu Powiatu, Skarbnika i Sekretarza Powiatu, kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych i pracowników wydających decyzje administracyjne w imieniu starosty za 2019 r.

Wiceprzewodniczący Rady poprosił o przedstawienie informacji Starostę wrzesińskiego.

Starosta wrzesiński przedstawił informację o analizie danych zawartych w oświadczeniach majątkowych członków Zarządu Powiatu, Skarbnika i Sekretarza Powiatu, kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych i pracowników wydających decyzje administracyjne w imieniu starosty za 2019 r. Informacja stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 

Pkt 5.1 Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Wiceprzewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Dorotę Olszewską, koordynatora Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni.

Dorota Olszewska poinformowała, że po dokonaniu częściowego rozliczenia środki finansowe z dofinansowania:

1) dokonywania zwrotu wydatków na instrumenty i usługi rynku pracy na rzecz osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu (13.600,00 zł);

2) uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych (32.048,00 zł);

3) sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych (9.980,20 zł);

4) likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych (459,95 zł)

zostają przeznaczone na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów. Dodała, że w związku z powyższym zasadne jest dokonanie zmiany załącznika do uchwały.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Wiceprzewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 16 radnych.

Uchwała nr 159/XXIII/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (16) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (3) Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Marek Przyjemski

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 5.2 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Wrzesińskim na lata 2020 – 2022.

Wiceprzewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Małgorzatę Szmydkowską, koordynatora Biura ds. Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni.

Małgorzata Szmydkowska poinformowała, że zgodnie z art. 180 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej do zadań własnych powiatu należy opracowanie i realizacja 3-letnich powiatowych programów dotyczących rozwoju pieczy zastępczej, zawierających między innymi coroczny limit rodzin zastępczych zawodowych. Dodała, że przedmiotowy program, który jest załącznikiem do uchwały określa cele i działania w obszarze pieczy zastępczej w powiecie wrzesińskim. Dopowiedziała, że poprzedni program obowiązywał do dnia uchwalenia niniejszego programu.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Wiceprzewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Maciejowi Handkiewiczowi.

Maciej Handkiewicz poinformował, że w programie znajduje się zapis mówiący o tym, iż posiadane przez powiat wrzesiński zasoby w dziedzinie pieczy zastępczej są niewystarczające w stosunku do rzeczywistych potrzeb oraz, że planuje się do 2022 r. zwiększenie liczby rodzin zastępczych zawodowych do liczby 9. Zapytał, jakimi sposobami i metodami zamierza się doprowadzić do zwiększenia liczby kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych.

Małgorzata Szmydkowska odpowiedziała, że w powiecie wrzesińskim można zaobserwować coraz większy wzrost kandydatów na rodziny zastępcze. Dodała, że przeważnie są to kandydaci na rodziny zastępcze spokrewnione. Dopowiedziała, że coraz więcej jest dzieci, które potrzebują opieki m.in. w Ośrodku Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie. Poinformowała, że zadawanych jest wiele zapytań od kandydatów, nie tylko z powiatu wrzesińskiego, ale również z powiatów sąsiadujących na temat opieki nad dziećmi. Dodała, że będą prowadzone szkolenia dla kandydatów na rodziny zastępcze, aby móc zwiększyć ich liczbę.

Wiceprzewodniczący Rady udzielił głosu radnemu Markowi Kołodziejczykowi.

Marek Kołodziejczyk zapytał, czy w obecnej chwili są już jacyś realni kandydaci na rodziny zastępcze oraz, czy są już prowadzone szkolenia dla kandydatów.

Małgorzata Szmydkowska odpowiedziała, że odbyło się już szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze. Poinformowała, że najprawdopodobniej będą trzy rodziny zastępcze spokrewnione i dwie niezawodowe.

Wiceprzewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 16 radnych.

 

Podczas głosowania wystąpił problem techniczny programu eSesja. Nie można było zakończyć głosowania nad ww. projektem uchwały w programie. W wyniku tego radny Maciej Handkiewicz nie mógł oddać swojego głosu, ponieważ urządzenie, na którym oddawał głosy przestało funkcjonować i wymagało zresetowania. Radny Maciej Handkiewicz potwierdził ustnie oddanie głosu „za”.

Uchwała nr 160/XXIII/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie uchwalenia Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Wrzesińskim na lata 2020 – 2022została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (16) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (3) Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Marek Przyjemski

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 5.3 – 5.4 Rozpatrzenie projektów uchwał:

1) zmieniającej uchwałę nr 152/XXV/2016 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 7 listopada 2016 r. w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Wrzesińskiego w charakterze Partnera do uczestnictwa w projekcie realizowanym w latach 2017 – 2018 przez Województwo Wielkopolskie pn. „Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa” w ramach Osi Priorytetowej 2. Społeczeństwo Informacyjne, Działania 2.1. Rozwój elektronicznych usług publicznych Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020;

2) zmieniającej uchwałę nr 229/XXXVII/2017 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 8 listopada 2017 r. w sprawie powierzenia Samorządowi Województwa Wielkopolskiego prowadzenia zadania publicznego w zakresie ochrony zdrowia polegającego na wdrożeniu elektronicznych usług: e-dokumentacji i e-rejestracji, poprzez wyposażenie środowiska informatycznego Szpitala Powiatowego we Wrześni w sprzęt informatyczny i oprogramowanie oraz dostarczenie usług, zgodnie z Projektem pn. „Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa”.

Wiceprzewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnień do projektów uchwał Joannę Musiałkiewicz, p.o. naczelnika Wydziału Promocji, Kultury i Sportu.

Joanna Musiałkiewicz poinformowała, że w toku realizacji projektu pn. „Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa” powstała konieczność poniesienia wydatków związanych z energią elektryczną i w związku z tym, Partner Wiodący zwrócił się z prośbą o zwiększenie środków na pokrycie kosztów niekwalifikowalnych związanych z kosztem utrzymania i opłaty za energię. Dodała, że szacowany roczny koszt energii związanych z utrzymaniem tzw. procesora wynosi 3.000,00 zł.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Wiceprzewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionymi projektami uchwał. W głosowaniach wzięło udział 16 radnych.

Uchwała nr 161/XXIII/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę nr 152/XXV/2016 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 7 listopada 2016 r. w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Wrzesińskiego w charakterze Partnera do uczestnictwa w projekcie realizowanym w latach 2017 – 2018 przez Województwo Wielkopolskie pn. „Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa” w ramach Osi Priorytetowej 2. Społeczeństwo Informacyjne, Działania 2.1. Rozwój elektronicznych usług publicznych Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (16) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (3) Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Marek Przyjemski

Uchwała nr 162/XXIII/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę nr 229/XXXVII/2017 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 8 listopada 2017 r. w sprawie powierzenia Samorządowi Województwa Wielkopolskiego prowadzenia zadania publicznego w zakresie ochrony zdrowia polegającego na wdrożeniu elektronicznych usług: e-dokumentacji i e-rejestracji, poprzez wyposażenie środowiska informatycznego Szpitala Powiatowego we Wrześni w sprzęt informatyczny i oprogramowanie oraz dostarczenie usług, zgodnie z Projektem pn. „Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa” została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (16) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (3) Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Marek Przyjemski

Uchwały znajdują się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 5.5 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie określenia warunków i trybu finansowania zadań z zakresu wspierania i rozwoju sportu w powiecie wrzesińskim.

Wiceprzewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Joannę Musiałkiewicz.

Joanna Musiałkiewicz poinformowała, że przedmiotowy projekt uchwały jest propozycją zadań z zakresu wspierania i rozwoju sportu w powiecie wrzesińskim. Dodała, że podjęcie takiej uchwały jest możliwe w oparciu o przepisy ustawy o sporcie i finansach publicznych. Dopowiedziała, że w niniejszej uchwale zostały określone warunki oraz tryb udzielania dotacji dla klubów sportowych działających na terenie powiatu wrzesińskiego, niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku. Poinformowała, że uchwała zawiera m.in. informacje odnoście zapewnienia przez wnioskodawcę wkładu finansowego własnego w wysokości minimum 10% całkowitych kosztów realizowanego zadania. Dodała, że w treści uchwały zaproponowano, aby wnioskodawcy składali wnioski do 30 listopada każdego roku poprzedzającego realizację zadania. Wnioski będą podlegać ocenie merytorycznej i formalnej. Załącznikiem do uchwały jest wniosek o przyznanie dotacji. Dopowiedziała, że do tej pory wspieranie sportu odbywało się na podstawie uchwały nr 218/XXXV/2013 Rady Powiatu Wrzesińskiego z dnia 28 listopada 2013 r., w związku z którą znaczna część działań była realizowana poprzez przekazywanie środków finansowych trenerom, czy instruktorom w formie grantów sportowych. Poinformowała, że nowa uchwała byłaby sposobem na przekazanie środków finansowych klubom sportowym, a nie trenerom. Dodała, że spowoduje to zwiększenie możliwości rozwoju sportu poprzez wykorzystanie przyznanej dotacji na realizację szkoleń sportowych, ale również na zakup sprzętu sportowego czy organizację zawodów sportowych. Zgłosiła dwie omyłki pisarskie, które wystąpiły w projekcie uchwały. Są to: błędna numeracja ustępów (pominięto ust. 21), w związku z czym ust. 22 stanie się ust. 21, oraz w § 3 ust. 2 zamiast Rady Powiatu Wrzesińskiego, powinno być Rady Powiatu we Wrześni.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Wiceprzewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnemu Jarosławowi Czyżowi.

Jarosław Czyż zapytał, jaka kwota była przeznaczona w 2020 r. na granty sportowe. Jaka jest przewidywana kwota na 2021 r. Jeśli, uchwała zostanie podjęta, to czy do 30 listopada kluby sportowe mogą zgłaszać wnioski i jaka jest kwota na rozdysponowanie do końca roku.

Joanna Musiałkiewicz odpowiedziała, że w roku szkolnym 2020/2021 są realizowane teraz zajęcia z oszczędności, które powstały z uwagi na sytuację epidemiczną. Poinformowała, że na 2020 r. była przeznaczona kwota w wysokości 97.000,00 zł, na cały rok szkolny 2020/2021 wynosiła 134.000,00 zł. W latach poprzednich było to około 118.000,00 zł na rok szkolny. Dodała, że w uchwale znajduje się zapis, iż jeśli chodzi o 2021 r. to klubu sportowe mogą składać wnioski w terminie do 31 stycznia 2021 r. Dopowiedziała, że w planie finansowym na 2021 r. zaplanowano kwotę w wysokości 170.000,00 zł, w której ujęto wartości grantów sportowych i rezerwę dla podmiotów, które do tej pory nie współpracowały z powiatem, a są klubami sportowymi i chciałyby ubiegać się o dotację.

Wiceprzewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 16 radnych.

Podczas głosowania wystąpił problem techniczny programu eSesja. Nie można było zakończyć głosowania nad ww. projektem uchwały w programie. W wyniku tego radny Jarosław Czyż nie mógł oddać swojego głosu, ponieważ urządzenie, na którym oddawał głosy przestało funkcjonować i wymagało zresetowania. Radny Jarosław Czyż potwierdził ustnie oddanie głosu „za”.

Uchwała nr 163/XXIII/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie określenia warunków i trybu finansowania zadań z zakresu wspierania i rozwoju sportu w powiecie wrzesińskim została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (16) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (3) Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Marek Przyjemski

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 5.6 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących w roku 2021 za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu z drogi a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu.

Wiceprzewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Elwirę Haręźlak, naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu.

Elwira Haręźlak poinformowała, że Rada Powiatu, każdego roku, w drodze uchwały ustala obowiązujące na przyszły rok stawki opłat za holowanie i parkowanie pojazdów. Dodała, że załącznik nr 1 do projektu uchwały określa stawki opłat za holowanie i parkowanie pojazdów na parkingu strzeżonym, natomiast załącznik nr 2 określa wysokość kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu, a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu. Dopowiedziała, że przeprowadzono zapytanie ofertowe do holowników, którzy na terenie powiatu wrzesińskiego świadczą tego typu usługi. Poinformowała, że z trzema holownikami podpisano umowy. Dodała, że  zaproponowane przez nich stawki nie mogą być wyższe, niż kwoty wskazane w obwieszczeniu Ministra Finansów. Dopowiedziała, że w porównaniu do ubiegłego roku stawki są niższe.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Wiceprzewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 16 radnych.

Uchwała nr 164/XXIII/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących w roku 2021 za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu z drogi a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (16) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

NIEOBECNI (3) Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Marek Przyjemski

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 5.7 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Powiat Wrzesiński umowy z operatorem o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

Wiceprzewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały Elwirę Haręźlak.

Elwira Haręźlak poinformowała, że Rada Powiatu Wrzesińskiego dnia 29 czerwca 2020 r. podjęła uchwałę w sprawie publicznego transportu zbiorowego na linii nr 4 relacji Pyzdry – Gorazdowo – Bieganowo – Września oraz linii nr 5 relacji Pyzdry – Kaczanowo - Września. Dodała, że dziś otrzymano informację o uzyskaniu dofinansowania dopłaty do kolejnej linii nr 8 relacji Września – Biechowo – Miłosław. Dopowiedziała, że jest to linia, która pozwala młodzieży dotrzeć do Grzymysławic w zakresie wykonywania praktyk. Poinformowała, że firmą, która realizuje transport publiczny na terenie powiatu wrzesińskiego jest firma WA-MA z siedzibą w Pyzdrach. Dodała, że kwota dopłaty została ustalona na poziomie 3,00 zł do 1 wozokilometra. Dopowiedziała, że warunkiem uzyskania dopłaty jest zabezpieczenie przez powiat części ceny usługi w wysokości nie mniejszej niż 10% kwoty deficytu, czyli 0,35 zł. Poinformowała, że z zapisów ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych wynika, iż powiat po zawarciu umowy z Wojewodą Wielkopolskim o dofinansowanie jest zobowiązany do zawarcia umowy z Przewoźnikiem.

Projekt uchwały znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Radni nie podjęli dyskusji nad przedstawionym projektem uchwały.

Wiceprzewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych.

Uchwała nr 165/XXIII/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Powiat wrzesiński umowy z operatorem o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego została podjęta jednomyślnie.

Wyniki imienne:

ZA (15) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Małgorzata Cichacka, Jarosław Czyż, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Dionizy Jaśniewicz, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska, Mikołaj Kubiaczyk, Paweł Skrzypczak, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

BRAK GŁOSU (1) Krzysztof Strużyński

NIEOBECNI (3) Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Marek Przyjemski

Uchwała znajduje się w zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 5.8 Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2020 - 2027.

Pkt 5.9 Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2020 rok.

Wiceprzewodniczący Rady oddał głos Staroście Wrzesińskiemu.

Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński zgłosił autopoprawki do ww. projektów uchwał.

Wiceprzewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnień do projektów uchwał Beatę Matuszewską, skarbnika powiatu.

Beata Matuszewska poinformowała, że autopoprawka do projektu uchwały budżetowej dotyczy:

1) zwiększenia planu dotacji celowych na 2020 r. o kwotę 32.803,00 zł na finansowanie działalności zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności (zadanie realizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni);

2) zwiększenia planu pracy dotacji celowych na 2020 r. o kwotę 100.000,00 zł na sfinansowanie niedoboru środków finansowych w rozdziale – składki na ubezpieczanie zdrowotne oraz świadczenia dla osób nieobjętych obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (zadanie realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni);

3) udzielonej pomocy finansowej przez Gminę Pyzdry w kwocie 71.000,00 zł na zadanie majątkowe pn.: „Przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 2904P w m. Pyzdry, ul. Niepodległości”;

4) pozyskanych środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej przewozów autobusowych środki na zadanie własne organizatora publicznego transportu zbiorowego w kwocie 7.680,00 zł;

5) zwiększenia planu wydatków Starostwa Powiatowego we Wrześni o kwotę 55.638,00 zł na zadania majątkowe:

a) „Zakup bramek dezynfekcyjnych”- 37.638,00 zł,

b) „Rozbudowa systemu kolejkowego o możliwość rejestracji przez Internet” - 18.000,00 zł;

6) przeznaczenia dla Szpitala Powiatowego we Wrześni kwoty 200.000,00 zł na podwyższenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą „Szpital Powiatowy we Wrześni” Sp. z o.o. z tego na:

a) zakup wyspecjalizowanego urządzenia do dekontaminacji pomieszczeń metodą zamgławiania- 50.676,00 zł,

b) zakup bramek dezynfekcyjnych- 26.322,00 zł,

c) podwyższenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą „Szpital Powiatowy we Wrześni” Sp. z o.o. - 123.002,00 zł;

7) zmiany klasyfikacji budżetowej środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Beata Matuszewska poinformowała, że dochody budżetowe zwiększa się o kwotę 253.605,00 zł z tytułu:

1) podpisania umowy o udzielenie pomocy finansowej z Województwem Wielkopolskim na zadanie pn.: „Budowa systemu nawadniania przy Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach” w ramach naboru wniosków złożonych do programu pn.: „Deszczówka” w kwocie 46.611,00 zł. Zadanie będzie realizowane w dziale010 „Rolnictwo i łowiectwo”, rozdział 01095 „Pozostała działalność” § 6300 - dotacja celowana pomoc finansowa udzielana między jednostkami samorządu terytorialnego na dofinansowanie własnych zadań inwestycyjnych i zakupów inwestycyjnych;

2) otrzymania darowizny na bieżące wydatki jednostki w kwocie 800,00 zł przez Dom Pomocy Społecznej we Wrześni;

3) otrzymania dotacji z Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej w kwocie 206.194,00 zł na zadania majątkowe.

Beata Matuszewska dodała, że wydatki budżetowe zwiększa się o kwotę 253.605,00złz tego dla:

1) Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 206.194,00 zł na zadania majątkowe:

a) „Zakup pneumatycznego namiotu ratowniczego dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni” w kwocie 33.130,00 zł,

b) „Zakup przyczepy ciężarowej z najazdami dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni” w kwocie 94.649,00 zł,

c) „Zakup symulatora zagrożeń pożarowych i ekologicznych domu jednorodzinnego z modułem las i jezioro oraz monitorem” dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni w kwocie 78.415,00 zł;

2) Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni - Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii wprowadza się kwotę w wysokości 147.611,00 zł na nowe zadanie pn.: „Budowa systemu nawadniania przy Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach”. Jednocześnie zmniejszą się plan w o kwotę101.000,00 zł z w/w zadania, które było uprzednio zaklasyfikowane w innym rozdziale;

3) Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni zwiększa się plano kwotę 7.745,00 zł na realizację zajęć indywidualnego nauczania;

4) Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 zwiększa się plan o kwotę 1.130,00 zł na usługi telekomunikacyjne;

5) Starostwa Powiatowego we Wrześni zmniejsza się plan o kwotę 217.029,74 zł z zadania pn.: „Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i  miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa”. Powyższe zmniejszenie ma związek z wydłużeniem terminu realizacji niniejszego projektu do 2021 r.;

6) zwiększa się plan o kwotę 1.000,00 zł na „Podwyższenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą „Szpital Powiatowy we Wrześni” Sp. z o.o. na zakup nowego ultrasonografu z przeznaczeniem do Pracowni USG”. Kwota ta stanowi uzupełnienie do pełnej wartości jednego udziału;

7) Starostwa Powiatowego we Wrześni zwiększa się plan o kwotę:

a) 60.000 00 zł na zadanie majątkowe pn.: „Zakup sprzętu komputerowego oraz oprogramowania”,

b) 6.487,14 zł na przeciwdziałanie Covid-19,

c) 9.500,00 zł na zakup sprzętu wystawienniczo – informacyjnego;

8) Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 6.939,00 zł na wypłatę środków na usamodzielnienie się wychowanka Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie;

9) Domu Pomocy Społecznej we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 800,00 zł na bieżące wydatki;

10) Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 6.409,60 zł na realizację zajęć indywidualnego nauczania;

11) Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni zwiększa się plan o kwotę 117.819,00 zł (wydatki bieżące - 25.819,00 zł i wydatki majątkowe - 92.000,00 zł). Wydatki majątkowe przeznacza się na zadanie pn.: „Modernizacja budynku Zespołu Szkół Politechnicznych - stary budynek” wykonanie projektu modernizacji obejmującej cały stary budynek dydaktyczny. Środki na wydatki bieżące przeznaczone są na zakup materiałów i sprzętu niezbędnego do przygotowania zastępczych 11 sal lekcyjnych, zabezpieczenie instalacji elektrycznej oraz wykonanie drobnych napraw dachu. W budynku w nocy z 2 na 3 października 2020 r. nastąpiła awaria instalacji wodociągowej, w skutek czego zostały zalane prawie wszystkie pomieszczenia.

Beata Matuszewska poinformowała, że autopoprawka do projektu uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dotyczy:

1) w przedsięwzięciu pn. „Konserwacja systemu sygnalizacji pożaru w Starostwie Powiatowym we Wrześni przy ul. Chopina 10 zmniejsza się łączne planowane nakłady finansowe o kwotę 7.515,00 zł;

2) w przedsięwzięciu pn. „Usługa monitorowania zdarzeń pożarowych - przekazywanie sygnałów alarmowych do Centrum Monitorowania Operatora Systemu zmniejsza się łączne planowane nakłady finansowe o kwotę 6.185,00 zł;

3) w przedsięwzięciu pn. „Konserwacja systemu alarmowego z modułem telefonicznym budynku Starostwa Powiatowego we Wrześni zmniejsza się łączne planowane nakłady finansowe o kwotę 62,40zł;

4) w przedsięwzięciu pn. „Usługa generowania kodu dostępu Kasety Straży Pożarnej oraz aktualizacji oprogramowania tej kasety zmniejsza się łączne planowane nakłady finansowe o kwotę 12,00 zł.

Zmiany wymienione w ww. punktach wynikają z dostosowania planu wydatków na przedsięwzięcia do zawartych umów z wykonawcami usług.

Beata Matuszewska poinformowała, że w wykazie przedsięwzięć do Wieloletniej Prognozy Finansowej wprowadza się następujące zmiany:

1) w przedsięwzięciu pn.: „Modernizacja i rozbudowa Centrum Oświatowego w celu realizacji projektu pn.: „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego” zwiększa się łączne planowane nakłady finansowe o kwotę 6.067.533,46 zł;

2) w przedsięwzięciu pn.: „Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa” wydłuża się termin realizacji do 2021 r. oraz zwiększa się łączne planowane nakłady finansowe o kwotę 3.000,00 zł i jednocześnie przenosi się planowane wydatki z 2020 r. na 2021 r.;

3) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Usługi na dostawę tablic rejestracyjnych”, którego okres realizacji to lata 2020 – 2022 i łączne planowane nakłady finansowe to kwota 520.000,00 zł;

4) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Usługi na kontrolę Stacji Kontroli Pojazdów z terenu powiatu - kontrola przedstawicieli TDT w Warszawie z pracownikiem starostwa, którego okres realizacji to lata 2020 – 2021 i łączne planowane nakłady finansowe to kwota 5.500,00 zł;

5) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Usługi na holowanie i parkowanie pojazdów w latach2020-2021, którego okres realizacji to lata 2020 – 2021 i łączne planowane nakłady finansowe to kwota30.000,00 zł;

6) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Dofinansowanie do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej linii komunikacyjnych przebiegających na terenie powiatu wrzesińskiego”, którego okres realizacji to lata 2020 – 2021 i łączne nakłady to kwota 27.000,00 zł;

7) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Obsługa prawna”, którego okres realizacji to lata 2020 – 2023 i łączne nakłady to kwota 21.600,00 zł;

8) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Obsługa BHP”, którego okres realizacji to lata 2020 – 2023 i łączne nakłady to kwota 10.800,00 zł;

9) dodaje się nowe przedsięwzięcie pn.: „Obsługa IODO”, którego okres realizacji to lata 2020 – 2023 i łączne nakłady to kwota 14.400,00 zł.

Szczegółowe informacje dotyczące kwot i zadań znajdują się w projektach uchwał znajdujących się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska poinformowała, że składała na piśmie zapytanie dotyczące funduszu inwestycji lokalnych. Dodała, że odpowiedź, którą otrzymała nie do końca jest zrozumiała. Zapytała, na co została przeznaczona pierwsza i druga transza ze środków z funduszu inwestycji lokalnych.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że powiat nie otrzymała drugiej transzy. Dodała, że powiat uzyskał dofinansowanie z rządowego funduszu inwestycji lokalnych na kwotę w wysokości 3.438.194,00 zł. Dopowiedziała, że Zarząd Powiatu w najbliższym czasie będzie projektować plan budżetu na 2021 r. i wtedy podejmie decyzję, na jaki cel zostanie przeznaczona powyższa kwota.

Wiesława Kowalska zapytała, czy dotyczy to pierwszej transzy.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że nie ma pierwszej i drugiej transzy. Poinformowała, że są to dwa różne rodzaje składanych wniosków. Dodała, że pierwszy wniosek był na kwotę 3.438.194,00 zł. Natomiast trzy kolejne wnioski, które zostały złożone, nie zostały jeszcze rozpatrzone.

Wiesława Kowalska poinformowała, że termin składania wniosków był do dnia 30 września. Dodała, że należało podać cel, na jaki ma zostać udzielona dotacja. Zapytałam na jakie zadanie powiat złożył wniosek o dofinansowanie.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że przy składaniu pierwszego wniosku wymagane tylko było podanie numeru konta bankowego bez wskazywania celu, na jakie zostanie przeznaczone dofinansowanie. Dodała, że będą to wydatki realizowane w 2021 r. Dopowiedziała, że Zarząd Powiatu przy projektowaniu planu budżetu na kolejny rok ustali na jakie zadanie zostaną przeznaczone środki finansowe.

Wiesława Kowalska zapytała ponownie, na jaki cel złożono wniosek na kwotę ponad 3.000.000,00 zł w terminie do 30 września.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że w pierwszym wniosku, który został złożony należało  podać tylko numer rachunku bankowego i złożyć podpisy. Powiat wrzesiński otrzymał kwotę w wysokości 3.438.194,00 zł. Poinformowała ponownie, że Zarząd Powiatu w najbliższym czasie będzie zajmował się opracowaniem projektu budżetu na 2021 r. i wtedy ustali, na jakie zadania zostaną przeznaczone otrzymane środki finansowe. Dodała, że powiat złożył jeszcze trzy inne wnioski innowacyjne, jednak nie otrzymano jeszcze informacji o ich rozpatrzeniu.

Starosta wrzesiński poinformował, że powiat uzyskał dofinansowanie za pierwszy złożony wniosek, o którym mówiła Pani skarbnik. Dodał, że propozycje do zagospodarowania tych środków finansowych zostaną przedstawione w projekcie budżetu na 2021 r. Dopowiedział, że trzy kolejne złożone wnioski, to wnioski na zadania innowacyjne. Poinformował, że powiat nie posiada jeszcze decyzji o tym, czy wnioski zostały rozpatrzone. Dodał, że po konsultacjach z jednostkami powiatowymi, jako zadania innowacyjne wskazano: salę sportową przy Zespole Szkół Specjalnych we Wrześni z innowacją polegającą na zasilaniu fotowoltaicznym i pompach cieplnych oraz innowacyjne metody rehabilitacji. Drugim projektem są instalacje fotowoltaiczne na Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach i Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni oraz stacja dokonująca do pojazdu elektrycznego i zakup pojazdu elektrycznego, który łączyłby dwa ww. obiekty kształcenia zawodowego. Dopowiedział, że trzecim elementem, który również był zaproponowany poprawiający warunki bezpieczeństwa jest kontynuacja budowy ciągu pieszo – rowerowego w kierunku miejscowości Grzybowo. Poinformował, że te zadania zostały podane przez powiat, jako propozycje do realizacji, jednak w obecnej chwili trudno powiedzieć, czy zostanie przyznane na nie dofinansowanie.

Wiceprzewodniczący Rady zapytał radną Wiesławę Kowalską, czy odpowiedź Pani skarbnik i Pana starosty jest satysfakcjonująca.

Wiesława Kowalska odpowiedziała, że na ten moment odpowiedź jest wystarczająca.

Wiceprzewodniczący Rady udzielił głosu radnemu Jarosławowi Czyżowi.

Jarosław Czyż zapytał, dlaczego wykonanie projektu modernizacji starego budynku Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni jest tak drogie i wynosi ponad 90.000,00 zł.

Starosta wrzesiński odpowiedział, że koszty zostały oszacowane przez specjalistów z dziedziny budownictwa. Poinformował, że szkoła określiła zakres prac, które są konieczne do wykonania w ramach przygotowania projektu. Dodał, że całość przedsięwzięcia będzie polegać na całkowitym remoncie obiektu, ze względu na to, iż odtworzenie tego co zostało zniszczone przez zalanie byłoby trudne do wykonania. Stąd zrodziła się propozycja, aby najpierw sporządzić kosztorys powstałych szkód (szkodzie uległy również m.in. instalacja elektryczna i podłogi w klasach). Dopowiedział, że największym problem jest fakt, iż szkoła nie posiada dokumentacji budowlanej, ponieważ budowę obiektu rozpoczęto w okresie przedwojennym. Poinformował, że aby sporządzić plan remontu szkoły najpierw należy wykonać inwentaryzację, czyli oszacować koszty zniszczenia obiektu po zalaniu, następnie sporządzić inwentaryzację obiektu i zaprojektować remont z modernizacją sieci. Dodał, że zakłada się, iż koszt remontu byłby finansowany z odszkodowania. Dopowiedział, że obiekt był ubezpieczony do tzw. wartości odtworzeniowej, czyli z jednej strony zostanie uzyskany zwrot kosztów z ubezpieczenia. Poinformował, że po sporządzeniu dokumentacji i kosztorysów, brakująca część kosztów zostanie uzupełniona środkami z budżetu powiatu, tak aby obiekt po całkowitym remoncie, z początkiem nowego roku szkolnego, mógł być przekazany szkole do użytku.

Wiceprzewodniczący Rady udzielił głosu radnemu Maciejowi Handkiewiczowi.

Maciej Handkiewicz powrócił do tematu składania wniosków na zadania z elementami innowacji. Poinformował, że Pan starosta wspomniał o pojazdach elektrycznych, które mają łączyć jednostki edukacyjne. Zapytał, czy ten transport będzie służył uczniom i jaki będzie to rodzaj pojazdu, czy będzie to autobus elektryczny, hulajnogi, czy rowery elektryczne. Zapytał, co kryje się pod pojęciem sprzętu wystawienniczo – informacyjnego, na który zwiększa się wydatki o kwotę 9.500,00 zł w Starostwie Powiatowym we Wrześni. Czy jest to zakup w tej chwili niezbędny i jakie będzie jego zastosowanie.

Starosta wrzesiński odpowiedział, że gdyby radny Maciej Handkiewicz wcześniej złożył wniosek o elektryczne hulajnogi, to można byłoby o nie wnioskować, chodź uważa że nie są one aż tak innowacyjne. Poinformował, że skupiono się na bardziej praktycznym projekcie, czyli autobusie elektrycznym, który komunikowałby dwa obiekty, jakimi są Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach i Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni. Dodał, że podjęta dziś uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Powiat wrzesiński umowy z operatorem o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, częściowo realizuje transport młodzieży między placówkami edukacyjnymi przez firmę WA-MA, która świadczy usługi transportowe. Dopowiedział, że istnieje potrzeba przewozu uczniów szkół powiatowych między ww. obiektami. Poinformował, że gdyby udało się sfinansować ten projekt ze środków zewnętrznych, to stanowiłby on przykład nowoczesnych technologii i spełniałby praktyczną rolę komunikowania powiatowych obiektów oświatowych. Odpowiadając na drugie pytanie, dotyczące projektu wystawienniczego na kwotę 9.500,00 zł, to planuje się wokół Starostwa Powiatowego we Wrześni rozstawić specjalne tablice informacyjne, na których przedstawiane byłyby różnego rodzaju wystawy i prezentacje. Dodał, że starostwo korzysta często z obiektów gminnych i rynku wrzesińskiego. Dopowiedział, że wokół starostwa przechodzi codziennie wiele osób, dlatego wystawienie tablic informacyjnych byłoby dobrą formą przekazu ważnych informacji czy prezentacji i wystaw.

Maciej Handkiewicz poinformował, że jego pomysł z hulajnogami elektrycznymi był jak najbardziej poważny. Dodał, że początkowo w swojej wypowiedzi, wymieniając środki transportu na pierwszym miejscu wskazał autobus elektryczny. Dopowiedział, że nie widzi nic złego w transporcie hulajnogami elektrycznymi.

Starosta wrzesiński poinformował, że w przypadku uruchomienia transportu hulajnogami elektrycznymi pomiędzy Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach a Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni spowodowałoby problem, jakim byłoby zabezpieczenie opieki nad młodzieżą niepełnoletnią. Dodał, że przemieszczanie się młodzieży pomiędzy placówkami oświatowymi odbywa się w określonym reżimie prawnym.

Wiceprzewodniczący Rady oddał głos radnej Małgorzacie Cichackiej.

Małgorzata Cichacka zapytała, jak często młodzież dojeżdża na zajęcia do Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. Czy zajęcia odbywają się codziennie, dwa razy lub raz w tygodniu.

Starosta wrzesiński odpowiedział, że z informacji, które posiada to zajęcia odbywają się przez cały tydzień w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. Dodał, że oprócz uczniów z Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni i Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, na zajęcia do Grzymysławic uczęszczają również uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni oraz klasy zawodowe Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni. Dopowiedział, że przez cały tydzień w obiekcie na Grzymysławicach odbywają się zajęcia z zakresu kształcenia praktycznego zawodowego.

Małgorzata Cichacka dodała, że ma nadzieję, iż autobus elektryczny będzie kursował więcej razy niż tylko raz dziennie.

Wiceprzewodniczący Rady udzielił głosu radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska powróciła do tematu dotyczącego funduszu inwestycji lokalnych. Zapytała, o wysokość kwoty, jaka przeznaczona byłaby na realizację tych trzech projektów, które wcześniej były przedstawione.

Starosta wrzesiński odpowiedział, że projekty te zostały oszacowane na kwotę około 15.000.000,00 zł. Dodał, że są to tzw. projekty życzeniowe. Dopowiedział, że jednak na chwilę obecną nie wiadomo, czy powiat uzyska dofinansowanie tych zadań.

Wiceprzewodniczący Rady oddał głos radnemu Krzysztofowi Strużyńskiemu.

Krzysztof Strużyński dopowiedział, że kwota w wysokości 71.000,00 zł przeznaczona jest na dofinansowanie budowy drogi powiatowej, czyli ul. Niepodległości w Pyzdrach. Dodał, że przedstawiona informacja przez Pana starostę dotycząca pokrycia kosztów remontu starego budynku Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni z ubezpieczenia i częściowo z budżetu powiatu jest bardzo dobry pomysłem, aby móc wyremontować w całości ten budynek.

Wiceprzewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2020 – 2027. W głosowaniu wzięło udział 16 radnych. 

Autopoprawka do ww. projektu uchwały Rady została przyjęta 11 głosami „za” i 5 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (11) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Jarosław Czyż, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

NIEOBECNI (3) Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Marek Przyjemski

Autopoprawka znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Wiceprzewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2020 – 2027 wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział16 radnych.

Uchwała nr 166/XXIII/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wrzesińskiego na lata 2020 - 2027 została podjęta 11 głosami „za” i 5 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (11) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Jarosław Czyż, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

NIEOBECNI (3) Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Marek Przyjemski

Uchwała znajduje się w  zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

Wiceprzewodniczący Rady zarządził głosowanie nad przyjęciem autopoprawki do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2020 rok. W głosowaniu wzięło udział 16 radnych. 

Autopoprawka do ww. projektu uchwały Rady została przyjęta 11 głosami „za” i 5 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (11) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Jarosław Czyż, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

NIEOBECNI (3) Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Marek Przyjemski

Autopoprawka znajduje się w zbiorze projektów uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0006.2020.

Wiceprzewodniczący Rady zarządził głosowanie nad projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2020 rok wraz z przyjętą autopoprawką. W głosowaniu wzięło udział 16 radnych.

Uchwała nr 167/XXIII/2020 Rady Powiatu Wrzesińskiego w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Wrzesińskiego na 2020 rok została podjęta 11 głosami „za” i 5 głosami „wstrzymującymi się”.

Wyniki imienne:

ZA (11) Janusz Balcerzak, Robert Balicki, Jarosław Czyż, Dionizy Jaśniewicz, Mikołaj Kubiaczyk, Paweł Skrzypczak, Krzysztof Strużyński, Stefan Tomczak, Grzegorz Trocha, Henryka Waligóra, Rafał Zięty

WSTRZYMUJĘ SIĘ (5) Małgorzata Cichacka, Maciej Handkiewicz, Przemysław Hirschfeld, Marek Kołodziejczyk, Wiesława Kowalska

NIEOBECNI (3) Waldemar Bartkowiak, Waldemar Grzegorek, Marek Przyjemski

Uchwała znajduje się w  zbiorze uchwał Rady Powiatu Wrzesińskiego w Referacie Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu pod symbolem klasyfikacyjnym SOR.0007.2020.

 

Pkt 6 Interpelacje i zapytania radnych.

Wiceprzewodniczący Rady poinformował, że dnia 29 września 2020 r. radny Maciej Handkiewicz złożył interpelację dotyczącą zmian w zakresie wynagrodzeń i składek od nich naliczanych wskazanych w projekcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2020 r., rozpatrzonej na XXII sesji Rady Powiatu Wrzesińskiego dnia 28 września. Odpowiedzi udzielono radnemu dnia 13 października 2020 r. Dodał, że dnia 2 października 2020 r. radny Przemysław Hirschfeld złożył interpelację dotyczącą dziennego wyżywienia dla pacjentów w Szpitalu Powiatowym we Wrześni. Odpowiedzi udzielono radnemu dnia 16 października 2020 r. Dopowiedział, że radnej Małgorzacie Cichackiej przekazano uzupełnienie odpowiedzi na interpelację dotyczącej dokumentacji finansowej Szpitala Powiatowego we Wrześni Sp. z o.o. Poinformował, że zgodnie z art. 21 ust. 12 ustawy o samorządzie powiatowym i § 46 ust. 2 Statutu Powiatu Wrzesińskiego Interpelacje, jak i również zapytania składane są w formie pisemnej na ręce przewodniczącego Rady, przewodniczący niezwłocznie przekazuje interpelację staroście. Odpowiedź na złożone interpelacje i zapytania zostaje udzielana w ustawowym terminie (14 dni).

Wiceprzewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos radnej Wiesławie Kowalskiej.

Wiesława Kowalska poinformowała, że złoży pisemne zapytanie dotyczące dróg powiatowych. Odnosząc się do wypowiedzi radnego Krzysztofa Strużyńskiego, dodała, że Gmina Pyzdry przekazała około 170.000,00 zł  udziałów na inwestycje drogowe (100.000,00 zł na drogę w miejscowości Zapowiednia i 70.000,00 zł na ul. Niepodległości w Pyzdrach). Dopowiedziała, że z poprzednich wypowiedzi radnych dowiedziała się, że około 60.000,00 zł ma zostać przekazane przez Gminę Kołaczkowo na budowę ścieżki rowerowej. Zapytała, jak wygląda to w stosunku do innych gmin powiatu, gdzie były wykonywane inwestycje drogowe. Zapytała, czy gminy też miały swój udział finansowy i w jakiej wysokości.

Beata Matuszewska odpowiedziała, że w 2020 r. jeszcze Gmina Nekla dołożyła kwotę w wysokości 10.455,00 zł na progi zwalniające w miejscowości Stępocin. Na Gminę Kołaczkowo środki finansowe były wpisane, ale w związku z wydłużonym terminem realizacji będą one zapisane w budżecie na 2021 r.

Wiesława Kowalska zapytała, czy pozostałe gminy nie przekazały dotacji na inwestycje drogowe.

Starosta wrzesiński odpowiedział, że dotacje przekazywane z gmin dla powiatu na realizację zadań drogowych, w poszczególnych latach, rozkładały się bardzo różnie, w zależności od tego, jakie inwestycje były realizowane. Poinformował, że jeśli chodzi o Gminę Pyzdry, to w bieżącym roku uzyskano dofinansowanie na budowę drogi powiatowej w miejscowości Zapowiednia i na ul. Niepodległości w Pyzdrach. Uznano, że poszczególne gminy otrzymają dofinansowanie na poziomie 200.000,00 zł. Dodał, że radni wskazali odcinki dróg powiatowych, w porozumieniu z Wydziałem Dróg Powiatowych, na których zadania będą realizowane. Dopowiedział, że w poszczególnych gminach powiatu wrzesińskiego: Wrześni, Miłosławiu, Nekli i Kołaczkowie są realizowane zadania opiewające na kwotę w wysokości 200.000,00 zł. Natomiast w przypadku Gminy Pyzdry, zaproponowana inwestycja przewyższyła kwotę i wyniosła 270.000,00 zł, ze względu na to, że jest to droga miejska jej koszt jest wyższy. Poinformował, że Gmina Pyzdry zaproponowała, aby dofinansować i zrealizować to zadanie w całości. Dodał, że w ubiegłych latach, gminy różnie partycypowały w kosztach realizacji inwestycji np. Gmina Września sfinansowała wszystkie chodniki wzdłuż dróg powiatowych w miejscowości Chwalibogowo i dofinansowała budowę ciągu pieszo – rowerowego z Wrześni do Gutowa Małego. Dopowiedział, że podobne inwestycje były dofinansowywane w Gminie Miłosław i w Gminie Nekla. Poinformował, że rozpatrywanie tematu dotacji w kontekście tylko jednego budżetu jest obarczone pewną wadą. Dodał, że tam, gdzie są planowane istotne zadania na drogach powiatowych, to najczęściej samorządy gminne dokładają środki finansowe do realizacji tych inwestycji.

Wiesława Kowalska zapytała, jaki jest klucz przystępowania gmin do projektu, który jest realizowany na ich terenie. Co proponuje się gminą, że przeznaczają akurat takie kwoty, a nie inne, jak wybierane są inwestycje do realizacji, czy istnieje jakaś kolejność.

Starosta wrzesiński odpowiedział, że wszystko zależy od tego jakiego rodzaju jest realizowana inwestycja i czy jest to zadanie, na które przekazano dofinansowanie, czy też nie. Poinformował, że na podstawie tego, gminy deklarują, iż dofinansują inwestycję w kwocie, w jakiej pozwala na to budżet danej gminy. Dodał, że nie ma żadnych warunków, co do wysokości przekazywanej dotacji przez gminy. Dopowiedział, że wszystko zależy również od aktualnych możliwości finansowych poszczególnych gmin, jednak często współfinansują realizacje zadań na drogach powiatowych, zarówno w budowie samych dróg, jak i infrastrukturze towarzyszącej np. progi zwalniające.

Wiesława Kowalska poinformowała, że Gmina Września otrzymała w bieżącym roku znaczą sumę środków finansowych na budowę obwodnicy i dodatkowo, w związku z tą inwestycją Ministerstwo Finansów wyliczyło wysoki wskaźnik na inwestycje lokalne w kwocie ponad 12.000.000,00 zł. Zapytała, dlaczego przeznaczono dla każdej z gmin powiatu wrzesińskiego po równej kwocie w wysokości 200.000,00 zł. Dlaczego środki finansowe dla gmin nie są przekazane proporcjonalnie w odniesieniu do potrzeb gmin. Dlaczego przeznacza się dotacje dla Gminy Września, która w tym roku otrzymała wysokie środki finansowe.

Starosta wrzesiński odpowiedział, że nie jest to dofinansowanie do gmin, czy dróg gminnych, ale dofinansowanie do dróg powiatowych. Poinformował, że wygospodarowano z budżetu powiatu środki finansowe, które podzielono równo pomiędzy poszczególne gminy powiatu, z tego względu, że próba poszukiwania jakiegokolwiek klucza, miałaby wątpliwy walor, ponieważ zamożność poszczególnych gmin jest mało istotna w stosunku do inwestycji, które realizowane są na drogach powiatowych.

Wiesława Kowalska poinformowała, że nie zgadza się z wypowiedzią Pana starosty, ale dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

Wiceprzewodniczący Rady oddał głos radnemu Markowi Kołodziejczykowi.

Marek Kołodziejczyk zapytał, w jakiej formie można w obecnej sytuacji epidemicznej składać interpelacje i zapytania. Czy interpelacje mają być składane w formie pisemnej na ręce przewodniczącego Rady, czy można złożyć interpelację pisemnie poprzez Pocztę Polską. Co, w przypadku, kiedy będzie nie możliwe nadanie listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Zapytał, czy jest jakaś inna forma złożenia interpelacji.

Wiceprzewodniczący Rady odpowiedział, że w obecnej sytuacji epidemicznej interpelacje nie muszą być składane na ręce przewodniczącego Rady, mogą być złożone w formie elektronicznej na adres mailowy biura Rady lub w biurze podawczym przy wejściu do starostwa, nie trzeba wysyłać pocztą.

Marek Kołodziejczyk zapytał, czy interpelacja wysłana drogą elektroniczną na adres mailowy będzie mieć moc prawną.

Wiceprzewodniczący Rady odpowiedział, że interpelacja złożona w formie elektronicznej będzie mieć moc prawną. Oddał głos radnej Małgorzacie Cichackiej.

Małgorzata Cichacka dodała, że interpelacje można również złożyć przez platformę ePUAP, która również posiada formę prawną. Dopowiedziała, że korzystała już z takiej metody składania interpelacji. Nawiązując do podjętej dziś uchwały dotyczącej publicznego transportu zbiorowego na trasie Miłosław – Biechowo – Września, zapytała, czy ta trasa obejmuje również Obłaczkowo, czy pomija się tę miejscowość.

Starosta wrzesiński odpowiedział, że trasa Miłosław – Biechowo – Września została zgłoszona do dofinansowania pewien czas temu. Dodał, że informacji, które posiada trasa nie obejmuje miejscowości Obłaczkowo.

Małgorzata Cichacka poinformowała, że ma nadzieję, iż miejscowość Obłaczkowo w żaden sposób nie zostanie pominięte, ponieważ z miejscowości Grzymysławice można zjechać z trasy i przejechać przez Obłaczkowo. Dodała, że złoży w tej sprawie zapytanie pisemne, na które ma nadzieję, że otrzyma satysfakcjonują odpowiedź.

Wiceprzewodniczący Rady oddał głos radnemu Krzysztofowi Strużyńskiemu.

Krzysztof Strużyński zaproponował, aby wiceprzewodniczący Rady pozwoli wszystkim radnym włączyć głos i kamery, aby sprawdzić, czy wszystko będzie funkcjonować tak dobrze, jak do tej pory.

Wiceprzewodniczący Rady poprosił wszystkich radnych o włączenie kamer i mikrofonów, aby móc sprawdzić połączenie. Następnie zamknął punkt.

 

Pkt 7 Wnioski i oświadczenia radnych.

Wiceprzewodniczący Rady otworzył dyskusję i oddał głos staroście wrzesińskiemu.

Starosta wrzesiński zabrał głos w sprawie funkcjonowania jednostek powiatowych, a w szczególności Starostwa Powiatowego we Wrześni. Poinformował, że sytuacja związana z pandemią wygląda dziś zupełnie inaczej niż wiosną i latem. Dodał, że w starostwie przyjmowani są interesanci przez cały czas i urząd nie był zamknięty ani jednego dnia, co umożliwiło ciągłą możliwość załatwiania spraw przez interesantów. Dopowiedział, że do Wydziału Komunikacji jest jedno wejście, a do pozostałej części urzędu drugie wejście.  Poinformował, że w starostwie zamontowano dwie śluzy dezynfekcyjne w Wydziale Komunikacji i przy głównym wejściu do starostwa. Dodał, że dokumenty składane są przez interesantów do skrzynek, a następnie są rozpatrywane przez pracowników. Dopowiedział, że jeśli chodzi o funkcjonowanie Wydziału Komunikacji, to konsultowano to z innymi powiatami. Niestety uregulowania prawne powodują, że obserwuje się wzrost liczby interesantów szczególnie w Wydziale Komunikacji. Poinformował, że w momencie, kiedy wydawało się, że pandemia powoli wygasała, interesanci bezpośrednio podchodzili do stanowisk pracy wewnątrz budynku. Natomiast w sytuacji, kiedy pandemia rozwija się i jest coraz więcej osób zakażonych, jak i poddawanych kwarantannie, to w trosce o bezpieczeństwo pracowników i interesantów powrócono do systemu pozostawiania dokumentów w skrzynkach wraz z numerem telefonu. Dodał, że często pojawiają się pytania, dlaczego sprawy nie są załatwiane bezpośrednio przy okienkach. Dopowiedział, że między innymi dlatego, że zarażenie, czy konieczność poddania kwarantannie mogłyby w bardzo krótkim okresie czasu doprowadzić do sytuacji, w której zabraknie pracowników, którzy będą mogli załatwić sprawy. Poinformował, że z systemu składania dokumentów wraz z podaniem numeru telefonu, a następnie poinformowania przez urzędnika o załatwionej sprawie i możliwości odebrania dokumentów, jedni interesanci są zadowoleni, a inni woleliby sprawę załatwić w jednym dniu. Dodał, że przed Wydziałem Komunikacji stoją dwa namioty, w których znajdują się formularze, i w którym pracownicy pomagają w wypełnieniu dokumentów. W okresie, kiedy robi się już chłodniej zainstalowano w namiotach promienniki ciepła, które umożliwiają interesantom uzyskanie schronienia przez ten czas, kiedy wypełniają wnioski. Dopowiedział, że system, który aktualnie funkcjonuje skrócił kolejki przed Wydziałem Komunikacji, ale z drugiej strony wydłużył okres obsługi, ponieważ jednego dnia składane są dokumenty, a innego dnia interesant jest obsługiwany. Poinformował, że pojawiała się również koncepcja od innych osób, aby umawiać interesantów w kolejce elektronicznej poprzez logowanie. Z pewnością obsłużonych zostałoby znacznie mniej interesantów. Dodał, że z tego wariantu korzystały inne powiaty. Pojawiały się sytuacje, w których jeden interesant rezerwował sobie kilka miejsc, po czym nie przychodził, a to powodowało przestój w płynnej obsłudze interesantów. Dopowiedział, że wariant, który przyjęto w Starostwie Powiatowym we Wrześni jest optymalny i zabezpiecza ciągłość obsługi, a z drugiej strony bezpieczeństwo pracowników i interesantów. Poinformował, że dodatkowym zabezpieczeniem, które dziś radni przegłosowali w uchwale budżetowej jest zakup kabin dezynfekujących, które będą ustawione przy wejściach do budynku, czyli każdy interesant oprócz zachowania podstawowych środków dezynfekcji będzie przechodził przez kabinę dezynfekującą. Dodał, że czasowe zamknięcia oddziałów w szpitalu są spowodowane przede wszystkim tym, że personel medyczny ulegał zakażeniu, czy przebywaniu pracowników na kwarantannie, które powodują ograniczenie możliwości świadczonych usług. Dopowiedział, że z uzyskanych informacji, od tego tygodnia zakres kwarantanny ulegnie ograniczeniu, co będzie skutkować tym, że będzie mniej osób potencjalnie wyłączonych z możliwości świadczenia pracy.

Wiceprzewodniczący Rady oddał głos radnemu Przemysławowi Hirschfeldowi.

Przemysław Hirschfeld poprosił, aby ze względu na obecną sytuację i wzrost zachorowań w powiecie wrzesińskim, przedstawiać radnym bieżącą sytuację epidemiczną w Szpitalu Powiatowym we Wrześni. Poinformował, że wiele razy zgłaszali się do niego mieszkańcy z pytaniami dotyczącymi szpitala. Dodał, że uważa, iż jako radni powinni umieć odpowiedzieć na pytania dotyczące sytuacji w Szpitalu Powiatowym we Wrześni. Dopowiedział, że bardzo ceni sobie informacje, które uzyskuje na maila od Pani Joanny Musiałkiewicz, p.o. naczelnika Wydziału Promocji, Kultury i Sportu o aktualnej sytuacji epidemicznej. Poinformował, że takie informacje radni praktycznie otrzymują codziennie. Podziękował Pani Joannie Musiałkiewicz za przekazywanie tych informacji. Poprosił, aby przekazywać radnym nadal informacje o bieżącej sytuacji szpitala m.in. o zamkniętych i ponownie otwartych oddziałach.

Wiceprzewodniczący Rady oddał głos radnemu Krzysztofowi Strużyńskiemu.

Krzysztof Strużyński dodał, aby przekazywanie informacji o bieżącej sytuacji szpitala pozostało w takiej formie jak dotychczas przez Panią Joannę Musiałkiewicz.

Wiceprzewodniczący Rady poinformował, że ma nadzieję, że Pani Joanna Musiałkiewicz nadal będzie przekazywać radnym informacje o bieżącej sytuacji Szpitala Powiatowego we Wrześni.

 

Pkt 8 Zamknięcie obrad.

Wiceprzewodniczący Rady zamknął o godz. 15:45 XXIII sesję Rady Powiatu Wrzesińskiego VI kadencji.

Na tym protokół został zakończony. Protokół został podpisany po przyjęciu jego treści przez Radę.

 

 

Wiceprzewodniczący Rady

/-/ Janusz Balcerzak

 

 

Protokołowała:

Marta Maciejczak, podinspektor Referatu Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu

drukuj (Protokół nr XXIII / 2020)

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Janusz Balcerzak
  • opublikował: Marta Mittmann
    data publikacji: 2020-12-23 09:11
  • zmodyfikował: Marta Mittmann
    ostatnia modyfikacja: 2021-01-20 11:16

Adres

Starostwo Powiatowe we Wrześni

ul. Chopina 10
62-300 Września

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. +48 61 640 44 44

e-mail: starostwo@wrzesnia.powiat.pl

epuap: /pwrzesinski/skrytka

Godziny

Godziny urzędowania

Poniedziałek       8:00 – 16:00

Wtorek - piątek  7:00 – 15:00

Standardy i wytyczne

Stopka strony

w górę
Ułatwienia dostępu        Przeczytaj deklarację dostępności
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.